تبلیغات شما


لود


۱۴۰۰ / ۱۰ / ۲۵ ۱۱:۳۸

صفحه اصلی / سلامت


همه گیری کرونا در چین؟ دوباره؟ (بررسی همه گیری دوباره کرونا در چین)

مقاله ای که اقدام به خواندن آن کرده اید در مورد همه گیری کرونا توضیحاتی داده شده است. در این مقاله به ضرر و زیان حاصل از آن که موجب مشکلات امرار معاش افراد و تعطیلی کسب و کار بوده است، صحبت شده است.

همه گیری کرونا موجب تعطیلی مدارس و دانشگاهها شد و آموزش حضوری تبدیل به آموزش غیرحضوری و آنلاین و مجازی شد و در پی آن مشکلات خاصی هم به وجود آمد. عده ای به خاطر نداشتن پول کافی جهت خرید موبایل برای آموزش غیرحضوری از درس فاصله گرفتند.

این همه گیری تقریبا در زمان سال نوی چینی ها بیشتر خودش رو نشان داد و بورس چین و همچنین شرکت های آن کشور دچار آسیب اقتصادی شد. استرالیا هم یکی از بدترین آسیب ها را بعد از چین و هنگ کنگ دید. شرکت های زنجیره ای آمریکا هم از این آسیب مصون نماندند.

نوع جهش یافته کرونا به اسم دلتا باعث شده است که توصیه به پروتکل بهداشتی جدی تر از قبل پرداخته شود و نسبت به کرونای قبل بیشتر قدرت سرایت دارد و خود چین مجدد با کرونای جهش یافته به نام دلتا روبرو شده است.

علائم هایی مانند:

  • کاهش ضربان قلب
  • بی اختیاری ادرار
  • هذیان گفتن
  • افزایش تب

از نشانه های ابتلا به کرونای دلتا می باشد. کرونای دلتا کودکان را هم وارد بازی کرونا میکند و آنها را هم درگیر خود میکند. اما آموزش کودکان توسط والدین میتواند آنها را در پیشگیری از ابتلا به کرونا کمک کند‌. رعایت کردن فاصله اجتماعی و حضور نیافتن در اجتماعات یکی از موثرترین راه برای در امان ماندن از کرونا است.

تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و آسیب سیستم آموزشی به خاطر همه گیری کرونا

در دوران همه گیری کرونا برای حفظ سلامتی و قطع زنجیره، سیستم آموزشی با مشکل روبرو شد. دانش ‌آموزان و دانشجویان از آموزش حضوری به جز در مناطق سفید محروم شدند و این امر باعث شد تا کیفیت آموزش غیر حضوری به اندازه آموزش حضوری میسر نگردد.

چون از یک طرف استرس و دغدغه های ناشی از کرونا و در امان ماندن از این بیماری باعث عدم تمرکز آموزش گیرندگان می شد، و هم به خاطر همه گیری کرونا و مبتلا شدن اعضای آموزش گیرندگان روحیه آنها را تضعیف می کرد و هم از طرف دیگر آن کیفیت و اثربخشی که می توانستند از آموزش حضوری دریافت کنند در آموزش غیر حضوری نمی توانستند.

تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و آسیب سیستم آموزشی به خاطر همه گیری کرونا

اما از آنجایی که افراد در حال تحصیل، یکی از مولفه های سرنوشت ‌ساز هر جامعه است و آینده کشور به آنها بستگی دارد، در نتیجه باید دچار بی تدبیری نشوند و آموزش تعطیل نگردد. از این بابت سیستم آموزشی، آموزش های مجازی  را جایگزین آموزش حضوری کردند تا هم آموزش ها راکد نماند و هم سلامتی افراد به مشکل بر نخورد.

اما اگر شرایط واکسن به نحوی اتخاذ شود که اجتماع آموزش گیرندگان در محل آموزش را حل کند، این امکان است که به این زودی ها دوباره آموزش حضوری در مدارس و دانشگاه ‌ها احیا شود.

آموزش اینترنتی نیاز به موبایل یا لپ تاپ دارد که متاسفانه خیلی از آموزش گیرندگان به خاطر نداشتن امکانات کافی و همچنین هزینه آنها از آموزش عقب ماندند و اثر سوء بر یادگیری آنها گذاشت.


بیشتر بخوانید:چیکار کنیم تا فرزندانمان در مدرسه کرونا نگیرند! ( راه های پیشگیری کرونا در مدرسه )


 ضررهای اقتصادی و اجتماعی در دوران همه گیری کرونا

همه گیری کرونا دور و بر عید چینی ها اتفاق افتاد. و در اثر این همه گیری شرکت های خصوصی چینی ها تعطیل شد و جاذبه های گردشگری دچار مشکل شد و تجهیزات پزشکی و لوازم پزشکی نسبت به قبل با افزایش قیمت روبرو شد. بازار بورس چین در اوج همه گیری سقوط کرد و فروشگاه های استارباکس و مک دونالد که از فروشگاههای بین المللی بود دچار تعطیلی شد.

همانند چین و هنگ کنگ، استرالیا هم یکی از کشورهایی بود که در دوران همه گیری کرونا آسیبهای اقتصادی زیادی دید. حتی در استرالیا وزیر خزانه‌ داری اعلام کرده بود که بودجه متوازن را نمی توان حفظ کرد و ارزش دلار استرالیا کم شده بود و در بانک رزرو استرالیا در تاریخ سوم مارس که یکی از بانک های مرکزی بود به خاطر همه گیری کرونا نرخ بهره بانکی را کمتر کرد. شرکت هایی به نام  CMX Cinemas و Studio Movie Girll جزء شرکتهای زنجیره‌ای سینمایی آمریکا بودند در آبان ۱۳۹۹ ورشکست شدند.

نوع جهش یافته کرونا به اسم دلتا دوباره به چین بازگشت

کشور چین با انجام واکسیناسیون و انجام پروتکل های بهداشتی در دوران همه گیری کرونا توانسته بود در سریعترین حالت ممکن جلوی این همه گیری را قطع کند و با قرنطینه های اوایل کرونا و قطع زنجیره کرونا توانست در این مسیر موفق تر شده و از ابتلا به این بیماری تا حدود زیادی در مصون بماند.

استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی مناسب و انجام واکسیناسیون و سایر موارد دیگر باعث شده بود، چین آمار مبتلایان خود را که به بیماری کووید ۱۹ مربوط می شد را خیلی کمتر و نزدیک صفر برساند و به فعالیتهای عادی خود ادامه بدهند‌.

اما نوع جهش یافته آن به اسم دلتا مجدد به این کشور بازگشت و در حال زیاد شدن است، سرعت انتقال و سرایت دلتا به مراتب خیلی بالاتر از کرونای قبل است و در کمترین زمان ممکن، بیشترین افراد ممکن را مبتلا میکند و بسیار خطرناک تر از نوع قبلی است.

به همین علت مسئولهای شهر ووهان قصد بر این کردند تا از تمامی ساکنان این شهر تست کرونا به عمل بیاورند.

کرونا دلتا و همه گیری کرونا در کم سن و سالان

کرونا دلتا و همه گیری کرونا در کم سن و سالان

متاسفانه دلتا با کسی شوخی ندارد و همه گیری کرونا به کسی رحم نکرده است و نوعی جهش یافته که به اسم دلتا معروف است کودکان را هم وارد بازی کرونا می کند و به کودکان هم لطمه زده و آنها را هم مبتلا می کند.

ولی در این موضوع والدین می توانند تاثیر زیادی در پیشگیری داشته باشند و با آموزش دادن صحیح و با ملایمت سعی بر این داشته باشند رعایت پروتکل بهداشتی را برای کودکان خود قابل هضم کنند.

کرونای دلتا به خاطر مسری بودن زیاد، باعث درگیری تمام اعضای خانواده میشود و بایستی در این مورد بیشتر رعایت گردد.

راهکاری مناسب برای کودکان و جلوگیری از سرایت کرونا

۱. کودکان بالای دو سال از ماسک استفاده کنند

۲. دست های کودکان به مدت ۲۰ ثانیه شستشو داده شود

۳. از بوسیدن کودکان پرهیز بشود

۴. کودک در جاهای شلوغ و پر ازدحام حاضر نشود

۵. پدر و مادر یا اعضای دیگر خانواده به هنگام وارد شدن به منزل به رعایت   بهداشت فردی دقت کنند و شستشوی دست داشته باشند.

البته نوع کرونای جهش یافته دیگری که از کرونای دلتا هم مرگبارتر و مقاوم به واکسن است، در فیلیپین شناسایی شده است که “لامبدا” نام دارد و همه گیری کرونا در آن زیاد است.


بیشتر بخوانید:آیا واکسن کرونا باعث نازایی می‌شود؟


رعایت فاصله بهترین راه ممکن برای جلوگیری از همه گیری کرونا

اخیراً روال عادی زندگی افراد به خاطر همه‌ گیری کرونا دچار مشکلاتی شده است و متاسفانه برنامه ریزی دقیق مردم به هم ریخته است.

چون هر روز که می گذرد به جای بهتر شدن شرایط با نوع جهش یافته تر از قبل مواجه می شوند و بیشتر از قبل دچار مشکل می شوند. روحیه افراد دچار مشکل شده‌ است و انواع مشکلات روحی و روانی مانند استرس، ترس، وحشت و نداشتن امید به زندگی را در افراد به وجود آورده است، اما با اینحال اگر فاصله اجتماعی به گونه ای رعایت شود که کرونا از فردی به فرد دیگر انتقال نیابد خیلی راهگشا است.

همه گیری کرونا با توجه به رعایت فاصله، شرایطی را رقم زده است که مردم از حضور در جلسات عروسی، تولد، ترحیم و هر مجلسی دیگری که نیاز به تجمع و گردهمایی باشد جلوگیری کنند تا شاید بتوانند از همه گیری کرونا در امان باشند.

نتیجه گیری

از این مقاله می شود به این مسئله پی برد که کرونا با کسی شوخی ندارد و چه دکتر باشد چه مهندس، چه فقیر باشد چه ثروتمند همه را درگیر خود میکند اگر پروتکل ها رعایت نشود. و همچنین اگر پیشگیری نشود، همه گیری کرونا همچنان ادامه خواهد داشت.

«توصیه می شود که به فکر زحمتهای کادر درمان هم باشیم و با بی توجهی های خود، کار آنها را سنگین نکنیم.»

محقق: لیلا باغبان


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...