تبلیغات شما


لود


۱۴۰۰ / ۷ / ۱۰ ۱۰:۱۵

صفحه اصلی / سلامت


ما چه زمانی به یک وکیل نیاز داریم؟ (انواع وکلا و وظایفشان)

موضوع مورد بحث در این مقاله که به صورت مختصر به آن می پردازیم وکیل، انواع وکلا و وظایفی که بر عهده وکیل قرار دارد و اینکه چه زمانی فرد به وکیل احتیاج پیدا می کند پرداخته است.

هر شخص با توجه به موقعیت و شرایطی که در آن قرار دارد شناختی مختصر از وکیل و وظایف آن دارد و تعاریف متعددی از آن به میان آورده می شود


بیشتر بخوانید:گزارش رئیس قوه قضاییه به مردم چیست؟ (اظهارات رئیسی، رئیس قوه قضایه)


وکیل در اصطلاح، شخصی است که از طرف شخص دیگری با توجه به قرارداد بین طرفین برای انجام کاری مأمور و نائب می شود و هر کدام از وکیل و موکل در برابر یکدیگر مسؤلیت هایی را باید قبول کرده و مد نظر داشته باشند وکیل با توجه به تخصص و تجربه ای که در حیطه، کاری خود دارد پیگیر کار موکل خود خواهد بود زیرا نباید انتظار داشت شخصی که هیچ سر رشته ای از کار حقوقی نداشته و هرگز به آن وارد نشده است بتواند کار خود را به نتیجه مطلوب برساند و اینجاست که نقش وکیل به عنوان یک کارشناس و متخصص در این حیطه نمایان می گردد.

بحث وکیل،و وظایف مهم آن یکی از مهمترین مباحثی است که در بحث حقوقی مورد توجه قرار می گیرد ، و همچنین بحث وکالت از کلیه مشاغل دیگر به کلی جداست و در ادامه می توان گفت هر وکیل، که از اطلاعات عمومی جامع تر و کامل تر بهره مند باشد به همان اندازه در کار خود که همان وکالت است موفق تر خواهد بود و این موفقیت بستگی به این دارد که وکیل،اطلاعات و معلومات خود را کجا و چگونه مورد استفاده قرار دهد . وکیل به معنای نائب گرفتن می باشد و به این معنا که،‌ یکی از طرفین پرونده به علت آنکه، توانایی آن را ندارد که از خود دفاع کند و یا به هر دلیلی امکان شرکت در جلسات دادگاه را ندارد اقدام به گرفتن وکیل می نماید.

وکیل کیست…

به شخصی اطلاق می شود که از طرف شخصی دیگر، چه حقیقی و چه حقوقی، به موجب قرارداد یا همان عقد وکالت برای به انجام رساندن کاری تعیین می گردد. بحث وکالت به اصطلاح یک عقد جایز می باشد که در چارچوب قانون مدنی منعقد می گردد و به طرفین،وکیل و موکل گفته می شود.

در برخی از موارد پرونده های حساس و به منظور اطمینان شخص، برای وکیل انتخابی خود، حد و مرز و چارچوب هایی مشخص، تعیین می کند که وکیل در چه مواردی اجازه وکالت از طرف دارد و در چه زمینه ای خود شخص، باید برای آن حضور داشته باشد.

وکیل کیست...

البته اشاره به این نکته لازم به نظر می رسد که شغل وکالت خود دارای شرایط خاصی است که در ایران و کشورهای جهان تصدی آن باید با تحصیلات مرتبط دانشگاهی و مجوزهایی لازم و سپری کردن دوره های آموزشی همراه باشد. اقتضای زمان و مشکلات عدیده روزمره که در جامعه حاکم است باعث شده هر یک از ما انسانها برای یک بار هم که شده درگیر کارهای مربوط به دادگستری بوده و خواه یا ناخواه با آن روبه رو شده باشیم.

بدیهی است در چنین اوضاعی تنها چیزی که به ذهن ما خطور می کند این است که با چه شیوه ای می توانیم این پرونده را به نتیجه مطلوب برسانیم و از این شرایط سخت بیرون بیاییم و تجربه نشان داده که در بسیاری از موارد برای رسیدن به هدف خود، لازم است قضیه را جدی گرفته و با فردی که در این حیطه سررشته دارد و قوانین و مقررات و چارچوب کارهای مربوط به دادگستری و بخصوص پرونده ما را پیگیری و دنبال می کند مشورت کرد. ‌و از او در این کار، درخواست همکاری نماییم.

وکیل دادگستری خوب کیست

در بیشتر مواقع، زمانی که درگیر پرونده ای قضایی می شویم، این احساس به ما دست می دهد که کار ما و پرونده ای که پیگیر آن هستیم از شرایط بسیار حساسی برخوردار می‌باشد و نیاز به بررسی و پیگیری خاصی دارد.

هر کسی، یا به اصطلاح هر وکیلی یا شخصی، قادر نخواهد بود که مسؤلیت پیگیری آن را بر عهده بگیرد لازم است فردی بسیار سرشناس و آگاه به مسائل حقوقی مسؤلیت آن را قبول نماید و در اینجاست که انتخاب یک وکیل، که کارش را خوب می داند و پرونده های موفقی را پشت سر گذاشته و می داند به اقتضای هر پرونده چه راهکاری را ارائه دهد، به ذهن فرد خطور می کند که به همچین شخصی مراجعه کند و او پیگیر کارش باشد.

وکیل دادگستری خوب کیست

در ادامه می توان به این نکته اشاره نمود که یک وکیل خوب، دارای شأن و جایگاه ویژه‌ای می باشد که به تمام معنا باید سعی در حفظ آن نماییم، وکیل خوب، دارای مسؤلیتهای فراوانی می باشد و مردم به پاس اعتمادی که به وی دارند پرونده های کوچک و بزرگ خود را به او می سپارند و از وی انتظار دارند که به تمام معنا پیگیر پرونده های آنها باشد و نتیجه مطلوب را از او انتظار دارند و همچنین وکیل خوب باید، برای کار موکلش،دغدغه فراوان داشته و تمام کوشش را برای دفاع از حقوق موکلش، و رسیدن به نتیجه مورد نظر، به کار بگیرد.


بیشتر بخوانید:طرح صیانت از حقوق کاربران پایان اینترنت در ایران!


مهمترین ویژگی های وکیل‌ دادگستری خوب

یک وکیل خوب، دارای مشخصه هایی است که مسلما در همه وکلا، به فراوانی یافت نمی شود مانند امانت دار بودن، صداقت و احساس مسولیت نسبت به کاری که به او سپرده شده.

  1. یک وکیل خوب باید به روز بوده و از همه اطلاعات در حوزه کاری خود چه بخشنامه ها و اطلاعیه ها و دیگر مواردی که مربوط به حیطه کاری او می شود اطلاع داشته باشد
  2. باید سعی نماید در صورت لزوم،هر زمان که موکلش احساس کند که به حضورش نیاز دارد، در دسترس او باشد
  3. باید با صبر و حوصله روند کار موکلش را دنبال کند
  4. دارای اخلاقی سلیم و بدور از پرخاشگری باشد

این مواردی که اشاره شد فقط بخشی از وظایف و خصوصیت های یک وکیل خوب می تواند باشد که به صورت مختصر بیان گردید.

انواع وکلا و وظایفشان

در ذیل به انواع وکیل و وظایف هر یک به صورت مختصر و مفید اشاره می گردد.

معاضدتی

این نوع از وکالت شامل افرادی می گردد که بنا به دلایلی (عسر و حرج موکل) که از سوی خود دادگاه یا از کانون وکلا مشخص می گردد که فرد برای دفاع از حقوق خود، نیاز به وکیل دارد و بنا به دلایلی شخص توان و امکان گرفتن وکیل را ندارد ،وکیلی به صورت رایگان، برای دفاع از حقوق شخص معسر برای انجام کارهای او تعیین می کنند تا پیگیر کار حقوقی و انجام کارهای مربوط به آن باشد.

تسخیری (انتخابی)

وکالت تسخیری ،از طرف دادگاه و برای امور کیفری ، برای دفاع از حقوق متهم به وکلا ، سپرده می شود. به عبارت دیگر می توان گفت، اگر متهم ، توان مالی نداشته باشد و یا در مواردی که ضرورت داشته باشد که وکیل در دادرسی، مداخله کند و متهم حاضر نیست وکیل معرفی کند،از طرف دادگاه برای متهم وکیل انتخاب می شود و به این نوع وکالت ، وکیل تسخیری گفته می شود.

وکیل اتفاقی

افرادی که، واجد معلومات کافی برای امر وکالت باشند و شغل آنها وکالت نباشد و بخواهد به صورت اتفاقی، برای حل مشکلات اقوام نزدیک خود در مراجع قضایی، خارج از آزمونهای طاقت فرسا و سخت کانون وکلای دادگستری، از همان کانون، برای همان مورد خاص، پروانه وکالت موردی بگیرد، با طی این مراحل قانونی که ذکر گردید و پرداخت هزینه های مربوطه ، شخص میتواند به این امر اقدام کند، فرد با این روش که عنوان گردید ، برای دفاع از حقوق بستگانش اقدام کرده است ، وکیل اتفاقی گویند .

وکیل تبرعی

وکالت تبرعی، وکالتی است که یا به صورت مجانی انجام می پذیرد یا به صورت اجرت می باشد و در اینجا ، وکیل ، بابت کاری که بر عهده او گذاشته شده است مبلغی را دریافت نمی کند و نکته قابل توجه در این نوع وکالت آن است که، وکیل به دلیل اینکه مبلغی را به عنوان حق الوکاله از طرف ، دریافت نمی کند لذا ملزم به الصاق تمبر مالیاتی و ابطال آن نیست.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد انواع وکلا و وظایفشان و اینکه چه زمانی به وکیل نیازمند هستیم ، مطالبی را عنوان نمودیم ، بحث وکیل در مباحث قضایی یکی از مهمترین و کلیدی ترین مباحث در جایگاه خود می باشد که با شناخت آن بسیاری از مسائل گنگ برایمان حل شده و اینکه می دانیم در کجا و به چه شیوه ای از وکیل مورد نظر خود استفاده نموده و برای پیگیری کار خود به او مراجعه نماییم.

لازم به توضیح است که شناخت کافی در این مورد باعث خواهد شد به چارچوب ها و وظایف یک وکیل خوب و ایده آل آگاهی داشته باشیم تا آن موردی که از هر نظر ، برای انجام کارها بازدهی بالایی دارد انتخاب نماییم.


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...