تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۶ / ۳ ۱۰:۲۲

صفحه اصلی / سلامت


چه چیزی منجر به آتش سوزی جنگل های ترکیه شد؟ (دلیل اصلی آتش سوزی ترکیه)

ما در اینجا میخواهیم بررسی کنیم که چرا کشور ترکیه دچار آتش سوزی شده وعلت اصلی آن چه بوده است. از آنجایی که ترکیه بیشترین درآمد خود را از راه جذب سرمایه از جاذبه توریستی به دست می آورد و همه ساله گردشگران زیادی را جذب میکند همواره مورد توجه است. در این حالت بدلیل داشتن موقعیت خاص در منطقه ممکن است مورد تهاجم عناصر داخلی و خارجی قرار گیرد.

در اینجا به اتفاق یکدیگر به بررسی عناصر می پردازیم و همچنین به بررسی پیامدهایی که ممکن است در نتیجه آتش سوزی جنگل های ترکیه صورت گرفته به دنبال داشته باشد نیز خواهیم پرداخت.

آیا امکان پیشگیری از آتش سوزی جنگل های ترکیه وجود داشت؟

آیا امکان پیشگیری از آتش سوزی جنگل های ترکیه وجود داشت؟

همان طور که میدانید کشور ترکیه دارای موقعیت جغرافیایی خوب و بسیار راهبردی است. از این رو یکی از حساس ترین مناطق جهان به شمار می آید و در شمال آسیا و اروپا گذرگاه بحساب می آید.

بیشمارند کشورهایی که برای انرژی و ترانزیت کالا ازخاک ترکیه استفاده میکنند که یک نمونه آن کشور خودمان ایران است. وضعیت آب و هوا نیز در ترکیه بسیار خوب است و حالت جلگه ای دارد و با داشتن اماکن دیدنی و جالب تعداد بیشماری توریست جذب آن میشوند.

پیش بینی شده بود که در سال 2023 مساحت تمام جنگل های ترکیه به رقم 4/23 ملیون هکتاربرسد لازم به ذکر است که در سال 2019 ، بزرگی کل جنگل های ترکیه 22 ملیون و  740 هزار هکتار بود!

عوامل اصلی آتش سوزی جنگل های ترکیه

متاسفانه در روز چهارشنبه در پنج استان جنوبی 41 آتش سوزی به صورت سریالی و همزمان در جنوب غربی، مرکز و سه استان دیگر نیز آتش سوزی ترکیه شروع شد.

تا بحال 111 آتش در مناطق گوناگون آن به بیان وزارت جنگل داری و کشاورزی، شروع به زبانه کشیدن کرده است اما متاسفانه نتوانستند شش بخش آن را به کنترل خود درآورند و با توجه به اطلاعاتی که از روزنامه های محلی ترکیه به دست آمده مناطق زیر به انحصار آتش درآمدند

  • درنزدیکی دریای مدیترانه
  • ناحیه توریستی بودروم
  • آنتالیای ترکیه ماناوگات

متاسفانه از ناحیه توریستی بودروم 1140 نفر به وسیله قایق تخلیه شدند و در آنتالیای ترکیه ماناوگات به وحشتناک ترین شکل ممکن درگیر آتش سوزی ها شد!

دلایل آغاز آتش سوزی جنگل های ترکیه چه بود؟

آنگونه که  مسئولان ترکیه بیان کردند علت حادثه آتش سوزی جنگل های ترکیه در حال بررسی است اما از آنجایی که این اتفاقات پی در پی روی میدهد، گمانه زنی های آنها به چند صورت شکل یافته است.

دلایل آغاز آتش سوزی جنگل های ترکیه

1. عوامل سیاسی از روی عمد

آتش سوزی جنگل های ترکیه با اهداف سیاسی پایه ریزی شده. رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان بیان کرده بود این مساله ای نیست که براحتی از آن بگذریم. به هر حال آتش سوزی ها در حالیکه در نواحی مختلف رخ  داده بود بطور همزمان بودروم و مارماریس و ماناوگات را نیز سوزاند.

2. گروه تروریستی پ ک ک

بعضی از رسانه های محلی که در ترکیه هستند حزب کارگران ترکیه یا همان گروه تروریستی «پ ک ک» را مشکوک این اتفاقات دانستند

3. بالا رفتن زیاد دما به دلیل گلوبال وارمینگ (گرمایش جهانی)

کارشناسان اقلیم شناسی اعتقاد دارند بالا رفتن زیاد دما به دلیل گلوبال وارمینگ یا گرمایش جهانی میتواند دلیل آتش سوزیها باشد.

پرفسور جاتای تاوسان اوغلو اعتقاد دارد اگر سالانه درمدیترانه آتش سوزی شود طبیعی است، ولی مقدار سرعتی که امسال مشاهده شد یک زنگ خطراقلیمی به شمار می آید.

آمار کشته و زخمی ها در فاجعه آتش سوزی جنگل های ترکیه

فاجعه آتش سوزی ترکیه، منجر به کشته شدن 8 نفر و زخمی شدن بالای 200 نفر شد! تعدادی از مناطق جنگلی که در جنوب ترکیه واقع شده اند در محاصره زبانه های هولناک آتش قرار گرفتند که منجر به فوت چند نفر شد.

به بیان خبرگزاری آنادولوی ترکیه آتش سوزی اخیر ترکیه، از خانه ای جنازه یک زوج  ترکیه آلمانی کشف شد. همچنین جسد دو نفر دیگر کشف شد که این دو جسد آتشنشان هایی بودند که قربانی حریق شدند.

لازم به ذکر است که در این آتش سوزی ترکیه که بسیار مهیب و وحشتناک بود، امکان داشت تلفات خیلی بیشتری هم داشته باشیم.

خسارات وارده در آتش سوزی جنگل های ترکیه

در روز پنجشنبه ، وزیر کشاورزی ترکیه به نام باکیر پاکدمیرلی هنگام دیدن کردن مناطق حادثه دیده، فرمودند که کنترل وضعیت در دست ماست اما در شب چهارشنبه، آتش سوزی بدی به وجود آمد.

متاسفانه وزش باد همراه آتش به طرف شهرهای مسکونی هجوم آورد که بدلیل خارج شدن از کنترل سبب آتش گرفتن شهرها شد اما نیروهای ترکیه با تمام توان به سختی کنترل آن منطقه را به دست گرفته بودند که ناگهان، آتش اینبار هم در آکسکی زبانه زد.

خسارات آخرالزمانی!

خسارات آخرالزمانی!

این آتش سوزی ترکیه برای اهالی روستاهای کوچک و مناطق مختلف ترکیه، یک فاجعه آخرالزمانی محصوب شد که در پی آن ، شخصی به نام موزین کاجار در مصاحبه ای که با سی ان ان داشت گفت:

«تمام حیوانات ما آتش گرفتند و حتی زمین هایمان را نیز به سبب آتش سوزی از دست دادیم. همچنین در منطقه ماناوگات ترکیه، حداقل 77  خانه آسیب دیده و در تعداد 2 هزار حیوان زبان بسته در روستاها، در آتش سوختند. همچنین خانه پدری یک نفر هم دچار آتش سوزی شد و هر چه داشتند نابود شد.»

اقدامات موثر برای مهار آتش جنگل های ترکیه

برای مهار آتش و جلوگیری از پیشرفت آن، از شش هواپیما، 9 هواپیمای بدون سرنشین، 4 هزارنیرو، 1080 خودروی آبپاش، 45 عدد هلیکوپتر و 55 خودروی سنگین استفاده شده که در اختیار نیروهای امدادی قرار داده شده است.


بیشتر بخوانید: آخرین اخبار آتش سوزی ترکیه!


پیامد های سیاسی ناشی از آتش سوزی در جنگل های ترکیه

کشور آذربایجان، که با دولت ترکیه که مثل برادر میباشند، یک بالگرد بهمراه 500 امداد گر برای کمک فرستاده اند و همچنین یکی از اعضای اتحادیه اروپاکه سمت کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا را دارد، از آمادگی اتحادیه برای کمک به آتش سوزی ترکیه خبر داد.

دو کشور اوکراین و روسیه نیز چند فروند هواپیمای مخصوص اطفای حریق جنگی برای کمک فرستاده اند. ناگفته نماند که کشورمان ایران از اعزام کمک های صمیمانه خود به برادرش خبر داد.

آقای خطیب زاده وزیر کشورمان، از این فاجعه آتش سوزی ترکیه ، که وسعت آن بسیار بزرگ بود و بخشی از جنگل های استان جنوبی ترکیه را نابود کرد و منجر به جان باختن تعدادی از شهروندانش شد، ابراز تاسف کردند و به بازماندگان حادثه آتش سوزی ترکیه تسلیت گفتند.

لازم به ذکر است که این اتفاق تلخ که از آن بعنوان فجیع ترین آتش سوزی ترکیه در طول تاریخ این کشور نام برده اند 183 نفر مصدوم شدند.

آتش سوزی ترکیه/فاجعه عمومی

آتش سوزی جنگل های ترکیه که رئیس جمهور ترکیه آنرا بعنوان فاجعه عمومی یاد میکند، پیامد های اجتماعی و سیاسی بسیار مهمی در بر داشت.

خیلی از عکس العمل ها و نحوه حکومت، حزب حاکم ترکیه را به چالش درآورده و انتظار میرود که راهکارهای جدید و تاثیرگذارتری ارائه شود.

با توجه به خبرهای رسیده در 31 استان ترکیه بالای 31 آتش سوزی وسیع رخ داده که بزرگترین آتش سوزی ترکیه برای این کشور رقم زده است که بی سابقه بوده است و تاثیر بسزایی در تحولات اخیر این کشور گذاشته.

هرچند که آمار دقیقی از میزان خسارت و درصد سوختگی از سوی مقامات اعلام نشده است اما با توجه به بزرگی آتش سوزی جنگل های ترکیه گمان میرود قسمت بزرگی از فضای سبز ترکیه از بین رفته است!

این شوک بزرگ جمعی و تغییرات نگرش های سیاسی و بالا بودن شدت عمق فاجعه، باعث شده که اثرات بسیار بدی در مردم و دولت به وجود آورد:

1. ضربه روحی و فکری مردم

آتش سوزی جنگل های ترکیه بصورت گسترده، و خبر های منتشر شده بسیار زیاد آن، مخصوصا در زمانیکه ترکیه با مسائل سختی مثل کرونا و رکود، درگیر میباشد بصورت جدی تبدیل به ضربه روحی و فکری شده و افکار عمومی را درگیر خود کرده

دلیلش این است که آتش سوزی جنگل های ترکیه، شهروندان را با یک تصویر تلخ و سیاهی که نمایان تپه های در آتش سوخته روبرو کرده و بیانگر تباهی برای آنان است که به مدت بسیارطولانی مجبور به تحمل این صحنه تلخ خواهند بود.

آتش سوزی جنگل های ترکیه قطعا زمانی که با معضلات مالی و اقتصادی و مشکلات روزمره همراه باشد موجب افسردگی هرچه بیش تر شهروندانش خواهد شد!

2. تخریب اعتبار حزب عدالت و توسعه

از طرفی آتش سوزی جنگل های ترکیه و روش مقابله با آن تبدیل به فرصت خوبی برای حذب های مخالف با اردوغان شده است.

وقتی این قضیه با معضلات اقتصادی عجین می‌شود به بهترین حربه فشار تبدیل شده و دولت را در موقعیت سخت تری قرار میدهد.

درحالی که دولت در زمینه های مبارزه با کرونا و مقابله با بلایای طبیعی سوابق درخشانی داشت این آتش سوزی ضربه سختی به اعتبار حزب عدالت و توسعه وارد کرد!

نتیجه گیری

آتش سوزی جنگل های ترکیه یک درس خوبی میتواند برای همه کشورها باشد که اگر تمهیدات لازم در جهت خطرهای احتمالی به خوبی بررسی میشد شاید میتوانست ضررهای کمتری را از آتش سوزی ترکیه ثبت کرد.

پیشنهاد و راه حل

عوامل امنیتی و دفاعی و اقلیم شناسان تمام عوامل موثر در آتش سوزی جنگل های ترکیه را به خوبی مورد تحقیق و بررسی قرار دهند ، تا شاهد شنیدن خبرمجدد تاسف باری از آتش سوزی جنگل های ترکیه نباشیم!


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...