تبلیغات شما


لود


۱۴۰۰ / ۹ / ۲۸ ۰۸:۱۰

صفحه اصلی / سلامت


خداحافظی ستاره آرژانتینی بارسلونا از دنیای فوتبال ( بغض سرخیو آگوئرو شکست! )

سرخیو آگوئرو مهاجم سرشناس بارسلونا و تیم ملی آرژانتین، به دلیل مشکل قلبی، برای همیشه مستطیل سبز را ترک کرد. چهارشنبه‌ی هفته‌ای که گذشت (۲۴ آذر ۱۴۰۰) مصادف با ۱۵ دسامبر ۲۰۲۱ شاید یکی از تلخ‌ترین روزهای یک دهه‌ی اخیر فوتبال به شمار آید. خبر خداحافظی سرخیو آگوئرو، یکی از موفق‌ترین مهاجمین تاریخ فوتبال، نه تنها طرفداران بارسلونا، که اکثر طرفداران فوتبال را در بهت و اندوه فرو برد. با ما همراه باشید تا از مصدومیت سرخیو آگوئرو تا مشکل قلبی و علت خداحافظی رسمی وی از دنیای فوتبال به بحث و گفتگو بپردازیم.

سرخیو آگوئرو در تابستانی که گذشت، پس از یک دهه نتایج و آمار درخشان و پر از افتخار، منچستر سیتی را به مقصد بارسلونا ترک گفت. اصلی‌ترین انگیزه‌ی سرخیو آگوئرو از پیوستن به جمع کاتالان‌ها، هم تیمی شدن با هموطن خود لیونل مسی که یکی از برترین فوتبالیست‌های تاریخ به شمار می‌آید بود اما بخت با سرخیو یار نبود و رویای هم بازی شدن ابتدا با جدایی تلخ و اجباری لئو مسی از جمع آبی اناری پوشان بر باد رفت و سپس بعد از چند ماه، بیماری قلبی آخرین کورسوی امید سرخیو آگوئرو برای هم تیمی شدن با یکی از صمیمی‌ترین دوستانش را هم به بن بست رساند.


بیشتر بخوانید: لیونل مسی ، مرد افسانه‌ای فوتبال جهان


ابتدای ماجراجویی سرخیو آگوئرو در نیوکمپ، با یک مصدومیت شدید همراه بود و آسیب دیدگی او را دو ماه از مستطیل سبز جدا کرد. در ادامه و با بازگشت سرخیو آگوئرو به میادین تنها پس از چند بازی، مهاجم ۳۴ ساله در بازی مقابل آلاوس به عارضه‌ی قلبی دچار شد و آینده‌ی دوره‌ی حرفه‌ای فوتبال او در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

آگوئرو که در اواسط بازی دچار مشکل قلبی شده بود به بیمارستان منتقل شد و تا ۱۵ دسامبر خبرهای ضد و نقیض بسیاری درباره آینده‌ی او در رسانه‌ها منعکس شد. در نهایت سرخیو آگوئرو در یک نشست خبری در ۳۴ سالگی و اوج فوتبال خود از ورزش محبوبش کناره گرفت.

اخبار ضد و نقیض پس از عارضه‌ی قلبی سرخیو آگوئرو

پس از مصدومیت عجیب سرخیو آگوئرو در اواسط بازی با آلاوس، ابتدا باشگاه بارسلونا اعلام کرد که ستاره آرژانتینی این تیم به احتمال زیاد بیش از ۳ ماه از میادین و رقابت‌ها دور خواهد بود. چندی بعد جرارد رومرو یکی از خبرنگاران نزدیک به باشگاه بارسلونا خبر از به پایان رسیدن فوتبال سرخیو آگوئرو داد و اعلام کرد که این مهاجم سرشناس دیگر هرگز موفق نخواهد شد که به مستطیل سبز برگردد.

اخبار ضد و نقیض پس از عارضه‌ی قلبی سرخیو آگوئرو

پس از جرارد رومرو، رسانه‌های ورزشی زیادی به این موضوع پرداخته و اعلام کردند که سرخیو آگوئرو به زودی و در یک نشست خبری، از فوتبال خداحافظی خواهد کرد. این موضوع خیلی سریع واکنش ژاوی هرناندز را برانگیخت و سرمربی اسپانیایی کاتالان‌ها تمام اخبار مربوط به خداحافظی اجباری ستاره‌ی خط حمله‌ی بلوگرانا را تکذیب کرد.

پس از ژاوی هرناندز چند تن دیگر از اعضای باشگاه بارسلونا نیز در صدد تکذیب این اخبار تلخ برآمدند اما در نهایت چند روز پس از این تایید و تکذیب‌ها، باشگاه بارسلونا به طور رسمی خبر از آخرین نشست خبری سرخیو آگوئرو برای خداحافظی این بازیکن داد و سرانجام سرخیو آگوئرو در ۳۴ سالگی و با حضور خوان لاپورتا (رییس باشگاه بارسلونا)، پپ گواردیولا (سرمربی منچستر سیتی)، تیکی برگیستین (مدیر ورزشی منچستر سیتی) و سایر بازیکنان آبی اناری پوشان از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

واکنش‌ها به خداحافظی سرخیو آگوئرو

مراسم خداحافظی سرخیو آگوئرو در ورزشگاه نیوکمپ شهر بارسلون برگزار شد. در تمام طول مراسم جوی احساسی حاکم بود و بغض سرخیو در ابتدای صحبت‌هایش شکست. پیام‌های دو باشگاه رئال مادرید، رقیب دیرینه و سنتی بارسلونا و اتلتیکو مادرید، دیگر رقیب سرسخت آبی اناری پوشان در نوع خود جالب و قابل تحسین بود.

واکنش لیونل مسی و پپ گواردیولا به خداحافظی سرخیو آگوئرو

واکنش لیونل مسی و پپ گواردیولا به خداحافظی سرخیو آگوئرو

دامنه‌ی این واکنش‌ها تا شبکه‌های مجازی هم گسترش یافت و لیونل مسی، ستاره‌ی سابق بلوگرانا و مهاجم حال حاضر پاری سن ژرمن در واکنش به اتمام دوران فوتبالی دوست صمیمی‌اش سرخیو آگوئرو در صفحه‌ی اینستاگرام خود یک پیام احساسی منتشر کرد.

او خطاب به هموطن خود نوشت: «سرخیو ما در همه‌ی دوره‌ی فوتبال تو باهم بودیم. ما روزها و خاطرات خوب و شیرینی در کنار هم داشتیم و همراه با آن‌ها لحظات سختی را تجربه کردیم که ما را متحدتر و صمیمی‌تر از همیشه ساخت. دوستی ما در بیرون از زمین فوتبال نیز جاری بود و همچنان ادامه خواهد داشت. پس از شادمانی بزرگمان به خاطر فتح کوپا امه‌ریکا و بعد از آن همه افتخاراتی که در انگلستان به دست آوردی، باید بگویم دیدن این لحظات و خداحافظی تو از فوتبال بسیار سخت و دردناک است.

وی ادامه داد: من اطمینان دارم که تو همچنان خوشحال باقی خواهی ماند زیرا انسانی بوده و هستی که شادی را به دیگران نیز منتقل می‌کنی. ما تو را دوست داریم و همیشه خوشحالیم که کنار تو باشیم. مطمئن هستم که با لبخند و مشتاقانه از زندگی جدیدت استقبال خواهی کرد. در دوره‌ی جدید زندگیت بهترین‌ها را برایت آرزو می‌کنم و دوستت دارم دوست من. برای روزهایی که در کنار هم برای تیم ملی فوتبال بازی می‌کردیم دلتنگ خواهم شد.»

پپ گواردیولا، سرمربی منچستر سیتی و سرمربی سابق سرخیو آگوئرو نیز این گونه به خداحافظی شاگرد سابقش از دنیای فوتبال واکنش نشان داد: «مارادونا ایتالیا را به تسخیر خود درآورد. مسی نیز همین کار را در اسپانیا به انجام رساند. و سرخیو آگوئرو نیز انگلستان را فتح کرده است. ارقام و آماری که او به جا گذاشته است، گواه این ادعا است.»

دلیل اصلی مشکل قلبی سرخیو آگوئرو

پس از خداحافظی سرخیو آگوئرو، پزشک معالج این ستاره‌ی آرژانتینی درمورد روند درمان او توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت که درمان آریتمی قلبی سرخیو با موفقیت به انجام رسیده است. این پزشک کارکشته در مورد دلیل خداحافظی آگوئرو افزود که با کامل شدن معاینات، مشخص شده است که جای زخم در بخشی از قلب قرار گرفته که باعث تداوم آریتمی قلبی مهاجم سرشناس بارسلونا خواهد شد.

دلیل اصلی مشکل قلبی سرخیو آگوئرو

پزشک معالج سرخیو آگوئرو همچنین افزود که این آریتمی می‌تواند باعث بالا رفتن غیرطبیعی میزان ضربان قلب این بازیکن شود و از آن جایی که بازیکنان حرفه‌ای فوتبال تحت فشارهای شدید جسمی و روانی هستند، ممکن است این عارضه‌ی قلبی جان آگوئرو را تهدید کند وی در ادامه تاکید کرد که اگر پسر خودش هم بود، همین توصیه را به او می‌کرد.

پزشک کارکشته در پاسخ به سؤال یک خبرنگار که پرسیده بود آیا مشکل سرخیو آگوئرو می‌تواند به واکسن کرونا مربوط باشد گفت که هیچ ربطی به واکسن کرونا یا خود کرونا ندارد. این پزشک متخصص گفت که این زخم‌ها ممکن است در اثر ابتلا به نوعی ویروس ایحاد شود اما ویروس کرونا درایجاد آن نقش قابل ملاحظه‌ای ندارد. او گفت به دلیل این که این زخم دیر تشخیص داده شده است، صدمات غیرقابل برگشتی به قلب زده است و به همین دلیل سرخیو آگوئرو محبور است از فوتبال بازی کردن دست بکشد.

مروری بر زندگی حرفه‌ای سرخیو آگوئرو

زندگی فوتبالی سرخیو آگوئرو در ۸ سالگی و با ثبت نام در مدرسه‌ی فوتبال ایندیپندنته شروع شد. سرخیو تا ۱۶ سالگی تبدیل به یکی از برترین استعدادهای این مدرسه شد. آگوئرو در ۱۷ سالگی بهترین بازیکن و برترین گلزن ایندیپندنته بود. او در ابتدای جوانی در سال ۲۰۰۵ به عنوان بهترین بازیکن لیگ آرژانتین برگزیده شد.

آگوئرو در همان سال به تیم ملی جوانان آرژانتین دعوت شد و توانست در کنار لئو مسی عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را به ویترین افتخاراتش اضافه کند. پس از درخشش در جام جهانی جوانان، آگوئروی جوان مورد توجه باشگاه‌های بزرگی مانند چلسی قرار گرفت و در آخر نیز با قراردادی گران قیمت راهی تیم اتلتیکو مادرید شد.

 

سرخیو آگوئرو با وجود مصدومیت‌های متعدد در اتلتیکو مادرید درخشید و در سال ۲۰۰۷ دوباره به تیم ملی جوانان دعوت شد و در این مسابقات افتخاراتی نظیر بهترین بازیکن رقابت‌ها را از آن خود کرد. درخشش آگوئرو باعث شد که عنوان بهترین بازیکن جوان جهان را در سال ۲۰۰۷ از آن خود کند.

مهاجم جوان آرژانتین موفق شد یک سال بعد در المپیک پکن به همراه تیم ملی کشورش مدال طلای المپیک را بدست آورد. در تابستان سال ۲۰۱۱ منچسر سیتی سرخید آگوئرو را به خدمت گرفت تا یکی از ارکان رنسانس این باشگاه ثروتمند باشد. او موفق شد در اولین سال‌ حضورش در جمع آبی پوشان منچستر، در دقایق تلف شده‌ی آخرین بازی فصل، گل قهرمانی تیمش را به ثمر برساند و به این ترتیب منچستر سیتی پس از ۴۴ سال، قهرمان لیگ برتر انگلیس شد.

افتخارات فردی و تیمی اسطوره‌ی تاریخ منچستر سیتی

افتخارات فردی و تیمی اسطوره‌ی تاریخ منچستر سیتی

ده سال درخشش در منچستر سیتی او را تبدیل به بهترین گلزن باشگاه منچستر سیتی کرد و در همین حین سرخیو افتخارات فردی و تیمی زیادی را با تیم ملی کشورش به دست آورد. ده سال درخشش و به ثمر رساندن گل‌های تعیین کننده باعث شد که مجسمه‌ی آگوئرو به عنوان اسطوره‌ی تاریخ این باشگاه در ورودی ساختمان باشگاه ساخته شود.

سرخیو آگوئرو با اتلتیکو مادرید فاتح لیگ قهرمانان اروپا و سوپر جام اسپانیا شد. همچنین او با منچستر سیتی ۵ بار فاتح لیگ برتر انگلیس، ۶ بار برنده‌ی جام اتحادیه فوتبال انگلیس، ۳بار قهرمان سوپر جام فوتبال انگلیس و ۱ بار هم فاتح جام حذفی فوتبال انگلستان شد. سرخیو آگوئرو با تیم ملی آرژانتین در سال ۲۰۱۴ قهرمان جهان شد و در همان سال کفش طلایی لیگ برتر انگلستان را از آن خود کرد.

آخرین افتخار تیمی او به قهرمانی در کوپه آمه‌ریکای سال ۲۰۲۱ برمی‌گردد. از افتخارات فردی کم نظیر سرخیو آگوئرو می‌توان به عناوینی مانند بهترین گل زن تاریخ منچسترسیتی، جایزه پسر طلایی اروپا ۲۰۰۷، بهترین بازیکن جوان فوتبال جهان ۲۰۰۹، جایزه دون بالون ۲۰۰۸–۲۰۰۷ و بازیکن سال اف اس اف ۲۰۱۴ اشاره کرد.


بیشتر بخوانید: بالاخره مشخص شد لئو مسی بهتر است یا کریس رونالدو!


کلام آخر

خداحافظی تلخ سرخیو آگوئرو آن هم در اوج درخشش یک نکته‌ی مهم را به همه‌ی ما می‌آموزد و آن این که هیچ چیز از سلامتی ارزشمندتر و مهم‌تر نیست. مطمئناً این بازیکن خوش اخلاق سال‌ها در حافظه‌ی طرفداران فوتبال خواهد ماند. برای این بازیکن شایسته آرزوی سلامتی، شادی و کامیابی داریم.

محقق: رها مقصودی


آرزو دیبا


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...