تبلیغات شما


لود


۱۴۰۱ / ۱ / ۲۱ ۱۱:۵۰

صفحه اصلی / سلامت


امکان تشخیص جنسیت جنین از هفته هفتم میسر شد

در طی سالیان گذشته برای تشخیص جنسیت جنین باید تا زمان زایمان صبر می کردند. اما با پیشرفت تکنولوژی و اختراع دستگاه سونوگرافی آرزوی مادران خیلی سریع تر از آنچه فکر می کردند برای تشخیص جنسیت برآورده شد. اما سوال مهم این بود از چند ماهگی تشخیص جنسیت با سونوگرافی امکان پذیر است؟ برای پاسخ به این سوال در این بخش از پایگاه سلامت رخ با ما همراه باشید.

روش هایی که در این نوشتار ارائه شده است باید در هفته‌ای که ذکر شده است آزمایش شود؛ طبق اخباری که از تحقیقات محققان نشر داده شده است؛ سریع‌ترین زمان ممکن برای تشخیص جنسیت جنین هفته هفتم می باشد.


 هشدار: مادران توجه فرمایند که تلاش برای تشخیص جنسیت جنین زودتر از هفته هفتم می تواند خطرات جبران ناپذیری برای شما و جنین ایجاد کند. پس برای کنترل هیجان و کنجکاوی خود صبر پیشه کنید.


 

در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف، برای تعیین جنسیت جنین به مواردی از برآمدگی شکم گرفته تا شدت علائم حاملگی استناد می‌شود؛ در حالی که با باور محققان تناقض دارد. قبل از شروع به معروفی روش های زود هنگام تشخیص جنسیت جنین در نظر داریم با معرفی این باور های غلط و تناقضی که با نتایج آزمایش محققان دارد را برای شما آشکار کنیم.


بیشتر بخوانید: نحوه تعیین جنسیت جنین بدون سونوگرافی


تشخیص جنسیت جنین از میزان تهوع حاملگی

تشخیص جنسیت

بیش از ۵۰ درصد زنان باردار در طول سه ماهه اول بارداری خود دچار تهوع حاملگی یا ویار می‌شوند؛ بعضی افراد معتقدند که که میزان تهوع حاملگی، نوع جنسیت جنین را مشخص می کند.
طبق استدلال این افراد زنانی که جنین آن‌ها دختر است، دارای سطح بالایی از هورمون‌ها هستند و در نتیجه تهوع حاملگی در آن‌ها شدیدتر است این در حالی است که زنان دارای جنین پسران تهوع کمتری دارند، زیرا سطح هورمون‌ها در آن‌ها پایین‌تر است.

نتابج تحقیقات پزشکی در مورد این باور رایج

تحقیقات بسیار کمی این فرضیه را تایید کرده است و از طرفی برخی مطالعات به نتایج متضادی دست یافته‌اند به عنوان مثال، یک مطالعه انجام شده در سال ۱۹۹۹، نشان داد زنانی که جنسیت جنین آن‌ها دختر بوده است، از تهوع حاملگی شدید رنج می‌بردند.
با این حال، مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۳ بر روی ۲۴۵۰ زن حامله انجام شد نشان داد که میزان تهوع و استفراغ در بانوان بارداری که دارای جنین پسر بودند، بیشتر بوده است؛ جنسیت جنین ۷۹/۵ درصد زنان این مطالعه که دچار تهوع حاملگی بودند، غالبا پسر بود.

تشخیص جنسیت جنین از نوع ویار

طبق یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴، ۵۰ تا ۹۰ درصد زنان باردار در ایالات متحده ویار داشتند. براساس باوری رایج، زنانی که جنسیت جنین آن‌ها پسر است بیشتر به غذا‌های شور و خوش نمکی مانند: چیپس، سیب زمینی تمایل دارند و کسانی که جنسیت جنین آن‌ها دختر است بیشتر غذا‌های شیرین مانند بستنی و شکلات را ترجیح می‌دهند.

نتابج تحقیقات پزشکی در مورد این باور رایج

با این حال، ویار بیشتر نشان دهنده گرایش نیاز‌های تغذیه‌ای زن باردار است؛ محققان در مطالعه‌ای مدعی شباهت اشتها و تمایل زنان به برخی غذا‌ها در قبل از دوره قاعدگی و دوران بارداری آن‌ها شدند.بیشتر بخوانید: علائم بارداری و نشانه های اولیه آن چیست؟تشخیص جنسیت

 

در مطالب فوق الذکر به برخی باورهای رایج در مورد تشخیص جنسیت جنین پرداختیم و طبق نظر کارشناسان این حوزه به اثبات این اشتباهات رسیدیم؛ اما در ادامه برخی روش‌های سریع تشخیص جنسیت جنین را تشریح خواهیم کرد.

روش‌های اثبات شده تعیین زودهنگام جنسیت جنین

آزمایشات پزشکی پاسخ دقیقی در این زمینه ارائه می‌دهد و با استفاده از برخی روش‌ها می‌توان جنسیت جنین را در اوایل بارداری تشخیص داد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی (زمان تشخیص هفته 18)

سونوگرافی یک راه غیرمخرب برای تعیین جنسیت جنین است؛ استفاده از سونوگرافی برای تعیین جنسیت جنین فقط از هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ به بعد ممکن است.

تکنسین اولتراسوند ممکن است در هنگام اسکن نتواند جنسیت جنین را تشخیص دهد زیرا ممکن است جنین در موقعیت ایده‌آل قرار نداشته باشد یا بارداری به اندازه کافی پیشرفت نکرده باشد.

آزمایش خون (تعیین جنسیت در هفته دهم بارداری)

پزشکان عمدتا از این آزمایش برای تشخیص مسائل مرتبط با کروموزوم استفاده می‌کنند؛ زنان باردار می‌توانند این آزمایش را در هفته دهم انجام دهند و نتایج معمولا در عرض ۷ تا ۱۰ روز آماده می‌شود؛ این آزمایش معمولا برای زنان باردار بالای ۳۵ سال کاربرد دارد.

تشخیص مولکولی (زمان تشخیص جنسیت جنین در هفته دهم)

تشخیص جنسیت

محققان کشورمان موفق به طراحی و تولید کیت‌های تشخیص مولکولی، با دقت تشخیص بالا، شده‌اند که با کمک آن‌ها می‌توان جنسیت جنین را در هفته‌های اول بارداری ( از هفته هفتم ) با دقت بالای ۹۸ درصد تعیین کرد.

محققان یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه زیست‌فناوری پزشکی موفق به تولید “کیت‌های تشخیص مولکولی” با دقت بالا و مزیت رقابتی با بهترین برندهای جهانی شده‌اند که در تشخیص انواع بیماری‌ها از جمله سرطان و بیماری‌های عفونی و نیز تشخیص زودهنگام جنسیت جنین (از هفته هفتم) و با دقت بالای ۹۸ درصد کاربرد دارد.

کاظم دستجردی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و مدیر عامل این شرکت حوزه فعالیت خود را “تولید محصولات زیست‌فناوری” عنوان و اظهار کرد: فعالیت عمده فعلی شرکت در ۳ حوزه تولید کیت‌های تشخیص مولکولی، نانو حسگرهای آپتامتری و مطالعات کاربردی آنالیز داده‌های ژنومیکس بوده و می‌تواند از طریق تولید محصولات با تکنولوژی بالا(High Tech)، به توسعه اقتصاد مقاومتی دانش بنیان کشور کمک کند.حتما بخوانید: اگر حامله هستید این 15 نکته را برای مراقبت از فرزند دلبندتان رعایت کنید.وی اولین محصول فناورانه این شرکت حوزه زیست‌فناوری پزشکی را “کیت تعیین جنسیت” نام برد و توضیح داد: کیت تولیدی قادر است به روش غیرتهاجمی و با اخذ ۲ سی‌سی خون وریدی از مادر، جنسیت جنین را در هفته‌های اول بارداری (از هفته هفتم) با دقت بالای ۹۸ درصد تعیین کند.

سایر کارکردهای تشخیص جنسیت مولکولی

این استاد گروه زیست‌فناوری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خاطرنشان کرد: ۲ سال تلاش پیگیرانه سبب شد که فناوری مالتی‌پلکس ریل تایم “پی سی آر”(Real-Time PCR Method) بر مبنای استفاده از پروب های تکمن (Taqman Probe) در این کیت، به گونه‌ای بهینه‌سازی شود که حساسیت تشخیص به میزان ۲ واحد ژنومیک و کارایی پی سی به ۱۰۰ درصد ارتقا یابد.

دستجردی اظهار کرد: “کیت‌های تشخیص سرطان” باهدف آزمون غربالگری سرطان نیز از دستاوردهای دیگر این شرکت دانش بنیان است، که برای شناسایی افراد در معرض خطر، تشخیص زودهنگام انواع سرطان‌ها و نیز آزمون‌های پاسخ به درمان و انتخاب داروی مناسب برای بیماران مبتلا کاربرد دارد.

وی با اشاره به اینکه تولید کیت‌های تشخیص سرطان ضمن بی‌نیاز کردن کشور از واردات این نوع محصولات، زمینه صادرات را نیز میسر می‌کند، افزود: این محصولات اهمیت زیادی در حوزه سلامت دارند؛ چرا که امکان تشخیص به موقع را میسر ساخته و بر اساس نتایج آزمون این کیت‌ها، پزشک داروی مناسب را در زمان مناسب برای بیمار تجویز می‌کند. لذا ضمن آنکه زمان طلایی درمان از دست نمی‌رود، در هزینه‌های سنگین دارویی صرفه‌جویی شده و بهترین درمان برای بیمار انتخاب می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند همچنین بیان کرد: فناوری حاصل در مقایسه با برندهای جهانی، مزیت رقابتی را برای انواع محصولات شرکت نسبت به نمونه‌های خارجی به همراه خواهد داشت.

سیر تکامل جنین

تشخیص جنسیت

اگر به دانستن سیر تکامل جنین علاقه دارید جدول زیر برای شماست:

ردیف ماه و روز سیرتکامل اندام تکامل یافته
1 اواسط هفته سوم قلب و عروق جنین
2 اواخر هفته سوم سلول های خونی هسته دار، کیسه زرده، غضروف ، استخوان و مفاصل، ماهیچه ها، سلول های خونی و لنفی، کلیه ها، غدد تناسلی و طحال
3 پایان هفته چهارم تپش قلب و شروع تشکیل دستگاه گوارش و دست ها و پاها
4 ماه دوم تشکیل بیشتر دست ها و پاها
5 هفته ششم کبد کار خود را شروع می‌کند
6 پایان هفته هشتم افزایش وزن و طول قد
7 شروع ماه سوم سرعت گرفتن رشد بدن جنین
8 میانه ماه سوم صورت جنین شباهت بیشتری به انسان دارد و اعضای تناسلی خارجی مشخص شده اند
9 پایان ماه چهارم افزایش قد و وزن جنین، تشکیل تمامی اندامهای داخلی و شروع کار طحال و سایر بافت های لنفاوی
10 ماه پنجم رشد قدی سریع
11 ماه ششم تشکیل رنگ پوست
12 ماه هشتم افزایش قد و وزن

بیشتر بخوانید:حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...