تبلیغات شما


لود


۱۴۰۱ / ۷ / ۶ ۰۹:۳۲

صفحه اصلی / سلامت


8 فیلم فوق العاده درباره قاتلان حرفه ای که حتما قبل از مرگ باید دید!

در این مقاله قصد داریم بهترین فیلم‌هایی درباره قاتلان حرفه ای با ژانر جنایی مطالبی را ارائه دهیم و 8 مورد از بهترین فیلم ها را که درمورد قاتلان حرفه ای است به شما معرفی کنیم پس تا انتها مطالب همراه ما باشید.
تماشای دسته‌جمعی فیلم یکی از هیجان‌انگیزترین سرگرمی‌های دنیا است اما انتخاب فیلمی که همه‌ی سلیقه‌ها را راضی کند و تا ثانیه آخر بنشینند پای تلویزیون و حتی آنهایی که اصلا حوصله تماشای فیلم را هم ندارند، به تماشا وادار کند، دشوار است. در این مواقع فیلم‌های جنایی و معمایی گزینه‌های مطمئنی هستند که به سلسله بحث‌های تمام‌نشدنی پایان می‌دهند و شما را وارد یک چالش جمعی می‌کنند. امروز قرار است 8 مورد از بهترین فیلم‌هایی درباره قاتلان حرفه ای را به شما معرفی کنیم.

1. جان ویک(John Wick) قاتلان حرفه ای

فیلم سینمایی جان و یک به کاردانی چد استاهلسکی در سال 2014 ساخته شد که استاهلسکی خود قبلاً در حرفه بدلکاری مشغول به فعالیت بود موفق شد از داستان آدم‌کشی بازنشسته به نام جان ویک یکی از قاتلان حرفه ای (با بازی کیانو ریوز) یک نئونوآر هیجان‌انگیز با استقبال گسترده تماشاگران بیرون بکشد.
جان ویک، که از قاتلان حرفه ای بسیار خطرناک و البته بازنشسته که سوگوار از دست دادن همسرش است. جان ویک چندین سال است که دست به اسلحه نبرده اما حمله‌ای اتفاقی به خانه‌اش که منجر به کشته‌ شدن سگش که یادگار همسر سابقش بود و از بین رفتن ماشین محبوبش می‌شود او را وادار می‌کند تا به حرفه سابق خود یعنی به قاتلان حرفه ای بازگردد.
به نظر می‌رسد  استاهلسکی در طول ساخت جان ویک که یکی از بهترین و پرطرفدارتین فیلم درباره قاتلان حرفه ای است، از فیلم‌سازان بزرگی چون جان وو و جان بورمن الهام گرفته و احتمالاً یکی از علت‌های نام‌گذاری کیانو ریوز به عنوان جان در این نقش همین موضوع باشد.
این فیلم که یکی از قاتلان حرفه ای را به تصویر می‌کشد، تلاش می‌کند یک جهان کامل و تمام‌عیار تبهکارانه بسازد که گرچه در لحظاتی به عناصر فانتزی نزدیک می‌شود اما سعی می‌کند تا حد ممکن به عنوان یک اثر سینمای بدنه اصلی انسجام و منطق درونی‌اش را حفظ کند.
در آخر باید اشاره کرد که نکته کلیدی در مهیج نگه‌داشتن جان ویک تمایل شخصیت اصلی و مخاطبی که با او همراه می‌شود به گرفتن انتقام است. انتقامی که با خوار و خفیف‌کردن آلفی آلن در نقش جوزف شخصیت سرکش و مغرور داستان همراه است. همچنین بازی‌های درخشان ویلم دفو و ایان مک‌شین به روند پیشرفت فیلم یاری می‌رساند.

2. کاندیدای منچوری(The Manchurian Candidate)

فیلم سینمایی «کاندیدای منچوری» یکی دیگر از فیلم های با ژانر قاتلان حرفه ای است که جان فرانکن هایمر در سال 1962 کارگردانی کرده است. این فیلم سینمایی هم مثل بسیاری از آثار موفق جاسوسی و قاتلان حرفه ای در فضای جنگ سرد می‌گذرد و درباره مأموری است که اصطلاحاً در این آثار به عنوان مأمور خفته شناخته می‌شود. مأمور خفته، از دیگر قاتلان حرفه ای و جاسوسی است که برای مدتی نسبتاً طولانی در کشوری دیگر به شکل ناشناس حضور پیدا می‌کند اما برنامه‌ای برای انجام عملیات فوری ندارد.
فیلم کاندیدای منچوری براساس رمانی به همین نام نوشته ریچارد کاندن ساخته شده و روایتگر داستان ریموند شاو یک کهنه‌ سرباز جنگ کره و از فرزندان یک خانواده سیاسی برجسته است. او در زمان جنگ در کره زندانی بوده و در زندان شست‌وشوی مغزی شده است. در نهایت این فرایند شست‌وشوی مغزی از او قاتلی ساخته که برخلاف میل خود هر لحظه ممکن است دست به جنایت بزند.
فیلم سینمایی کاندیدای منچوری درست زمانی اکران شد که ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی در اوج درگیری‌های جنگ سرد و بحران موشکی کوبا بودند. فیلم توسط منتقدان تحسین شد و مورد توجه بین‌المللی قرار گرفت؛ همچنین ایفای نقش فرانک سیناترا خواننده و هنرپیشه آمریکایی در این فیلم سینمایی نیز با تمجید مخاطبان روبرو شد. بسیاری از منتقدان کماکان کاندیدای منچوری را اثری زنده و بیانگر برخی از مسائل معاصر می‌دانند که با هوشمندی کارگردانی شده است.

3. روز شغال(Day of the Jackal)


یکی دیگر از فیلم هایی درباره قاتلان حرفه ای فیلم سینمایی روز شغال با کارگردانی باتجریه آمریکایی فرد زینه‌مان است به غایت پیچیده، دارای تعلیق و مهیج درباره قاتلان حرفه ‌ای ملقب به شغال (با بازی درخشان ادوارد فاکس) که در جریان یک توطئه برای به قتل رساندن رئیس‌جمهور فرانسه شارل دو گل در تابستان سال ۱۹۶۳ میلادی اجیر شده است.
روز شغال بر اساس رمانی به همین نام اثر فردریک فورسایت که در سال ۱۹۷۱میلادی نوشته و ساخته شده است. راجر ایبرت منتقد آمریکایی در اظهارنظری درباره روز شغال گفته بود نمی‌توان این اثر سینمایی را صرفاً یک نمونه کلاسیک از فیلمی پرتعلیق در نظر گرفت بلکه باید آن را همچون اثری نمونه که به زیبایی کارگردانی و اجراشده مورد بررسی قرار داد.

 

4. قاتلان(The Killers)

یکی دیگر از موضوعات فیلم های قاتلان حرفه ای با نام قاتلان که دومین اقتباس سینمایی از داستان کوتاهی به همین نام نوشته ارنست همینگوی است. پیش از این در سال ۱۹۴۶نسخه دیگری از این داستان به کارگردانی رابرت سیودماک (با بازی اوا گاردنر و برت لنکستر) روی پرده رفت.
داستان فیلم قاتلان روایتگر مأموریت دو آدم کش جزو قاتلان حرفه ای اجیرشده است که با یک قربانی خاص مواجه می‌شوند؛ مردی که برای کشتنش پول بسیاری پرداخت شده اما هدف ساده‌ای است که از دست قاتلان حرفه ای خود نمی‌گریزد. همین موضوع باعث می‌شود قاتلان حرفه ای کنجکاو شوند چرا برای چنین مأموریتی اجیر شده‌اند.
قاتلان یک اثر نئونوار لذت‌بخش است با تم‌های آشنای سرقت، خیانت و فضای سنگین مردانه. تنش فزاینده و خشونت شدید فیلم به نوعی است که وعده ساخت آثاری چون هری کثیف (ساخته شده در سال ۱۹۷۱) را در آینده می‌داد. هری کثیف فیلمی بود که سیگال با بازی کلینت ایستوود روی پرده برد و فیلم آغازین یک مجموعه مشهور سینمایی شد.
ستاره‌هایی چون لی ماروین، انجی دیکینسون، جان کاساوتیس و رونالد ریگان در قاتلان به ایفای نقش پرداخته‌اند. این آخرین نقش‌آفرینی رونالد ریگان پیش از ورود او به دنیای سیاست بود.

5. سامورایی(Le Samouraï)

فیلم سینمایی سامورایی شاهکاری دیگر از استاد ژان-پیر ملویل است که در سال 1964 ساخته شد، که داستان یکی دیگر از قاتلان حرفه ای را به تصویر می‌کشد که فردی تنها و کم‌حرف به نام جف کاستلو (با بازی آلن دلون) است. جف با اصول بوشیدو (نوعی طریقت سامورایی) زندگی می‌کند حتی اگر یک قاتل اجیرشده باشد و در ازای کشتن آدم‌ها پول بگیرد.
این فیلم از یک طرف فیلمی جنایی با جزئیات مربوط به تعقیب و گریز میان پلیس و خلافکار است و از طرفی دیگر فیلمی است درون جهان خاص سینمایی ژان پیر ملویل که در آن مخاطب نسبت به جنایتکارها سمپاتی بیشتری حس می‌کند و از پلیس‌ها و دم‌ودستگاه‌شان بیزار است.
سامورایی سکانس‌هایی عجیب و به‌ یادماندنی دارد. صحنه‌هایی که به حرکات و اعمال شخصیت‌ها بدون گفت‌وگو و بدون احساسات ظاهری وابسته است، وضعیتی که در صورت سرد و بی‌روح جف کاستلو هم مشهود است. با این حال مجموعه این صحنه‌ها در کنار داستان فیلم و فضای نوار آن باعث می‌شود بعد از دیدن سامورایی هرگز آن را فراموش نکنید.
فیلم سینمایی سامورایی که یکی دیگر از فیلم‌های درباره قاتلان حرفه ای است که داستان از جایی شروع می‌شود که جف کاستلو در هنگام ارتکاب یکی از قتل‌هایش توسط یک شاهد دیده می‌شود. وجود شاهد و بررسی‌های آتی پلیس طرح داستانی را پیش می‌برد و در عین حال شخصیت کاستلو و جهان ویژه او را برای مخاطب ملموس می‌سازد. فیلم‌سازان تأثیرگذاری مثل والتر هیل، جیم جارموش، نیکلاس ویندینگ رفن، مارتین اسکورسیزی و جان وو از این اثر سینمایی بزرگ تمجید کرده‌اند و در فیلم‌هایشان از آن الهام گرفته‌اند.
فیلم ملویل یکی از مشهورترین آثاری است که درباره قاتلان حرفه ای ساخته شده و بیش از آنکه درگیر صحنه‌های اکشن و لحظات قتل باشد اثری است که به تحلیل غیرمستقیم وضعیت شخصیت اصلی و پیچیدگی‌های جهان او می‌پردازد؛ البته که مانند عموم آثار ملویل با فیلمی تلخ و بدبینانه مواجه می‌شویم. باید با صراحت گفت که سامورایی یک شاهکار هنری است از یک استعداد بزرگ در سینمای فرانسه.

6. لئون: حرفه ای(Léon: The Professional)

6. لئون: حرفه ای(Léon: The Professional)
فیلم سینمایی لئون: حرفه‌ای یکی دیگر از فیلم هایی درباره قاتلان حرفه ای است. اولین فیلم آمریکایی به کارگردانی لوک بسون که در سال 1994 ساخته شد و نمونه‌ای عالی از جنبش «سینما نگاه» (Cinéma Du Look) بود. اولین بار رافائل بسان یک منتقد فرانسوی این آثار را که در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی سینمای فرانسه ساخته شده بودند طبقه‌بندی کرد و سینماگرانی چون لوک بسون، ژان-ژاک بنکس و لئوس کاراکس را از فیلم‌سازان فعال آن دانست. در این آثار اساساً سبک مقدم بر ساختار روایی است.
در فیلم سینمایی لئون: حرفه‌ای بازی فوق‌العاده درخشان ژان رنو در نقش لئون شخصیتی را ساخته و پرداخته که یکی دیگر از قاتلان حرفه ‌ای است اما عاطفه پنهان درونی‌اش درگیر همسایه دوازده‌ساله‌اش ماتیلدا (با بازی خارق‌العاده ناتالی پورتمن) شده. دختری که درگیر یک ماجرای جنایی تلخ می‌شود و به کمک لئون نیاز دارد.
بااینکه لئون در ابتدا ماتیلدا را با بی‌میلی می‌پذیرد اما به تدریج روابطی پیچیده بین آن دو شکل گرفته و لئون حافظت از ماتیلدا را به عنوان مهم‌ترین هدف زندگی‌ پیش از این سرد و خالی‌اش انتخاب می‌کند. گرچه حفاظت از ماتیلدا بیش از آنکه انتخابی جزو قاتلان حرفه‌ ای باشد یک انتخاب انسانی و احساسی است.

7. گلگو ۱۳: مأموریت کاولون

(Golgo 13: Assignment Kowloon)
فیلم گلگو ۱۳: مأموریت کاولون یکی دیگر از فیلم های فوق العاده درباره قاتلان حرفه ای است که به کارگردانی یوکیو نودا در سال 1977 ساخته شد. این فیلم با تصویر کشیدن قاتلان حرفه ای محصول مشترک ژاپن هنگ‌ کنگ است که بر اساس یک مجموعه مانگا به نام گلگو ۱۳ ساخته شد.
گلگو ۱۳ یکی که از تک‌تیراندازها و قاتلان حرفه ‌ای است، قاتلی خونسرد، محاسبه‌گر و آدم‌کشی است که برای کشتن یکی از  باندهای مواد مخدر استخدام شده تا سندیکای مواد مخدر آمریکایی را که می‌خواهند به بازار مواد مخدر هنگ‌کنگ دست پیدا کنند به هدف برساند؛ البته به شرط آنکه پای هیچ پلیسی به میان نیاید.
در این فیلم سینمایی سونی چیبا از بزرگان هنرهای رزمی در نقش گلگو ۱۳ بازی قابل قبولی ارائه کرده است. گلگو ۱۳: مأموریت کاولون ممکن است برای مخاطبان سینمای بدنه اصلی غرب جذابیت محدودی داشته باشد و آن را اثری مشابه فیلم‌های باند بدانند با این تفاوت که گویا با بودجه کم ساخته شده است اما نمی‌توان عملکرد چیبا و به‌کارگیری استادانه هنرهای رزمی در این فیلم را نادیده گرفت.
در گلگو ۱۳ فیلم‌نامه نقش کم‌اهمیت‌تری دارد و صحنه‌های اکشن بار اصلی فیلم را به دوش می‌کشند. در نهایت اگر به دنبال یک فیلم جنایی درباره قاتلان حرفه ای هنگ ‌کنگی با صحنه‌های اکشن بسیار هستید که عناصر فرهنگی دهه ۷۰ میلادی را هم در خود داشته باشد دیدن این فیلم سینمایی گزینه خوبی است.

8. هانا(Hanna)

دختری شانزده ساله به نام هانا (با بازی سیرشا رونان) توسط پدرش اریک (با بازی اریک بانا) برای تبدیل‌شدن به یکی از قاتلان حرفه ‌ای تعلیم می‌بیند. اریک قبلاً در سازمان جاسوسی آمریکا یکی از قاتلان حرفه ای بوده و قصد دارد دخترش را مثل خودش به یکی از قاتلان حرفه ای مثل خود تربیت کند و آموزش بدهد. او می‌خواهد هانا را به مأموریتی در اروپا بفرستد اما پیش از انجام آن اریک و هانا توسط مأموری باهوش و بی‌رحم به نام ماریسا (کیت بلانچت) که خود جزو قاتلان حرفه ای است و عوامل او شناسایی شده و تحت تعقیب قرار می‌گیرند.
رونان تمام مهارت‌های خود را برای انجام کارهای بی‌رحمانه برای تبدین شدن به یکی از قاتلان حرفه ای به کار می‌گیرد اما هنوز در درون خود اثراتی از عطوفت و میل به ارتباط با دیگران را احساس می‌کند. رونان با بازی سرد و چهره‌ای بدون لبخند توانسته نقش درخشانی را که وزنه سنگینی برای فیلم است به بهترین شکل ایفا کند و تماشاگر را با شخصیتی همدل و همراه سازد که هرگز با محبت رو به رو نبوده است.
هانا محصول سال ۲۰۱۱ میلادی به کارگردانی جو رایت توانست بازیگر فوق‌العاده‌ای را مانند سیرشا رونان به جهان معرفی کند. صحنه‌های اکشن تأثیرگذار با موضوع یکی از قاتلان حرفه ای ، موسیقی فیلم که توسط گروه کمیکال برادرز (گروه دونفره موسیقی الکترونیک) ساخته شده، فضای بصری اثر که در یک تم پارک متروکه می‌گذرد و حضور کیت بلانشت از هانا اثری فراموش‌نشدنی و منحصر به فرد ساخته است.
هانا که محصول مشترک آمریکا و آلمان است با بودجه ۳۰ میلیون دلاری ساخته شد و در نهایت فروش ۶۵ میلیون دلاری را تجربه کرد. جو رایت کارگردان این اثر اکشن کارگردانی آثاری چون «غرور و تعصب»، «آنا کارنینا» و «تاریک‌ترین لحظات» را هم در کارنامه دارد.
محقق: امیررضا تقی‌زاده


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...