تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۱۲ / ۷ ۰۹:۴۳

صفحه اصلی / سلامت


نگهداری از شمعدونی اژدر چگونه باید باشد؟ (طرز نگهداری صحیح از گیاه شمعدونی اژدر)

امروز میخواهیم در مورد یک گل و گیاه خوش بو و خوش رنگ به اسم شمعدونی اژدر حرف بزنیم، گیاه اژدر از نوع پلارگونیوم است و مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است، این گیاه در رنگ های صورتی، قرمز و ترکیبی از رنگ ها رشد میکند و عطر زیبایی دارد و به عنوان تزیین طبیعی در خانه ها و بالکن و تراس ها میتوان استفاده کرد. اما در نگهداری گیاه اژدر باید دقت کرد تا دچار پوسیدگی و آفت نشود، یکی از موارد مهم در نگهداری شمعدونی اژدر ،نور کافی و دمای مناسب آن است که باید به طور مرتب در زیر نور قرار گرفته شود و در هوای سرد. برای جلوگیری از سرمازدگی باید آن را در داخل خانه برد و با دمای مناسب آن را کنترل کرد، گیاه اژدر را باید دقیق آبیاری کرد اما نباید در آبرسانی زیاده روی کرد و فقط در صورت خشک بودن خاک آن باید آبیاری نمود، بهترین خاک مورد استفاده در گیاه اژدر ترکیبی از:

  • خاک باغچه
  • کود پوسیده دامی
  • خاکبرگ
  • ماسه

میباشد. در هنگام خاک برداری باید برگ ها و ساقه های اضافی را هرس کرد، همچنین قلمه زدن یکی از روش های تکثیر گیاه اژدر است، شمعدونی اژدر به دلایلی مثل شرایط آب و هوایی، آبیاری نامناسب، خاک بی کیفیت و غیره دچار بیماری و آفت مثل زردی میشود، برای جلوگیری از آفت شمعدانی اژدر باید کود دهی مناسب و سم پاشی های لازم صورت بپذیرد. در ادامه مطلب طرز صحیح نگهداری از گیاه شمعدونی اژدر را مرور میکنیم…


بیشتر بخوانید:10 داروی گیاهی برای کاهش وزن فوری


معرفی گیاه شمعدونی اژدر

گیاه شمعدونی اژدر یک گل درشت است که رنگ های مختلفی دارد و گاهی از ترکیب دو رنگ نیز رشد می کند، فصل گلدهی این گیاه از اول ماه فصل بهار تا اواسط فصل تابستان می باشد، ریشه این گل در آفریقای جنوبی است و نام های دیگر این گیاه عبارتند از شمعدانی رگال، رویال و شمعدانی آلمانی میباشد.

معرفی گیاه شمعدونی اژدر

برگ های این گیاه گرد و بزرگ و دندانه دار است و متمایل به بالا میباشد، این گیاه برای مدت زیادی سبز می ماند ولی نگهداری آن یکم صبر و حوصله و دقت میخواهد، گیاه شمعدونی اژدر عطر و بوی خوبی دارند و از عصاره آن در عطر سازی نیز استفاده میشود، این گیاه را میتوان هم در گلدان و هم در باغچه کاشت، گیاه اژدر با آب و هوای سرد و خشک نیز سازگاری دارد اما برای جلوگیری از گرمازدگی بهتر است آن را در فصل سرما به داخل خانه ببرید، توجه به این نکته لازم است که که هر وقت زمان گلدهی این گیاه به پایان رسید باید آن را هرس کرد تا از آفات و سایر مشکلات جلوگیری شود.

چگونه گیاه شمعدونی اژدر را باید آبیاری کرد

در آبیاری گیاه شمعدونی اژدر باید دقت زیادی داشته باشد چون آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی این گیاه خواهد شد، بنابرین برای آبیاری گیاه اژدر به این صورت باید عمل کرد که اول به خاک آن نگاه میکنید و اگر دیدید که سطح خاک خشک شده است باید اقدام به آبیاری نمایید، نکته بعدی در آبیاری شمعدونی اژدر این است که موقع آبیاری مراقب باشید به گلهای آن آب برخورد نکند و فقط به ریشه گیاه آبرسانی کنید چون اگر به گلها آب برخورد کند ممکن است بریزند و خشک شوند، همچنین در آبیاری باید نسبت به سردی و گرمی هوا توجه کرد، یعنی در هوای سرد تعداد دفعات آبیاری باید کم باشد و در هوای گرم به دلیل زود خشک شدن باید تعداد دفعات آبیاری رو بالا ببرید و هواستان باید بیشتر باشد.

نور مناسب برای نگهداری گیاه شمعدونی اژدر

نور مناسب برای نگهداری گیاه شمعدونی اژدر

یکی از موارد مهم در نگهداری گیاه شمعدونی اژدر این است که این گیاه به نور کافی لازم دارد تا هم گلدهی خوبی داشته باشد و هم رشد آن به خوبی انجام پذیرد، بنابرین باید همیشه جلوی نور و آفتاب قرار بگیرد، بهترین مکان برای نورگیری این گیاه جلوی پنجره یا بالکن و تراس است که علاوه بر نورگیری، زیبایی خاصی به بالکن و تراس شما میبخشد. برای اینکه گیاه اژدر گلدهی خوبی داشته باشد بهتر است حداقل ۸ ساعت جلوی نور قرار بگیرد چون اگر نور کافی را جذب نکند غنچه نخواهد داشت، توجه داشته باشید در فصل گرما که هوا خیلی گرم است و شدت نور زیاد میباشد، در این مواقع گیاه اژدر را در یک جای نیمه سایه قرار دهید تا برگ های آن نسوزد.

خاک مناسب برای گیاه شمعدونی اژدر

گیاه اژدر را در هر خاکی میتوان کاشت البته بهترین خاکی که باید مورد استفاده قرار گیرد خاکی است که زهکش خوبی داشته باشد یعنی آب های اضافه را به راحتی از گلدان خارج کند، خاک باغ یکی از خاک های مناسب برای کاشت گیاه شمعدونی اژدر است که ترکیبی از (خاک باغچه یا خاک لوم، کود دامی پوسیده، خاکبرگ و ماسه) میباشد. البته در کنار این ترکیب اگر مقداری کود شیمیایی مثل سوپر فسفات اگر اضافه شود یک ترکیب عالی و خاک مقوی را تشکیل میدهد، البته در بازار نیز انواع خاک وجود دارد ولی باید دقت کنید که اگر کیفیت خاک خوب نباشد باعث پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.

تعویض گلدان و خاک برداری گیاه شمعدونی اژدر

موقعی که گیاه شمعدونی اژدر را از بازار میخرید در داخل آن خاک رس وجود دارد، البته خاک رس مقوی می باشد ولی اگر به مدت زیادی گیاه شما در این خاک بماند ممکن است ریشه خفه بشود و پوسیده گردد برای همین باید خاک گلدان را عوض نمایید، برای تعویض کردن خاک گلدان ابتدا باید گل های شمعدانی را از گلدان جدا کنید و مقداری آب روی ریشه های آن بریزید تا خاک در ریشه نماند، سپس با ترکیب خاک( خاک باغچه، کود پوسیده دامی، خاکبرگ و ماسه) دوباره گیاه اژدر را کاشت نمایید. توجه داشته باشید که موقع خاک برداری باید مقداری از ساقه و برگ آن را هرس کرد چون موقع خاک برداری به آنها شوک وارد شده و گیاه نمیتواند با این همه ساقه و برگ زنده بماند.


بیشتر بخوانید:طرز تهیه انواع ماسک کاسنی با گیاه شگفت انگیز دارویی


تکثیر کردن گیاه شمعدونی اژدر

قلمه زدن یکی از روش های تکثیر گیاه شمعدونی اژدر میباشد، قلمه در گیاه اژدر به راحتی و به سرعت ریشه دار میشود، بهترین زمان برای قلمه زدن این گیاه اوایل بهار تا اواسط پاییز است، قلمه هایی که حدود ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر هستند و ساقه های نرم و چوبی میباشد بگیرید، میتوان قلمه ها را در آب گرفت سپس همه ی برگ های روی قلمه را بزنید.

تکثیر کردن گیاه شمعدونی اژدر

البته برگ انتهای قلمه را به دلخواه میتوان نگه داشت، بعد از قلمه گیری قلمه ها را در یک محیط سایه نگه دارید و به طور مرتب نورگیری نمایید و بعد از اینکه ریشه دار شدند آنها را در ترکیب خاکی که گفته شد میتوان کاشت.

هرس کردن گیاه شمعدونی اژدر

وقتی که ساقه های گیاه ریشه زد باید آن را هرس کرد، برای هرس کردن گیاه شمعدونی اژدر ابتدا باید نوک این ساقه های اضافی را برش بدهید سپس آنها را جدا کنید و در یک کاغذ یا روزنامه بپیچید سپس آن را به مدت یک روز زیر نور قرار دهید، البته با این کار ممکن است ساقه ها به کاغذ یا روزنامه بچسبد به همین علت برای جلوگیری از این وضعیت میتوانید ساقه ها را در کاغذ یا روزنامه بپیچید و در داخل گلدون با رطوبت کافی قرار داده و به مدت یک یا دو روز در جای گرم و زیر نور نگه دارید.

دمایی که مناسب گیاه شمعدونی اژدر است

دمای مناسب برای رشد و گلدهی بهتر گیاه شمعدونی اژدر حدود ۱۸ تا ۲۵ درجه میباشد، دمای مناسب تعیین کننده رشد و گلدهی این گیاه است برای همین باید به این نکته توجه خاصی داشته باشید، معمولا دمای بیرون در فصل گرما و جلوی بالکن دمای مناسب به حساب می آید، البته نسبت به دمای بالا تعداد آبیاری هم باید بیشتر شود و در فصل سرما نیز باید دما را کنترل کرد و از سرمازدگی آن جلوگیری نمایید، در مورد شمعدونی های عطردار اژدر دمای مناسب بین ۵ تا ۱۰ درجه میباشد.

کود دهی گیاه شمعدونی اژدر

کود دهی گیاه شمعدونی اژدر

برای اینکه گیاه شمعدونی اژدر رشد بهتری داشته باشد و گل دهی خوبی بدهد، باید به طور مرتب به آن کود بدهید، برای کوددهی میتوان از کودهای گیاهی مناسب استفاده نمایید، در فصل گرما دو هفته یک بار میتوان کوددهی کرد، البته در فصل سرما نیازی به کوددهی نیست، توجه داشته باشید که کوددهی را بیش از اندازه انجام ندهید چون باعث میشود رشد آن زیاد شود و ساقه و ریشه های آن افزایش پیدا کند و گلدهی خوبی را ندهد.

بیماری ها و آفات گیاه شمعدونی اژدر

یکی از مشکلاتی رایج گیاه شمعدونی اژدر این است که این گیاه بیشتر شته میگیرد، وجود حشرات ریز در خاک میتواند باعث به وجود آمدن آفت پشه سیاه و شته بشود، برای جلوگیری از این وضعیت باید از سموم گیاهی استفاده کرد.
بیماری های قارچی یکی دیگر از مشکلات مربوط به گیاه اژدر میباشد که باعث سیاه شدن ساقه طوقه میشود.
زرد شدن برگ های گیاه اژدر یکی دیگر از مشکلات این گیاه است.
آبیاری و دمای نا مناسب، محیط و شرایط آب و هوایی، کمبود مواد غذایی، خشکی گیاه و غیره میتواند دلیل زرد شدن برگ ها باشد.
از دیگر مشکلات مربوط به شمعدونی اژدر پوسیدگی ریشه آن است که به دلیل آبیاری بیش از حد و کمبود اکسیژن، خاک نامناسب و غیره ایجاد میشود.
در گیاه اژدر ممکن است سرشاخه های آن سیاه شود، دلیل این سرمازدگی میباشد و باید در جای گرم نگه دارید
وقتی گیاه اژدر در محیط سرد باشد ممکن است برگ های آن قرمز شود، علت این وضعیت کمبود فسفر است و برای جلوگیری از آن باید مراقب سرمازدگی گیاه باشید
به دلیل تغییرات ناگهانی آب و هوا ممکن است برگ ها و گل های گیاه اژدر ریخته شود
وجود تار در روی گیاه اژدر ممکن است کنه یا تار عنکبوت باشد، که البته تار عنکبوت ضرری ندارد اما در صورت وجود کنه باید آن را سم پاشی کرد.

نتیجه گیری و پیشنهاد

پرورش و نگهداری گل در بین مردم رایج میباشد و یاد گرفتن شرایط نگهداری و آشنا شدن با انواع گل و گیاه ها برای اکثر افراد از اهمیت بالایی برخوردار است، ما در این مقاله گیاه شمعدونی اژدر را معرفی کردیم، این گیاه با نام های شمعدونی رگال، رویال و شمعدونی آلمانی نیز شناخته میشود، گیاه اژدر از نوع پلارگونیوم است و عطر و بوی خاصی دارد و در رنگ های مختلف رشد میکند، در پرورش و نگهداری گیاه اژدر باید دقت داشته باشید و نور، دما، خاک، آبیاری و غیره که در این مقاله گفته شد را باید رعایت کنید تا از آفت ها جلوگیری کرده و یک گیاه تزیینی به اسم گیاه اژدر را در خانه های خود داشته باشید.
برای اینکه یک محیط شاداب و پر انرژی را تجربه کنید پیشنهاد میشود گیاه اژدر را حتما در گلدان ها کاشت کنید و در جلوی پنجره ها و یا بالکن و تراس خود قرار داده و به عنوان یک تزیین طبیعی و زیبا از آن لذت ببرید.
شما در خانه هایتان گیاه اژدر دارید؟ چگونه از آن نگهداری میکنید؟ نظرات و پیشنهادات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

محقق: یوسف سیفی 


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...