تبلیغات شما


لود


۱۴۰۰ / ۸ / ۵ ۰۹:۲۵

صفحه اصلی / سلامت


مهریه عندالاستطاعه چیست؟ ( همه چیز درباره مهریه عندالاستطاعه)

وقتی کلمه مهریه به گوشمان می رسد تفکرات و برداشت هایی در ذهنمان ایجاد می شود که بسیار عجیب و متناقضند و پیدا کردن راهی برای حل این تناقض ها، امری بسیار واجب می باشد. به نظر شما مهریه عندالاستطاعه برای چه کسانی تهدید به حساب می آید و بر عکس برای چه کسانی نماد آرامش و امنیت محسوب میشود؟ چرا بعضی از خانوم ها موفق به وصول مهریه خود از زوج می شوند در حالی که تعداد دیگربه مشکل بر میخورند؟

اصولا منبع پیدایش مهریه چیست و چه هدفی را دنبال می کند؟

لطفا برای رسیدن به پاسخ با ما همراه باشید…


بیشتر بخوانید:مهریه عندالمطالبه چیست؟ شرایط پرداخت آن


روش های اجرایی برای مهریه عندالاستطاعه چیست؟

روش های اجرایی برای مهریه عندالاستطاعه چیست؟

رفتن وکیل زوجه یا خود زوجه به دفاتر رسمی ازدواج

باید به این نکته مهم توجه داشت که اگر زوجه بخواهد برای گرفتن  مهریه عندالاستطاعه  اقدام کند، باید به همان دفتر خانه ای که در آنجا عقد کرده اند مراجعه کند هر چند ممکن است که بعد از عقد ، زوجین محل زندگیشان را عوض کرده باشند و حتی از شهری که در آن ساکن بوده اند نیز رفته باشند ولیکن  جهت اقدام برای طلب  مهریه عندالاستطاعه  ناگزیرند از دفتری که عقد جاری شده اقدام کنند.

برای گرفتن مهریه عندالاستطاعه باید…

به اداره ثبت اسناد شهری که محل صدور اجرائیه، در واحد مهریه آن انجام میشود مراجعه کرد تا اینکه بتوان زوج را ممنوع الخروج کرد و اگر اموالی معرفی شده که مربوط به زوج است، برای مطالبه مهریه عندالاستطاعه مصادره شود.


نکته:

ممکن است مشخص بشود که مال یا اموال زوج در یک شهر دیگر باشد در چنین مواقعی باید از اداره ثبت اسناد آن شهر برای مطالبه  مهریه عندالاستطاعه  تقاضای نیابت کرد تا حکم را در آن شهر اجرا کنند!


اموالی که توسط زوجه از زوج برای مطالبه  مهریه عندالاستطاعه  مصادره میشود ممکن است از مستثنیات دین باشد که در این حالت قابلیت اجرائی خود را از دست میدهد ولی اگر شامل استثناعات دین نباشد باید اموال ذکر شده توسط کارشناسان ذیربط، کارشناسی شده و به مزایده گذاشته  شود.

نکته مهمی که باید در مطالبه  مهریه عندالاستطاعه  به آن توجه کرد این است که پس از مزایده اگر ارزش ریالی مال به همان اندازه  مبلغ مهریه باشد زوجه  می تواند همان را برای مهریه اش بردارد اما اگر ارزش ریالی مال بیشتر از مبلغ  مهریه عندالاستطاعه  زوجه باشد دو حالت به وجود می آید:

  1. یا باید زوج مبلغ مهریه را نقدا پرداخت کند تا اموالش فروخته نشود.
  2. یا بخشی از آن اموال که ارزش ریالیش متناسب با مبلغ  مهریه عندالاستطاعه  است فروخته میشود و به زوجه پرداخت می گردد.

درهمین حین ممکن است زوجه نتواند هیچ مال و اموالی از زوج پیدا کند و حتی نتیجه استعلام هم برای مطالبه  مهریه عندالاستطاعه  منفی شده و هیچ چیزی پیدا نشود در این صورت به درخواست وکیل زوجه، یا خود زوجه گواهی برا رجوع به دادگاه صادر می شود .


نکته:

توجه داشته باشید که برای مهریه عندالاستطاعه به هیچ عنوان جلب و زندان وجود ندارد!


تفاوت مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه چیست؟

مهریه بیانگر حسن نیت و صمیمیت مرد برای همسر خود است و همانطور که می دانید سنت حضرت محمد ( ص ) است و هر چیزی که زوج می پذیرد تا به عنوان بدهی به همسرش، بر گردنش باشد تا هر لحظه که زوجه آن را طلب کند به وی بپردازد عندالمطالبه است. اما در هنگام عقد میتوان شرطی قرار داد که به عنوان  مهریه عندالاستطاعه  در عقد نامه قید شود. دختر اختیار دارد  آن را یا بپذیرد  یا  رد کند.

مهریه عندالاستطاعه

درواقع  مهریه عندالاستطاعه  زمانی میتواند وصول شود که زوج توان و استطاعت دادن آن را به زوجه داشته باشد متاسفانه باید گفت اگر زوج ناتوان از دادن مهریه به زن باشد زوجه هیچ چیزی دریافت نخواهد کرد.

مهریه عندالمطالبه

ولیکن شرایط در مهریه عندالمطالبه برعکس است و زن هر زمان که اراده کند می تواند مهریه اش را به صورت اجرای ثبتی و یا دادن دادخواست از دادگاه خانواده مطالبه کند.

همانطور که گفتیم این شرایط در مهریه  عندالاستداعه متفاوت است و زن نمی تواند آن را از زوج بگیرد گفتنیست فقط در یک صورت زن می تواند مهریه خود را مطالبه کند…

روش مطالبه کردن مهریه عندالاستطاعه

زوجه باید حین این که دادخواست طلب مهریه خود را به دادگاه تسلیم کرده بتواند به صورت مستند فهرست دارایی و اموالی که مال مرد هست به دادگاه ارائه دهد و بتواند ثابت کند که مرد توانایی پرداخت مهریه را دارد.

جالب است بدانید که امروزه بیشتر از سکه ها و مقادیر مختلف پول و بعضا هم از چیزهای غیر مادی که امری کاملا ترجیحی است برای مهریه استفاده می کنند در حالی که در گذشته از انواع زمین ، با ارزش ریالی  و مساحتی مختلف و همچنین خانه که غیر منقول هستند برای مهریه مورد استفاده قرار می گرفت.

دلیل پیدایش مهریه عندالاستطاعه

یکی از مهمترین دلایل پیدایش مهریه عندالاستداعه  این است که مردان در برابر پرداخت مهریه های سنگین ناتوان شدند و به همین  دلیل به زندان ها افتادند که جهت حل این مشکل این شرط را لحاظ کردند که  مهریه ها را از حالت عندالمطالبه به مهریه عند الاستطاعه  بتوان تبدیل کرد تا مرد در صورت داشتن تمکن مالی آن را پرداخت کند.


بیشتر بخوانید:برای ازدواج چقدر پول لازم دارید؟


جنبه مثبت مهریه عندالاستطاعه

باید توجه داشته باشید که اگر مهریه عندالاستطاعه  شود هیچ نفعی برای مرد و هیچ ضرری برای زن ندارد و هدف از آن این است که پرداخت مهریه جنبه واقعی تری به خود بگیرد.

به این شکل که گرفتن یک واحد مسکونی به ارزش 80 ملیون تومن  که در توان مرد است خیلی راحت تر از گرفتن 1500 سکه طلاست زیرا معلوم نیست که استطاعت پرداخت سکه ها، در چه زمانی امکان پذیر خواهد شد و همان طور که  دیدید امکان مطالبه مهریه عندالاستطاعه بسیار نزدیک به واقعیت میشود.

جنبه منفی مهریه عندالاستطاعه

متاسفانه باید گفت  مهریه عندالاستطاعه  به جز حسن بزرگی که دارد یک ایراد بزرگ هم در خود جای داده به این صورت که ممکن است مرد برای فرار از پرداخت مهریه مال و اموالش را پنهان کند و از این رو خیلی مشکل است که بتوان تمکن مالی مرد را به اثبات رساند و همین امر می تواند سبب شود که  مطالبه مهریه عندالاستطاعه تا آخر عمر هم امکان پذیر نباشد .

ترکیب مهریه عندالاستطاعه  و مهریه عندالمطالبه

جالب است که بدانید در عقد نامه ها میتوان از مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه به صورت هم زمان استفاده کرد به این صورت که خانواده دختر میتواند بخشی از مهریه درخواستیش را که زوج قدرت دادن آن را ندارد به صورت  مهریه  عندالاستطاعه  طلب کند تا زمانی که مرد تمکن مالی پیدا کرد آن را بپردازد.

در قسمت دیگر که مرد توانایی دادن آن را به دختر دارد  به شکل عندالمطالبه ازمرد دریافت کند که یک تعادل بسیار خوبی را ایجاد می کند. زوج که توان پرداخت مهریه را ندارد و فقط به دلیل شرایط حاکم بر جامعه، پرداخت مهریه را  قبول کرده در این حالت، مهریه به صورت نمایشی در می آید و موجب از بین رفتن این اندیشه در اذهان میشود که مرد به دلیل ناتوانی در دادن مهریه به زندان انداخته نمی شود و حق زوجه نیز از مهریه اش سلب نمی شود.


بیشتر بخوانید:ازدواج در محرم و صفر، اشکالی دارد؟


نتیجه گیری

از مطالعه مطالب گفته شده در میابیم که قبل از هر گونه امضا برای متعهد شدن به پرداخت  مهریه عندالاستطاعه و بر عکس قبول آن از طرف زوجه باید ویژگی های هر یک را به خوبی بسنجیم و دقت کافی داشته باشیم سند تنظیمی که در دفتر خانه ازدواج امضا میکنیم همان چیزی باشد که توافق کرده ایم و اشتباهی در آن رخ نداده باشد در غیر این صورت صدمات جبران ناپذیری در انتظارمان خواهد بود .

پیشنهاد

به طور کلی قبل از هرگونه اقدامات حقوقی مانند تفاهم برای مهریه عندالاستطاعه بهتر است اطلاعات خود را تکمیل کنیم و ازآخرین تغییراتی که ممکن است برای آن موضوع در نظر گرفته شده باشد آگاه شویم.


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...