تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۱۰ / ۲۱ ۰۸:۳۸

صفحه اصلی / سلامت


اظهارات جنجالی درباره عدم تمایل طلاب به لباس روحانیت

در گذشته اکثر طلاب در لباس روحانیون در جامعه حضور داشتند اما امروزه به دلایل مختلفی روحانیون از لباس روحانیت استفاده نمی کنند و حضور آنها با این لباس در جامعه کم شده است. یکی از دلایل مهم در رابطه با عدم تمایل به استفاده از لباس روحانیت این است که نگاه مردم در جامعه نسبت به روحانیون و طلبه ها منفی شده است و حتی در بیشتر مواقع مورد تمسخر قرار میگیرند.

در این رابطه فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرس حوزه علمیه اظهار دارد که طلاب در لباس روحانیت مورد ظلم زیادی قرارگرفته اند و با این لباس نمی توانند شغل خاصی پیدا کنند لذا از نظر معشیتی نیز در تنگنا قرار دارند. میبدی در ادامه به روحانیون دیگری که دارای جایگاه و سمت دولتی هستند اشاره می کند و می گوید که بسیاری از مردم فقط روحانیونی که جایگاه بالا دارند میشناسند و نسبت به آنها دیدگاهشان منفی شده است و طلبه های دیگری که هیچ سمتی ندارند نیز مورد قضاوت قرار گرفته اند.

در ادامه مطلب به دلایل و مسائل مربوط به عدم تمایل طلاب به فلسفه لباس روحانیت اشاره کرده و اظهارات میبدی بر این باره را باهم بررسی میکنیم.


بیشتر بخوانید: حمله جوان مست به طلبه جهادگر کرجی+عکس


نگرش و دیدگاه مردم نسبت به طلاب

خیلی از طلاب با اینکه مجوز استفاده از لباس روحانیت را گرفته اند، تمایلی به پوشیدن این لباس ندارند. دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد که حتی میتواند کاملا شخصی باشد، اما دیدگاه و نگرش مردم و جامعه نسبت به طلبه ها و روحانیون نیز یکی از دلایل آن می تواند باشد.

نگرش و دیدگاه مردم نسبت به طلاب

متاسفانه خطا و دیدگاه های منفی برخی از طلبه ها و روحانیون باعث شده است که دیدگاه مردم به تمام قشر طلبه ها منفی شده و حتی خطاهای طلاب را پدیدآورنده بسیاری از اتفاقات بد در جامعه بدانند. البته اینکه به خاطر خطاها و دیدگاه های منفی قشر کمی از طلبه ها، این دیدگاه و نگرش در بین مردم و جامعه پیش بیاید شاید دلیل قانع کننده ای نباشد و منصفانه به نظر نرسد، اما روحانیت و طلبه ها به خاطر موقعیتی که در جامعه دارند زیر ذربین قرار دارند و شاید به همین خاطر است که مردم نسبت به آنها حساس هستند و خطای این قشر را بزرگ جلوه میدهند.

بنابرین شاید به خاطر همین دیدگاه ها و نگرش های مردم است که برخی از طلاب دیگر با لباس روحانیت ظاهر نمی شوند و نمی خواهند مورد قضاوت و ناسزای مردم قرار بگیرند. برای همین خیلی از طلبه ها ترجیح میدهند فقط در مجالس رسمی و حوزه های علمیه لباس روحانیت بر تن کنند و از پوشیدن لباس در ملاء عام امتناع می نمایند.

انگیزه طلاب برای لباس پوشیدن روحانیت کاهش یافته است

در جامعه ما، مردم نسبت به نوع حکومت قضاوت می کنند، و از آنجایی که طلاب جزء اقشاری هستند که با حکومت در ارتباط اند، بنابرین هر گونه مشکلات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و… را به جامعه روحانیون ربط داده و طلبه ها را در به وجود آمدن این مشکلات سرزنش می کنند. به همین علت است که انگیزه طلاب نسبت به پوشیدن لباس روحانیت و حتی نسبت به طلبه بودن کم شده است.

البته یکی دیگر از دلایل پایین آمدن انگیزش طلبه ها، نوع تربیت و آموزش آنها می باشد که امروزه آموزش ها پراکنده شده است و مجتهد ثابت برای تربیت طلبه ها وجود ندارد، در گذشته یک مجتهد ثابت در حوزه های علمیه حضور داشت که مسئول آموزش و تربیت طلبه ها بوده و ارتباط صمیمی بین آنها صورت میگرفت و به همین خاطر انگیزه ی آنها را بالا می برد. به طور کلی آمار رسمی از تعداد طلبه هایی که لباس روحانیت نمی پوشند در دسترس نیست اما با توجه به اینکه تعد اد طلابی که لباس روحانیت بر تن دارند بسیار کمتر از گذشته به چشم میخورد، این مسائل در جامعه و بین مردم آشکار هست و بازتاب ایجاد می کند.

طلاب به سختی مجوز پوشیدن لباس روحانیت را می گیرند!

طلاب به سختی مجوز پوشیدن لباس روحانیت را می گیرند!

 

یکی دیگر از دلایل عدم تمایل طلاب به پوشیدن لباس روحانیت این است که طلبه ها برای پوشیدن آن مراحل سختی را باید پشت سر بگذارند. ابتدا طلاب برای اخذ این مجوز باید ثبت نام کنند و بعد از اینکه اسم آنها اعلام شد باید در کارگاه های مختلف و بسیاری حضور داشته و بعد از طی موفقیت آمیز این مراحل باید در کارگاه های تخصصی شرکت کنند و سپس در صورت قبولی و بررسی های انجام شده به آنها مجوز پوشیدن لباس روحانیت عطا می شود. همه این کارها بسیار زمان بر است که این مراحل عملا روحیه طلبه ها را برای پوشیدن لباس روحانیت کم می کند و شاید تمایل انجام مراحل و گرفتن مجوز پوشیدن لباس را نیز از بین ببرد.

از آن رو یکی از مشکلاتی که سر راه طلبه ها قرار دارد این است که در صورت داشتن مجوز و عدم پوشیدن لباس روحانیت، امتیازهایی مثل حق مسکن، مدارک علمیه و غیره از آنها سلب می شود که این نیز به نوبه خود طلبه ها را از گرفتن مجوز پوشیدن لباس روحانیت ناامید و دلسرد کرده است.

اظهارات فاضل میبدی در این خصوص…

اظهارات فاضل میبدی در این خصوص...

طلاب با لباس روحانیت مورد تمسخر و متلک مردم قرار میگیرند!

فاضل میبدی مدرس و محقق حوزه ی علمیه در رابطه با عدم تمایل طلبه ها به لباس روحانیت اظهار کرد که وقتی طلبه ای با لباس روحانیت در بین مردم حضور پیدا می کند یا برای خرید به بازار یا مغازه ای می رود، مورد تمسخر و متلک مردم قرار می گیرد و به همین خاطر بیشتر روحانیون سعی می کنند با لباس روحانیت در جامعه حضور پیدا نکنند تا معذب نشوند و مورد تمسخر قرار نگیرند.

طلبه ها به خاطر لباس روحانیت مشکل شغلی دارند!

میبدی اظهار دارد که بسیاری از طلاب از نظر معشیتی و شغلی با مشکلات جدی روبرو هستند و با لباس روحانیت و دیدگاه های منفی نسبت به این اقشار، پیدا کردن شغل نیز برای طلبه ها بسیار سخت شده است، لذا خیلی از طلبه ها از پوشیدن لباس روحانیت خودداری می کنند تا به صورت یک فرد عادی شغلی پیدا کرده و امرار معاش نمایند.


بیشتر بخوانید: اصل ۸۵ قانون اساسی یعنی چه ؟ (اصل ۸۵ قانون اساسی اینترنت و طرح صیانت)


طلبه ها در مراسم های خاص شرکت می یابند

فاضل میبدی در ادامه گفتگو اشاره می کند که طلبه ها هر چقدر در جایگاه و پست خود قرار بگیرند و از وظایف خود دور نشوند به نفع آنها خواهد بود. وی در ادامه بیان کرد که هر کجا مراسم یا افتتاحیه ای باشد طلبه ای را نیز در کنار فرماندار یا استاندار،  دعوت می کنند که این به صلاح طلاب نیست و ممکن است دیدگاه مردم را بیش از پیش منفی کند. به همین دلیل خیلی از طلبه ها با لباس روحانیت ظاهر نمی شوند.

دیگر اظهارات میبدی در این رابطه

دیگر اظهارات میبدی در این رابطه

مردم به طلاب نگاه مثبتی ندارند

فاضل میبدی در ادامه اظهار داشت که مردم در گذشته به روحانیون و طلبه ها روی می آوردند و مشکلات خودشان را با آنها در میان میگذاشتند، اما امروزه دیدگاه ها منفی شده است و حتی ایجاد ارتباط با طلبه ها نیز سخت شده است، به عنوان مثال اگر کسی بخواهد با امام جمعه شهر خودش ارتباط ایجاد ‌کند و بخواهد با او گفتگو نماید باید از مراحلی مثل اجازه از پاسدار، وقت گرفتن، عبور از نگهبانی و غیره را پشت سر بگذارد که همه ی اینها دیدگاه منفی در مردم ایجاد می کند.

مردم وضع اقتصادی و سایر مشکلات را به طلاب نسبت می دهند

میبدی در ادامه گفتگوی خود به این موضوع اشاره می کند که دیگر از بهبود رابطه بین طلبه ها و مردم گذشته است، در کشور ما هر روز وضع اقتصادی و سایر مشکلات بیش تر می شود و مردم هر روز بیشتر از وضع موجود ناراضی هستند و همه ی این مشکلات را به روحانیون نسبت می دهند، بخصوص وقتی در رسانه ها یک روحانی در مورد مسائل اقتصادی حرف میزند، دیدگاه مردم را نسبت به این قشر منفی تر می کند. برای همین یکی از دلایل مهم عدم تمایل طلاب به لباس روحانیت دیدگاه مردم نسبت به وضعیت بد اقتصادی است که به روحانیت نسبت داده می شود.

اگر طلبه ها بر وضع اقتصادی کشور بتوانند نقش مثبت ایجاد کنند، طبیعتا دیدگاه مردم نیز مثبت خواهد شد و اگر وضعیت بهتر شود آن را نیز به روحانیون نسبت خواهند داد، اما این کاری است که از دست خیلی از طلبه ها خارج است و به ناچار مجبورند خود را از لباس روحانیت دور نگه دارند.

نتیجه گیری

طلبه ها و روحانیون یکی از اقشار جامعه هستند که خیلی از آنها در حوزه های علمیه تحصیلات عالی دارند. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث عدم تمایل طلاب به لباس روحانیت شده است. دیدگاه ها و نگرش منفی مردم به خاطر خطاهای قشری از طلبه ها یکی از دلایل اصلی است که باعث می شود بسیاری از پوشیدن لباس روحانیت خودداری کنند.

  • دیدگاه های منفی
  • شرایط سخت اخذ مجوز لباس روحانیت
  • نسبت دادن مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه به روحانیون
  • دعوت طلاب و روحانیون به مراسمات و تشریفات مختلف سیاسی

همه این ها دلایلی برای عدم تمایل طلبه ها به پوشیدن لباس روحانیت است…

نظر شما در رابطه با طلبه ها و عدم تمایل آنها به لباس روحانیت چیست؟

محقق: زهرا نجفی


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...