تبلیغات شما


لود


۱۴۰۰ / ۱۱ / ۱۰ ۰۱:۳۷

صفحه اصلی / سلامت


تست PCR انجام دهیم یا نه ؟ ( بررسی دقت تست سریع کرونا )

کرونا یا COVID-19 یک بیماری عفونی است که توسط ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می شود. از زمان شروع همه گیری در سال 2019 تا به حال، بیش از 141 میلیون نفر در دنیا درگیر این عفونت شده اند. و بیش از 3 میلیون نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند. وظیفه ما این است که بیماری کرونا را جدی بگیریم.

افراد دارای تب، سرفه، تنگی نفس ادامه‌دار ( حداقل 48 تا 72 ساعت ) باید آزمایش کرونا بدهند. افرادی که با مبتلایان این بیماری در تماس بوده‌اند نیز باید انجام آزمایش کرونا بدهند. داشتن علائم سرماخوردگی نیازی به انجام آزمایش ندارد. در این شرایط پس از مشورت با پزشک معالج روش‌های قرنطینه خانگی و استراحت در منزل اعمال بشود. حضور بی‌دلیل افراد در آزمایشگاه‌ها سبب تأخیر در خدمات پزشکی برای بیمارانی می‌شود که درگیر بیماری هستند.

آزمایش pcr در حال حاضر قابل اعتمادترین آزمایشی است که در رابطه با بیماری کرونا انجام می‌شود. تنها مشکلی که در رابطه با این آزمایش وجود دارد این است که اگر فرد در روزهای ابتدایی ابتلا به کرونا باشد به کمک این تست وجود ویروس در بدن او تشخیص داده نمی‌شود. از طرف دیگر برخی از اوقات مخاط بینی و گلو نشانه‌هایی از عفونت را در خود ندارند و به همین دلیل باز هم این تست نمی‌تواند به طور ۱۰۰% کرونا را تشخیص دهد.

سازمان‌های بهداشت جهانی و مرکز کنترل بیماری‌های عفونی تست پی سی آر (RT-PCR) را به‌عنوان دقیق‌ترین روش تشخیص ویروس کووید19 ( COVID-19 – SARS-CoV-2 ) اعلام کرده است. در آزمایش کرونا ( PCR ) با کمک سوآپ از حلق و یا بینی بیمار نمونه گرفته می‌شود. سپس باید این نمونه ازنظر وجود یا عدم وجود ویروس SARS-CoV-2 موردبررسی قرار بگیرد. ابتدا استخراج ژنوم ویروس از نمونه با کمک کیت‌های استخراج انجام و سپس با کمک روش PCR این ژنوم ویروسی تکثیرشده تا قابل‌شناسایی شود. غالباً جواب آزمایش کرونا 24 ساعت پس از نمونه‌برداری آماده می‌شود.

مزایای اصلی تست COVID-19 PCR دقت و قابلیت اطمینان آن است. تست PCR دقیق ترین آزمایش موجود برای تشخیص کرونا COVID-19 است.


بیشتر بخوانید:چیکار کنیم تا فرزندانمان در مدرسه کرونا نگیرند! ( راه های پیشگیری کرونا در مدرسه )


کاربرد PCR

پزشکان از آزمایش پی سی آر برای تشخیص افرادی که به کووید-۱۹ مبتلا هستند استفاده می­ کنند.

روش انجام PCR

این تست از نمونه مخاط استفاده می­ کند که معمولا از بینی یا گلوی فرد گرفته می­ شود. شاید این تست روی بزاق دهان هم ممکن است جواب دهد. در این آزمایش مواد ژنتیکی ویروس کرونا مورد بررسی قرار می­ گیرد و برای انجام آن از تکنولوژی PCR استفاده می ­شود که در صورت وجود مواد ژنتیکی خیلی خوب آن­ها را نشان می ­دهد. زمانی که ویروس در بدن فرد وجود داشته باشد، این مواد قابل تشخیص است.

میزان دقت PCR

می ­توان گفت این روش از همه قابل اطمینان­ تر است. با این حال، ممکن است ویروس پس از گذشت چند روز در حلق و بینی تکثیر شود بنابراین آزمایش روی کسی که اخیرا به بیماری مبتلا شده جواب نمی­ دهد و گاهی نشانه­ های عفونت فعال مشخص نمی­ شود.

میزان دقت PCR

سرعت آزمایش PCR

معمولا نمونه برای بررسی به آزمایشگاه مرکزی فرستاده می­ شود بنابراین گرفتن نتایج چند روز طول می­ کشد. اوایل پاندمی به خاطر بالا بودن تعداد سفارشات، زمان انتظار برای دریافت نتیجه طولانی ­تر بود.

نتیجه تست PCR کرونا

نتیجه مثبت تست PCR کرونا به این معنی است که به احتمال زیاد شما COVID-19 دارید. اکثر افراد بیماری خفیف دارند و می توانند بدون مراقبت پزشکی در خانه با خیال راحت بهبود یابند. در صورت بدتر شدن علائم یا سوالی یا نگرانی با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید. نتیجه آزمایش منفی به این معناست که شما در زمان انجام تست PCR احتمالاً COVID-19 نداشته اید. با این حال ، ممکن است به SARS-CoV-2 آلوده باشید اما ویروس کافی در بدن نداشته باشید تا با آزمایش تشخیص داده شود.

انجام تست کرونا در فضای امن خانه

با توجه به شیوع بالای ویروس و آلودگی محیط‌های عمومی، انجام  تست کرونا در منزل  از مزایای بسیاری برخوردار است.

از جمله مزیت‌های نمونه گیری در منزل عبارت است از…

  1. عدم قرار گرفتن در محیط‌های آلوده‌ بیمارستانی و آزمایشگاهی
  2. عدم جابجایی و تحرک فرد در صورت دارا بودن علائم بیماری کرونا و شرایط بالینی نامساعد
  3. انجام سریع تست و قرار نگرفتن در ترافیک شهری
  4. عدم آلودگی محیط خارج از منزل در صورت مثبت بودن تست کرونا

حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...