تبلیغات شما


لود


۱۴۰۱ / ۷ / ۶ ۰۹:۱۶

صفحه اصلی / سلامت


آیا برگشت حیوانات منقرض شده با ژنتیک آن ها ممکن است؟ {فکر دانشمندان درباره حیوانات منقرض شده}

تصور اینکه دانشمندان می توانند حیوانات منقرض شده سی هزار سال پیش را دوباره بازگردانند، کمی وحشتناک  و استرس زا است. به عنوان مثال تصور کنید دایناسورها که یکی از ترسناک ترین حیوانات منقرض شده جهان هستند در جنگل ها زندگی کرده و قدم هایشان زمین را به لرزه درآورد یا اینکه دیگر حیوانات جنگل را به دندان گرفته و درسته قورت دهند و جنگ حیوانات منقرض شده صورت گیرد. زنده کردن این حیوانات غول پیکر، به خاطر نابود شدن بخش اعظمی از DNA آنها تقریبا غیرممکن است. پس در این راستا با ما همراه باشید تا اطلاعات جالب  از حیوانات منقرض شده در اختیارتان قرار دهیم.

برگشت حیوانات منقرض شده در تکنولوژی کلونینگ

حیواناتی که منقرض شده اند نام آن ها را مکرر در طول زندگی و دوره های تحصیلی شنیده ایم مانند فیل مرغ، ماموت ها، ببر ایرانی و شیر ایرانی از جمله حیواناتی می باشند که با برگشت آنها می توان در کارهای پزشکی کمک گرفته و استفاده کرد. در سال ۲۰۰۳ دانشمندان به این اندازه از پیشرفت و تکنولوژی کلونینگ (شبیه سازی) دست پیدا کردند که بتوانند ژن و DNA را به میل خود تغییر دهند و سلول ها را از نظر مصنوعی به باروری برسانند که به وسیله همین کلونینگ است که به آسانی و راحتی می توان حیوانات منقرض شده را بار دیگر زنده کرد.

اگر برای بار اول است که این موضوع را شنیده اید احتمالا خیلی شگفت زده شده اید، که بدانید حیوانات منقرض شده چند هزار سال پیش را چگونه می توان مشاهده کرد که برای حیات وحش هم بسیار خوب و مفید می باشد. در واقع چیز عجیبی نیست که دو گونه مثل هم جفت گیری کنند، بلکه در این کار تنها کافیست مراحل مربوطه در اختیار دانشمندان یک گونه ی جانوری کامل باشد. برای برگرداندن یک جانور وجود این متخصصان ضروری می باشد. در این مقاله با اطلاعاتی از برگشت حیوانات منقرض شده با ما تا پایان همراه باشید.

برگشت حیوانات منقرض شده در تکنولوژی کلونینگ

اهداف دانشمندان از زنده کردن حیوانات منقرض شده چیست؟

اهداف دانشمندان در مورد حیوانات منقرض شده به این گونه است که بتوانند یک رشته ی DNA باز نشده ی جانور را بدست آورند. در قدیم به نظر می رسید که DNA یک نوع مولکولی ثابت می باشد اما این مولکول امروزه با بررسی هایی ثابت کرده است که شامل زندگی محدود می باشد.
اگر شگفت زده شده اید یا در حال بهت زده هستید که آیا با این راه می شود حیوانات منقرض شده را هم زنده کرد یا نه؟ باید گفت زنده کردن دایناسورها در شرایط کنونی و فعلی غیرممکن است، چون شصت و پنج میلیون سال پیش جوان ترین آنها زنده بود و نمی شود DNA آنها را به کار برد.


بیشتر بدانید: تجارت زهر، به قیمت منقرض شدن عقرب های ایرانی


از حیوانات منقرض شده می توان به ببر دندان خنجری یا ماموت ها اشاره کرد. متخصصان این حوزه کاری تنها در  آرزوی یک کشف جدید نیستند که بتوانند فقط یک ماموت را شبیه سازی کنند. در واقع دانشمندان در روش کلونیگ برای زنده‌ کردن ماموت هسته سلول سالم‌ را شبیه سازی می کنند و پس از آن به یک مادر احتیاج است که به جای خویشاوندی باشد، تا ماموت منقرض شده مجدد بازگردانده شود.

راههای بازگرداندن یکی از حیوانات منقرض شده مثل ماموت به صورت مرحله به مرحله

وقتی که هسته سالم به وسیله ی دانشمندان بدست می آید، تصور کنید یک ماموت ده هزار ساله ی یخ زده به دست می آید و یک سلول با هسته سالم که دانشمندان به آن احتیاج دارند. اما تا به الان دانشمندان به موفقیت  و نتیجه مطلوب در این مورد نرسیده اند که بتوانند همچین هسته سلولی را پیدا کنند.

اگر داخل سلول هسته تخم فیل کشف شده، وارد شود که به آن احتیاج است هسته این سلول را بیرون می آورند و در آخر نیز هسته ماموت را جایگزین آن می کنند. هر ۴ سال یک بار فیل ها تخم گذاری می کنند و در دست قرار گرفتن چنین سلولی از فیل کمی دشوار و غیر ممکن است.

برگرداندن حیوانات منقرض شده مانند ماموت

اگر روی سلول، تخم گذاری به صورت لقاح انجام بگیرد، بزرگ شدن جنین آغاز می شود. سپس با این روش می توان علاوه بر فیل، روی پستانداران دیگری هم آزمایش هایی انجام داد و وقتی که جنین درون بدن فیل ماده جای می گیرد اطراف و حیطه آن غشایی تشکیل می شود که ممکن نیست تا پیش از به دنیا آمدن ماموت پاره شود. با توجه به دوره رشد جنین لقاح یافته، پس از بیست و دو ماه بچه ماموت متولد می شود.

آیا حیوانات منقرض شده مجدد به دنیا بر می گردند؟!

اگر از دایناسورها شروع کنیم باید گفت که بیش از 65 میلیون سال می باشد که نسل آنها منقرض شده است و احیای مجدد آنها تا حد ممکن امکان پذیر نیست. شاید بگویید که آیا راهی برای DNA آنها وجود دارد که بتوان دوباره این حیوانات منقرض شده را به دنیا باز گرداند؟ در راستای راهنمایی و پاسخ به این سوال فیلم (پارک ژوراسیک) را نگاه کنید، دقیقا می دانید که دانشمندان با استفاده از DNA، خون پشه را برداشته و برای استفاده دایناسورها به کار می برند.حتی دانشمندان بعدا DNA قورباغه را به سلول بدون DNA ارسال می کنند تا به موقعیت درست کردن دایناسورها دست پیدا کنند.

با مطرح کردن سوالی با عنوان پیش رو به ادامه مطلب بپردازیم. آیا با به کار بردن DNA در جهان هستی می توان دوباره دایناسورها را وارد چرخه زندگی طبیعت کرد؟ یک حقیقت علمی این است که مولکول ها باریک و کوچک هستند می توان ادعا داشت که دایناسورها برای زمان بیشتری در فسیل سالم بمانند که همین امر موجب می شود که کار دانشمندان برای احیا کردن دایناسورها دشوار و سخت شود.


بیشتر بخوانید: کشف فسیل قورباغه ای که با دایناسورها زندگی می‌کرد!


برگرداندن حیوانات منقرض شده از جمله دایناسورها با توجه به ژنوم آنها

برای بازگرداندن حیوانات منقرض شده از جمله دایناسورها بعضی از دانشمندان هیچ وقت امید خود را از دست نداده اند و معتقد هستند که می توانند دایناسورها را دوباره زنده کنند. این راهکار درستی به نظر می رسد اما تا به حال هیچ دانشمندی در اینباره به موفقیتی دست پیدا نکرده است البته در یک نظریه ی دیگری درباره ی حیوانات منقرض شده و دایناسورها مطلبی با این عنوان که دانشمندان ژنوم دایناسورها را کشف کرده و آن دسته از حیوانات که منقرض شده اند را مجدد شروع به احیای آنها می کنند.

برگرداندن حیوانات منقرض شده از جمله دایناسورها با توجه به ژنوم آنها

دانشمندان برای اینکه به توالی انسان دست پیدا کنند، سیزده سال طول کشید اما با  آن همه تلاش به شبیه سازی هیچ انسانی موفق نشدند. پس با این وجود دانشمندان اگر بخواهند رشته ژن دایناسورها را درست کنند احتیاج به علم و فناوری بالایی دارند که امروزه هنوز انسان به آن دست پیدا نکرده است.

نتیجه گیری:

یکی از بزرگترین دلیلی که می توان برای منقرض شدن‌ حیوانات در این دوره از زمان اشاره کرد، نبودن زیستگاهی مناسب برای زندگی کردن حیوانات منقرض شده است. پس در صورتی که بخواهیم دوباره حیوانات منقرض شده  را به چرخه زندگی وارد کنیم کاری غیر ممکن و نشدنی است، زیرا برای بازگرداندن حیوانات منقرض شده از جمله شیر و ببرها به هکتارها زمین با شرایط زیستی طبیعی احتیاج است. در این دوره از زمان چنین قلمرویی وجود ندارد و صد البته که چنین شرایطی هم دیگر مهیا نیست.


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...