تبلیغات شما


لود


۱۴۰۰ / ۱۲ / ۲۴ ۰۹:۴۲

صفحه اصلی / سلامت


چگونه کارآیی مغز خود را در کنکور بالا ببریم؟ [ افزایش کارآیی مغز در کنکور با بهترین روش ]

تکنیک و راه هایی طلایی بسیاری برای افزایش کارآیی مغز افراد وجود دارد. آیا شما هم جزو آن دسته افراد هستید که دائم از خود در مورد تغییر دادن رویاهایتان به واقعیت می پرسید؟ بی گمان افراد زیادی و حتی خودمان کنکور را یک کابوس بد و سیاه می بینیم. همه ما از اینکه در کنکور قبول نشویم یا مشکلاتی که قرار است بعد از کنکور به وجود آید نگران هستیم. اما اگر به نحوه ای بهتر به آن بنگریم می توان گفت که کنکور آینده ما را از هر لحاظ تغییر داده و عوض می کند.‌ مثلا می توان بهترین شغل که مورد نظرمان است یا اینکه به وسیله ی تحصیلات خوبمان بهترین جایگاه اجتماعی را بدست آوریم.
اما باید این را در نظر داشته باشید که رسیدن به این موفقیت ها لازمه ی افزایش کارآیی مغز و تمرکز کافی برای مطالعه کردن در کنکور است. و همچنین شما می توانید برای تمرکز بیشتر در کنکور از سایر کنکوری های دیگر هم در این موارد سوال کنید و مشورت بگیرید زیرا کسانی که قبل تر از شما در کنکور شرکت کرده اند و قبول شده اند می توانند راهنمای بسیار خوبی برای شما باشند. اما این نکته را هرگز فراموش نکنید که از هر کسی مشاوره نگیرید زیرا بسیاری از افراد هستند که به دلیل های مختلف تلاش می کنند ذهنیت ما را نسبت به کنکور عوض کنند. در نهایت اگر شما جزو افرادی هستید که برای قبولی کنکور به دنبال افزایش کارایی مغز خود هستید در ادامه مقاله با ما همراه شوید تا به بهترین شیوه و تکنیک ها دارای مغزی قوی و تمرکز بالا شوید.

آشنا بودن با کنکور اولین قدم برای افزایش کارآیی مغز و تمرکز در مطالعه است:

اولین چیزی که شما را به موفقیت نزدیکتر می کند شناخت کافی داشتن از کنکور است. شما زمانی به موفقیت و عملکرد خوب در کنکور دست پیدا می کنید که بسیار خوب برای آن وقت گذاشته و آن را مطالعه کنید و همچنین برای آماده شدن امتحان باید اطلاعات مورد نظر را در مورد آن بدست آورید. هر چند که همه ما کم و بیش در دوران تحصیلات مان بخصوص دوران دبیرستان با کنکور آشنا شده ایم. اما این تنها راه آشنایی نیست و شما برای اینکه بتوانید با تمرکز بیشتر سوالات کنکور را مطالعه کنید بهتر است اطلاعات بیشتری را هم در این آزمون کسب کنید. شما باید برای موفقیت در این راه با افراد و کسانی که در سالهای گذشته در کنکور موفق شده اند مشورت بگیرید زیرا آنها می توانند با بیان کردن نظرهای منطقی و عادلانه به شما کمک بیشتری کنند. و همچنین افزایش کارآیی مغز شما را چند برابر و در نهایت موجب موفقیت شما شوند.

هدف اصلی شما بعد از شرکت در کنکور چیست؟

بعد از آن که شما معنی و مفهوم کنکور را فهمیدید و دانستید که از چه بخشهایی تشکیل شده سپس نوبت آن است که هدف خود را معین کنید. چیزی که بسیار مهم است و موجب افزایش کارآیی مغز ما در مطالعات کنکور می شود، شرکت کردن در کنکور و دانستن هدف اصلی و کلی است. ‌بدون شک هر فردی برای شرکت کردن در کنکور دلایل خاص خود را دارد. بعضی افراد امکان دارد هدفشان از شرکت در کنکور رسیدن به درجات بالای علمی باشد. و شخصی دیگر فقط به خاطر چشم و هم چشمی اطرافیان و فامیل و یا امکان دارد برای پیدا کردن شغل مناسب در کنکور شرکت کند.

اما این دلیل ها چه اثراتی بر روی افزایش کارآیی مغز ما در مطالعه کنکور دارد ؟

اما این دلیل ها چه اثراتی بر روی افزایش کارآیی مغز ما در مطالعه کنکور دارد ؟

در اصل کسانی که به دنبال پیشرفت علمی هستند با افرادی که فقط به خاطر کم نیاوردن پیش فامیل و افراد دیگر وارد دانشگاه می شوند افزایش کارآیی مغز بیشتری در هنگام درس خواندن برای کنکور و ورود به دانشگاه دارند. در اصل این تمرکز و دقت هدفی است که هر فرد خود بهتر از فرد دیگری به آن آگاهی دارد.
تلاش بر آن داشته باشید که هدفتان را مشخص کنید زیرا هر گاه احساس خستگی و ضعف کردید، فکر کردن به هدفی که دارید باعث افزایش کارآیی مغز شما و تمرکز بیشتر در مطالعه کنکورتان می شود.

تصویر سازی برای افزایش کارآیی مغز خود و تمرکز در مطالعه ی کنکور:

در واقع آمادگی فکری برای افزایش کارآیی مغز در کنکور، تصویر سازی است.‌ تصویر سازی را می توان اینگونه توصیف کرد که بعد از آنکه شما هدف خود را برای شرکت کردن در کنکور معلوم و اطلاع کافی از آن دریافت کردید، سپس به این فکر کنید که قرار است آزمونی را که می دهید چه اتفاق های خوب یا بدی بعد از آن برای شما بیفتد. مثلا فکر کنید، بعد از آنکه در کنکور قبول شدید چه فرصت های شغلی قرار است برای شما ایجاد شود. یا اینکه می توانید فکر کنید که اگر شما در رشته ی مورد علاقه خود قبول نشوید امکان دارد چه موقعیتهای خوبی را از دست دهید.
برای اینکه این تکنیکهای گفته شده موجب افزایش کارآیی مغز شما و تمرکز بیشتر در کنکور شود، پس بسیار خوب است تصوراتی که دارید و همه ی آن نکته های مثبت و منفی را که قرار است در کنکور قبول شوید یا نه را یادداشت کنید. پس هر وقت که احساس خستگی کردید یا انگیزه ای برای خواندن نداشتید می توانید با نگاه کردن به یادداشتهای خود دوباره میل و انگیزه ی خود را به ادامه‌ دادن درس و افزایش کارآیی مغز پیدا کنید.

منبع خوب را انتخاب کنید

برای موفقیت بهتر و بیشتر و همچنین افزایش کارآیی مغز شما می توانید از منبع های بسیار کاربردی و خوب استفاده کنید. از اینکه فکر کنید انبوهی از کتابها جلوی شما انباشته شده است بسیار آزار دهنده و دشوار است‌. و خواندن کتابهایی که نمی دانید کدام برای قبول شدن در کنکور مناسب و مهم تر است. در ضمن استفاده کردن از منبع های مختلف زمانی برای شما مفید خواهد بود که باعث از دست رفتن حواس و تمرکز شما نشود.
در نهایت منابع خوب انتخاب کنید و بر طبق همان منابعی که انتخاب کردید برنامه ریزی خود را آغاز کنید. این گونه برنامه ریزی موجب می شود که ذهن شما دائم درگیر آن نباشد که کدام یک از این منبع ها برای خواندن درس شما بهتر و مناسب تر است. پس کل این اتفاق ها موجب افزایش کارآیی مغز و تمرکز شما در مطالعه کردن کنکور می باشد.

روشهای تند خوانی را یاد بگیرید

جمله ی “نه” گفتن به شما در افزایش کارآیی مغز و تمرکز کردن در مطالعه کنکور کمک می کند. اگر شما توانایی آن را داشته باشید که برای بعضی از مسائل جمله ی نه را به زبان آورید موفقیت شما را چند برابر می کند. امکان دارد در روز اتفاق های زیادی رخ دهد که موجب حواس پرتی و عدم افزایش کارآیی مغز ما شود. مثلا بسیاری از خبرهای بد و خوب، یا تماسی از طرف دوست یا آشنا برای دعوت شدن تولد کسی که ما آن را نمی شناسیم. همه ی این اتفاقات موجب برهم ریختگی تمرکز ما می شود.

راه حل برای این مشکلات چیست؟

باید نه گفتن‌ را یاد بگیرید. به هر چیز و مسائلی که باعث برهم ریختگی تمرکز و عدم افزایش کارآیی مغز شما می شود نه بگویید. برای مثال: بازی های کامپیوتری؛ مهمانی ها، تولد و یا هر چیز و مسائلی که باعث حواس پرتی و آشفتگی ما در درس خواندن می شود دوری کنید و نه بگویید. برای افزایش کارآیی مغز اگر شما بخواهید درس خواندن‌ را شروع کنید در ابتدا بهتر است گوشی خود را سایلنت یا خاموش کرده تا با صدای آن تمرکز شما بر هم نریزد. سپس وقت و زمان معینی را در نظر بگیرید که در این مدت به غیر از درس خواندن بر روی هیچ چیز دیگری تمرکز نکنید. در ضمن سعی کنید از کانال های خبری فضای مجازی دور بمانید. زیرا این کانال ها بیشتر حرفهای دروغ و ضد و نقیض منتشر می کند.

برای افزایش کارآیی مغز و تمرکز در مطالعه کنکور از تکنیک های تست زنی استفاده کنید:

برای افزایش کارآیی مغز و تمرکز در مطالعه کنکور از تکنیک های تست زنی استفاده کنید:

قبلا گفتیم که در ابتدا مهم ترین چالش ما در کنکور زمان است. اما این را در نظر بگیرید که این موضوع تنها مختص به این نیست که چه مقدار زمان برای مطالعه کنکور داریم. شما در زمان برگزاری آزمون کنکور هم با چالش زمان روبرو می شوید و مدت زمان کمی در اختیار دارید. پس این تکنیک های افزایش تمرکز می تواند در کنترل کردن زمانبندی مناسب به شما کمک کند. یاد گرفتن تکنیک های تست زنی و صد البته استفاده از آن فقط در سر جلسه به شما کمک نمی کند، بلکه در مدتی که شما مشغول به مطالعه برای آزمون کنکور هستید کمک می کند و موجب افزایش کارآیی مغز و تمرکز در شما می شود. و دلایل این اتفاق ها پیدا کردن حس خوبی است که شما روشهای تست زنی را یاد گرفته اید.

در نتیجه مهم ترین اصل برای اینکه شما بتوانید در کنکور موفق شوید باید سر جلسه امتحان کنکور افزایش کارآیی مغز خود را بیشتر کرده و تمرکز کافی داشته باشید.‌ این مورد افزایش کارآیی مغز را بیشتر می کند. زیرا تنها با تمرکز کردن، توجه و دقت است که شما می توانید سر جلسه امتحان کنکور هر چیزی را که خوانده و مطالعه کرده بودید را دوباره به یاد آورید.‌


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...