تبلیغات شما


لود


۱۴۰۰ / ۱۰ / ۲۰ ۰۹:۱۶

صفحه اصلی / سلامت


آیا حذف وام ازدواج ۱۴۰۱ حقیقت دارد؟

یکی از خبرهایی که به تازگی منتشر شد و حاشیه ‌های بسیاری ایجاد کرد خبر حذف وام ازدواج ۱۴۰۱ بود که بازتاب زیادی به وجود آورد. در لایحه بودجه ۱۴۰۰ که از سوی رئیس جمهور به مجلس واگذار شد خبری از بودجه وام ازدواج مشاهده نگردید این بدان معناست که خبری از وام ازدواج در سال آینده نیست. محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در رابطه با حذف و ویرایش وام ازدواج ۱۴۰۱ اظهاراتی بیان کرده است که در ادامه مطلب به آنها میپردازیم.


بیشتر بخوانید: وام ودیعه مسکن شامل چه کسانی می‌شود؟


گفتگوی محسن زنگنه در رابطه با حذف وام ازدواج ۱۴۰۱

گفتگوی محسن زنگنه در رابطه با حذف وام ازدواج ۱۴۰۱

زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در رابطه با حواشی حذف وام ازدواج در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت:

((طبق تبصره ۱۶ بندی را مشخص کرده بودیم که در آن مبالغ وام برای زوج ها مشخص شده بود، به این صورت که برای زوج های بالای ۲۴ سال ۷۰ میلیون تومان و برای زوج های زیر ۲۴ سال ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج در نظر گرفته شود.))

وی در ادامه توضیح داد که همه ساله دولت در یک بند مشخص، بودجه پیشنهادی خود را به صورت شفاف برای وام ازدواج مشخص می کند که این بند در سال ۱۴۰۱ مشخص نشده است. در حالی که برای سال ۱۴۰۰ بند مشخص شده و رقم وام ازدواج تعیین و تصویب شده بود.

محسن زنگنه در مورد حذف وام ازدواج ۱۴۰۱ اظهار کرد که بند وام ازدواج در لایحه بودجه ۱۴۰۱ حذف شده است و دولت تعیین بند وام ازدواج را در اختیار وزیران و با هماهنگی دستگاه های اجرایی قرار داده است.

درخواست دولت از دستگاه های اجرایی در رابطه با حذف وام ازدواج ۱۴۰۱

محسن زنگنه در رابطه با حذف وام ازدواج و در ادامه گفتگوی خود با باشگاه خبرنگاران جوان گفت:

((دولت برای لایحه ی پیشنهادی وام ازدواج طبق تبصره ۱۶ یک بند گذاشته است و مشخص کرده است که بانک ها موظف هستند ۱۰۰ درصد از محل سپرده های قرض الحسنه و حداکثر تا ۵۰ درصد از محل سپرده های جاری را طبق قوانین تعیین شده و قانون برنامه ششم توسعه دولت، ترتیب اثر داده و عمل نمایند.))

بنابراین بر طبق این قانون و در رابطه با حذف وام ازدواج ۱۴۰۱، بانک مرکزی از طریق بانک ها و موسسات دولتی و خصوصی موظف به پرداخت ۱۰۰ درصد تسهیلات قرض الحسنه از محل سپرده های قرض الحسنه و ۵۰ درصد از سپرده های جاری بانکی، میباشد.

بر این اساس و طبق گفته محسن زنگنه در رابطه با حذف وام ازدواج، وام های ازدواج ۷۰ میلیونی و ۱۰۰ میلیونی در بودجه ۱۴۰۱ حذف شده است. اما طبق درخواست دولت بانکها از محل سپرده های قرض الحسنه و جاری وظیفه دارند که ۵۰ میلیون وام ازدواج را به زوج ها تامین کنند. لازم به ذکر است که این قانون در بودجه دولت برداشته شده است و وظیفه اجرای این قانون بر عهده وزارت اقتصاد اجرایی می باشد.

وظایف و اختیارات بانکها در رابطه با حذف وام ازدواج و تعیین وام از طرف آنها

وظایف و اختیارات بانکها در رابطه با حذف وام ازدواج و تعیین وام از طرف آنها

زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه کشور در ادامه اظهارات خود در رابطه با حذف وام ازدواج تشریح کرد:

بانکها بر اساس اختیارات و بودجه ای که به عهده ی آنها گذاشته می شود، خودشان می توانند در رابطه با مبلغ وام ازدواج تصمیم بگیرند. در رابطه با حذف وام ازدواج ۱۴۰۱ و اختیارات بانک ها، این موضوع حائز اهمیت است که در گذشته بانکها با توجه به مبلغ از قبل تعیین شده وام اعطا می کردند اما من بعد با توجه به بودجه ای که دولت برای وام ازدواج به بانک ها تخصیص میدهد، عمل می شود به عبارتی بانک ها با توجه به اعتبار بودجه ای که به آن ها تخصیص یافته است مبلغ وام را مشخص خواهند کرد.

در رابطه با حذف وام ازدواج ۱۴۰۱، وحید یامین پور معاون وزیر ورزش و جوانان بیان میکند که دولت در بند ب تبصره ۱۷ به پرداخت و اجرا شده تسهیلات وام ازدواج از طرف بانک مرکزی تاکید و تکلیف کرده است، بنابراین در تبصره ۱۶ نیز این تسهیلات وجود دارد با این تفاوت که اختیارات وام ازدواج را به بانکها و پرداخت از سپرده ها تکلیف کرده است‌.


بیشتر بخوانید: معرفی بهترین بانک برای افتتاح حساب آنلاین


در رابطه با حذف وام ازدواج چه موضوعی باید در اختیار و تصویب وزیران قرار گیرد؟

  • میران وام و تسهیلات پرداختی
  • موضوعات وام و ذینفعان
  • دوره های بازپرداخت

از جمله مواردی هستند که باید در دستگاه های اجرایی و توسط سازمان بودجه و برنامه کشور و با همکاری بانک مرکزی و معاونت امور مناطق محروم باید حداکثر تا ۱ ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه شود و به تصویب هیات وزیران برسد.

نتیجه گیری

بودجه های پیشنهادی دولت هر ساله برای اهداف خاص تعیین و تصویب می شود. بر این اساس هر ساله وام ازدواج نیز از مواردی است که از طرف دولت همراه با رقم وام ازدواج تعیین، پیشنهاد و تصویب می شود. اما در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ برای وام ازدواج پیشنهادی تعیین نشده است و منجر به حذف وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ شده است.

قابل ذکر است که دولت برای وام ازدواج ۱۴۰۱ حدود اختیار کرده است. به این ترتیب که دولت به وزیران و دستگاه های اجرایی اختیار داده است که وام ازدواج را به صورت ۵۰ درصد از سپرده های جاری و ۱۰۰ درصد از سپرده های قرض الحسنه بانکها با اختیار خودشان و نسبت به بودجه های تخصیص یافته پرداخت نمایند.

نظر شما چیست؟ آیا حذف کردن وام ازدواج ۱۴۰۱ از بودجه دولت و تعیین اختیار برای وام ازدواج راهکار خوبی است؟


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...