تبلیغات شما


لود


۱۴۰۰ / ۱۰ / ۲۲ ۱۰:۰۵

صفحه اصلی / سلامت


7 روش مقابله با زورگیری که همه باید بدانند

بسیاری از ما وقتی در خیابان‌های خلوت تردد می‌کنیم (علی الخصوص شب‌ها) ممکن است ترس از خفت شدن یا هجوم دزدان یا ترس از زورگیری با سلاح سرد را داشته و نیازمند شناخت راه های مقابله با آن باشیم. متأسفانه این روزها هم با گسترش فقر، آسیب‌های اجتماعی مانند دزدی، کیف قاپی، زورگیری و… نیز افزایش چشم گیری داشته‌اند. همین امر ضرورت شناخت و تسلط بر راه‌های مقابله با زورگیری را برای ما روشن‌تر می‌کند.

اهمیت مقابله با زورگیری با بیان چند نمونه از زورگیری

فکرش را بکنید، شما چندین ماه تلاش کرده‌اید، مدت‌ها اضافه کاری را به جان خریده‌اید و تمام انرژی، توان و تمرکزتان را برای کارتان صرف کرده‌اید و پس از مدت‌ها تلاش و امیدواری، یک گوشی تلفن همراه خریده‌اید. اما وقتی در یک خیابان خلوت در حال تردد هستید، یک یا چند نفر جلوی شما را می‌گیرند و با تهدید و کتک کاری گوشی تلفن شما را به زور از شما گرفته و می‌دزدند.

یا مثلاً در حال تردد در خیابان هستید و می‌خواهید ساعت را با گوشی خود چک کنید و در همین حین یک موتور سوار گوشی شما را از دستتان بقاپد و با نهایت سرعت دور شود. در این موارد علاوه بر خسارات مالی زیادی که ممکن است متحمل شوید، ممکن است جان و سلامتی شما نیز در خطر باشد. چرا که برخی زورگیران از آسیب زدن به قربانیان خود هیچ ابایی ندارند.

اهمیت مقابله با زورگیری با بیان چند نمونه از زوگیری

برای به حداقل رساندن خسارات جانی و مالی ناشی از دزدی‌ها و مقابله با زورگیری چه باید کرد؟

ما در ادامه با معرفی ۷ روش، روش‌های مقابله با زورگیری را توضیح خواهیم داد. فقط باید توجه داشته باشید که صرف آگاهی از این روش‌ها برای مقابله با زورگیری کفایت نمی‌کند و شما حتماً باید به شیوه‌های مختلف مقابله با زورگیری تسلط کافی داشته باشید تا بتوانید در مواردی که لازم است از آن‌ها بهره ببرید. ۷ مورد از بهترین راهکارهای مقابله با زورگیری را در ادامه شرح خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

1. سعی کنید از جاهای خلوت رفت و آمد نکنید!

یکی از بهترین راهکارهای مقابله با زورگیری تردد در مسیرهای شلوغ و پرجمعیت و دوری از مکان‌ها و معابر خلوت است. متأسفانه مکان‌ها و معابر خلوتی مثل کوچه‌ها و پس‌کوچه‌های خلوت بهترین مکان برای کمین کردن یک زورگیر یا یک دزد است. این موضوع دلیل واضحی دارد. دزدها و زورگیرها از حضور جمعیت می‌ترسند چون حضور جمعیت احتمال گیر افتادن سارقین و زورگیران را به شدت بالا می‌برد. از طرفی در یک محیط شلوغ چون فرد قربانی به کمک شاهدین ماجرا امیدوار است، اعتماد به نفس بالایی را در مقابله با زورگیری از خود نشان خواهد داد.


بیشتر بدانید: افراد دارای اعتمادبه‌نفس چه عاداتی دارند؟


تجربه ثابت کرده است که اگر زورگیری در یک محیط شلوغ و پرجمعیت اتفاق بیفتد، شاهدین ماجرا اکثرا در صدد کمک به کسی که مورد حمله قرار گرفته است برمی‌آیند و برای مقابله با زورگیری و دزدی وارد عمل می‌شوند. پس هرچه مسیر رفت و آمد، تردد و حضور خود را در مکان‌ها و معابر خلوت شهر کاهش دهید، با یک روش کم هزینه و پیشگیرانه اقدام به مقابله با زورگیری و دزدی کرده‌اید.

2. سعی کنید شب‌ها تا دیر وقت بیرون نمانید!

آمار و تجارب بسیاری حکایت از این واقعیت دارد که زورگیری در شب و تاریکی، چند برابر بیش‌تر از روزها اتفاق می‌افتد. یکی از دلایل این امر این است که ازدحام جمعیت روزها بیش‌تر از شب‌هاست و شب‌ها خیابان‌ها، مکان‌ها و معابر عمومی خلوت‌تر از روزها هستند. به همین دلیل به کمین نشستن در شب برای یک زورگیر آسان‌تر و امن‌تر از کمین کردن در روز است.

از طرفی شب‌ها به دلیل تاریکی هوا امکان مخفی شدن و فرار بهتر برای فرد زورگیر فراهم است و مخفی شدن یا فرار در روشنایی روز ممکن است ریسک زیادی برای یک دزد یا زورگیر داشته باشد. البته این به آن معنی نیست که تمام زورگیری‌ها و دزدی‌ها در شب اتفاق می‌افتند و میزان دزدی و زورگیری در روز به صفر می‌رسد، بلکه فقط میزان وقوع این جرایم در شب‌ها بیش‌تر است و احتمال این که یک زورگیر در شب به قربانی خود حمله کند، بیش‌تر از احتمال حمله‌ی او در روز است. پس می‌توان گفت که پرهیز از گردش شبانه نیز راهکاری مفید و پیشگیرانه برای مقابله با زورگیری و دزدی به حساب می‌آید.

3. از بیرون بردن لوازم گران قیمت بپرهیزید!

یک واقعیت تلخ این است که ما هر چقدر هم که تلاش کنیم تا با یک زورگیر یا سارق روبرو نشویم، باز هم احتمال مواجه شدن با سارقان و زورگیران وجود خواهد داشت و هرگز این احتمال به صفر نمی‌رسد. پس ضرورت دارد که ما راهکارهایی برای مقابله با زورگیری یاد گرفته و بر آن‌ مسلط شویم.

یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید برای مقابله با زورگیری و کاهش خسارات مالی حاصل از زورگیری به کار بگیرید، همراه نداشتن اشیا و وسایل باارزش است. هرچه شما لوازم ارزشمند بیش‌تری به همراه داشته باشید، زورگیران را خوشحال‌تر خواهید کرد. پس تا جایی که برایتان مقدور است، از بیرون بردن لوازم گران قیمتی مثل لپ تاپ، زیور آلات، وجه نقد زیاد و… خودداری کنید.


بیشتر بخوانید: خانه‌ها و خودروهای گرانقیمت مشمول مالیات می‌شوند


توجه کنید که اگر پول شما در کارت باشد، سارق فقط مقدار محدودی از آن را می‌تواند برداشت کند. از طرفی انتقال وجه هم دارای سقف معینی هست و از این‌ها گذشته در صورت انتقال وجه، شما به راحتی می‌توانید با کنترل تراکنش‌های حسابتان و کمک گرفتن از پلیس، رد دزد را بزنید. اما اگر پول نقد زیادی را به همراه خود ببرید، نه تنها تمام پولتان را از دست خواهید داد، بلکه دیگر هرگز نمی‌توانید پیگیر پول از دست رفته‌ی خودتان شوید. پس برای مقابله با زورگیری و خسارات ناشی از آن وسایل گران قیمت را با خودتان بیرون نبرید.

4. از نشان دادن وسایل گران قیمت جدا بپرهیزید!

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای مقابله با زورگیری انجام دهید، این است که توجه زورگیران را به خودتان جلب نکنید. چیزی که توجه یک زورگیر را بیش از هر چیزی به خود جلب می‌کند، زیور آلات و اشیای گران قیمت است. مخصوصاً خانم‌ها باید دقت کنند که برای جلوگیری و مقابله با زورگیری از نشان دادن طلاها و زیور آلات خود بپرهیزند. چرا که زورگیرها ابتدا قربانیان خود را زیر نظر می‌گیرند و در صورتی اقدام به حمله می‌کنند که چیزهای باارزشی گیرشان بیاید.

نشان ندادن زیورالات از مهارت های مقابله با زورگیری

5. با زورگیرها درگیر نشوید!

شاید پذیرش این مسئله سخت باشد ولی یکی از ضروری‌ترین راهبردهایی که پلیس برای مقابله با زورگیری توصیه می‌کند، عدم مقاومت و درگیری با زورگیر است. توجه داشته باشید که بسیاری از زورگیران اراذل و اوباشی هستند که هیچ ابایی از صدمه زدن به ما ندارند. این در حالی است که ما سنگدلی و بی‌رحمی کافی برای آسیب زدن و کشتن یک آدم را نداریم. پس برای مقابله با زورگیری و خطرات جانی ناشی از آن، اکیداً با این اراذل و اوباش درگیر نشوید!

6. مشخصات ظاهری زورگیر را به خاطر بسپارید!

مقابله با زورگیری به بزن بهادر بودن و گلاویز شدن با سارق نیست. به خاطر سپردن مشخصاتی از قبیل ویژگی‌های چهره، رنگ و مدل لباس‌ها، شماره پلاک ماشین یا موتور و … روش‌های هوشمندانه‌تر و کم خطرتری برای مقابله با زورگیری هستند. چرا که شما بعدا با مراجعه به پلیس و گزارش زورگیری و ارائه مشخصات زورگیر، می‌توانید او را به دام انداخته و علاوه بر پس گرفتن اموالتان، به جامعه نیز با دستگیری یک زورگیر کمک کنید. بهترین و مؤثرترین راه مقابله با زورگیری، به خاطر سپردن مشخصات دقیق و کامل فرد زورگیر و گزارش سریع آن به پلیس است.

7. زورگیر را عصبانی نکنید!

اگر برای جان خود ارزش قائل هستید و هنوز دوست دارید سالم و سر حال باشید، نباید زورگیر را عصبانی کنید. به یاد داشته باشید بحث کردن و فحش و ناسزا گفتن به یک زورگیر او را تشویق خواهد کرد که به شما صدمه بزند. اگر در معابر و مکان‌های شلوغی باشید شاید داد زدن و کمک خواستن برای مقابله با زورگیری مفید باشد اما در جاهای خلوت اصلاً ایده‌ی جالبی برای مقابله با زورگیری نیست. چرا که اولا زورگیر را عصبانی می‌کند و ثانیا باعث می‌شود که او احساس خطر بکند و در هردوی این موارد زورگیر انگیزه‌ی کافی برای صدمه زدن به شما را خواهد داشت.

عصبانی نکردن زورگیر از مهارت های مقابله با زورگیر

نتیجه‌گیری از مطلب مقابله با زورگیری

با افزایش میزان بزهکاری‌های اجتماعی از قبیل دزدی و … آشنایی و تسلط بر راهکارهایی برای مقابله با زورگیری ضروری به نظر می‌رسد. باید توجه داشته باشید که برای مقابله با زورگیری اصلاً و به هیچ عنوان لازم نیست با زورگیر درگیر شوید.

بهترین کارهایی که ما می‌توانیم برای مقابله با زورگیری انجام دهیم این است که اولا سعی کنیم قربانی جذابی برای زورگیرها نباشیم. به این منظور باید از همراه داشتن وسایل گران قیمت مانند لپ تاپ و طلا و زیور آلات و پول نقد صرف نظر کنیم. اما اگر مجبور به حمل یا همراه داشتن چنین وسایلی بودیم، باید از نمایش دادن آن اکیدا خودداری کنیم و توجه زورگیران را به خود جلب نکنیم.

در صورت مواجهه با زورگیرها باید خون سردی خودمان را حفظ کنیم و از کارهایی مانند بحث کردن، التماس، فحش دادن و… اجتناب کنیم تا باعث نشویم حوصله‌ی زورگیر سر برود یا عصبانی شده یا احساس ناامنی کند. چرا که این افراد از سلامت عقلانی و روانی ممکن است برخوردار نباشند و در صورت عصبانی شدن یا احساس ناامنی به ما صدمه بزنند. بهترین روش برای مقابله با زورگیران این است که جزئیات و مشخصات ظاهری از قبیل چهره، نوع پوشش و شماره پلاک موتور زورگیر را به خاطر سپرده و در اسرع وقت به پلیس گزارش دهیم.

ویراستار: لیلا باغبان

محقق: رها مقصودی

سردبیر: آرزو دیبا


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...