تبلیغات شما


لود


۱۴۰۱ / ۳ / ۳۱ ۱۱:۵۷

صفحه اصلی / سلامت


روش صحیح (( حمام کردن )) + اشتباهات رایج در حمام

رعایت بهداشت فردی یکی از بخش ‌های مهم در حفظ سلامتی ما به شمار می‌آید؛ که یکی از راه‌های رعایت بهداشت حمام کردن است. حمام کردن میتواند برای بهداشت شخصی، آیین های مذهبی، اهداف درمانی یا بعنوان یک فعالیت تفریحی انجام گیرد که  میتواند در وان ، دریاچه، زیر دوش، رودخانه، دریا و یا در هر جای دیگری که آب وجود داشته باشد برای شست وشو و استحمام کردن است.

تقریبا همه افراد به یک شکل حمام می کنند و خب در نتیجه مشکلات پوست و مو مشابهی برای همه آن ها اتفاق می افتد. این اتفاق به این معنی است که ریشه مشکلات از شستن صورت زیر دوش تا استفاده کردن از لیف ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد که می تواند سلامتی هر فردی را با مشکل مواجه کند پوست و مو در نحوه حمام کردن شما است. اما آیا می دونستین که دوش گرفتن هم روشهای خاص خودش رو داره؟ و روشهای صحیح حمام کردن چیه؟! آیا تا به حال به آن فکر کرده بودید ؟

روش صحیح حمام کردن:

دوش گرفتن  و شستن کثیفی، چربی یا عرق بدن کار سختی به نظر نمی رسد اما باید یکسری نکات را در حین حمام کردن درنظر گرفت.

بله، حمام کردن هم روشهایی داره که اگر از روش‌های صحیح آن استفاده و از اشتباهات رایج آن جلوگیری کنیم میزان اثر گذاری آن را بیشتر میکند.

مثلا  آیا می دانستید شستن صحیح بدن از پایین به بالاست! با این کار از آسیب های مغزی جلوگیری می کنید.

۱-قبل از حمام کردن موهایتان را شانه کنید:

برای اینکه تمام گره های موجود در موها باز بشه و شستشوی موها راحت تر انجام بشه بهتراست قبل خیس کردن موها را شانه کنید.

چون موها بعد از خیس شدن سنگین میشوند  و همینطور اگر موها را درحالت خیس شانه کنید به ریشه مو فشار زیادی وارد میکنید و ریشه آن  آسیب می بیند. همینطور احتمال  سست شدن موها در ریشه و ریزش آن افزایش خواهد داد.

شانه کردن موها پیش از شستن مو، اثر خیلی زیادی در راحت تر شدن روند شست و شوی موها خواهد گذاشت. بعد از دوش گرفتن نیز می توانید یک بار دیگر موها را به آرامی شانه بزنید.

بهتر است شانه کردن موها را از پایین مو آغاز نموده و به آرامی به بالا و ریشه مو بروید. با این کار گره های به وجود آمده در پایین مو آسان تر باز شده و فشار زیادی نیز به ریشه موها وارد نخواهد شد

۲- بهترین روش حمام کردن از سمت پایین به بالا است؛

اول آب را روی پاهای خود وبعد روی ران و بقیه بدن بریزید و درآخر آب را روی سرتان هم بریزید.

درواقع این کار بیشتر از یک دقیقه طول نمی کشد، همین فعالیت یک دقیقه‌ای میتواند نجات دهنده زندگی شما باشد.

و قطعا کسی این چنین حرفی را بدون دلیل منطقی‌ قبول نخواهد کرد. و دلیل علمی آن اینست که:

از اونجایی که میدانید در بدن ما بخاطر جریان دائمی خون یک میدان الکتریکی وجود دارد؛ وقتی که  از سمت بالا یعنی از سر تا پایین آب می ریزید و مغز ماهم رگ های کوچکی دارد که خون در آن جریان دارد؛ وقتی آب را مستقیم روی سر خود بریزید آن رگها باعث کم شدن لخته خون در اون قسمت میشود ، واما اگر این روال تا سالها ادامه پیدا کنه مغز ما را در آخر مسدود میکند.

و همین کار  علت اصلی خونریزی مغزی یا فلج شدن در افراد سنین بالا است.  حتی این مسئله میتواند منجر به سکته قلبی و دیگر مشکلات نیز شود اگر شدت پیدا کنه و ضربان قلبتان افزایش پیدا کند.

۳-شامپو زدن و شستشوی مو؛

هرگز شامپو را مستقیم رو سرتان نریزید و با آب داغ آن را نشویید، کمی شامپو را در کف دستهایتان بریزید و از آنجایی که حرارت دستهای شما به عملکرد بهتر شامپو کمک می کند، کف دستهایتان را به هم بمالیدتا کاملا  کف در داخل  دستتان درست شود، بعد با نوک انگشتانتان موها را ماساژ دهید. فقط توجه داشته باشید که از ناخن هایتان برای شستن و ماساژ دادن سرتان استفاده نکنید.

۲- بهترین روش حمام کردن از سمت پایین به بالا است؛

۴- پاک کردن پوست بدن، مهم ترین بخش حمام کردن :

بهترین روش برای شستشوی پوست بدن استفاده از شامپو یا صابون بدن است؛ تمام قسمت های بدن را با این محصولات شوینده که  روی لیف ریخته اید بشویید تا لایه برداری به آرامی انجام شود؛ که این کار  نرمی و لطافت پوست را افزایش می دهد‌.

۵-اگر ژیلت می زنید، این کار را در آخر انجام دهید

ژیلت زدن باید در پایان  اتفاق بیفتد تا موها خیس شوند اما از شدت گرما و بخار بیش از حد متورم نشوند.

که بعدا منجر به فرو رفتن موها زیر سطح پوست می شود.

۶- از سنگ پا استفاده کنید؛

موقع حمام کردن اگر پاشنه پایتان ترک دارد از سنگ پا استفاده کنید که این وسیله نه تنها پوسته های اضافی پاشنه پا را از بین می برد و این قسمت از پوست بازسازی می‌شود، بلکه استفاده از این وسیله در حمام برای اکثر بیماری های دماغی و سردرد موثر می باشد.

۷- پا برهنه نباشید :

طبق نتایج مطالعات انجام شده، در هر متر مکعب  حدود دو میلیون باکتری رشد می کند. پس از اونجاییک کف حمام بیشترین باکتری را دارد نباید بدون دمپاپی مناسب حمام کرد.

۸-بدن خود را حسابی ابکشی کنید؛

درآخر حمام کردن مطمئن شوید که پوست سر و بدنتان  ازهمه مواد شوینده ای که برای شستشوی سر و بدنتان استفاده کرده‌اید  کاملا با آب شسته و تمیز شده است.

چون اگر شوینده ها روی پوست باقی بمانند احتمال آسیب به پوست و همچنین  بسته شدن منافذ پوست می‌شود.

دربعضی مواقع جوش هایی که از ناحیه کمر بیرون می‌آیند به دلیل خوب شسته نشدن شامپو و باقی ماندن ان در منافذ پوست به وجود می آید،پس بهتره موهای خود را به یک طرف بدن خود بندازید و بعد زیر آب با دو دستتان درست حسابی بشویید تا حرارت تمامی مواد شویند از آن خارج شود.

فرقی نمی‌کند که دوشی سریع بگیرید یا حمام طولانی در وان را تجربه کنید؛ به‌هرحال از انجام‌دادن این عادت‌های زیان‌آور خودداری کنید:

 

۱- حمام با آب داغ:

از آب خیلی گرم استفاده نکنید؛ توجه داشته باشید که ما سعی نداریم توصیه کنیم که با آب سرد حمام کنید مخصوصا درمواقعی که هوا سرد است؛ یا اینکه از دوش آب گرم در هوای سرد دوری کنید. اما حمام کردم با اّب داغ هم اصلا توصیه نمی کنیم، چرا که حمام کردن با آب داغ چربی طبیعی پوستتان و همچنین لیپیدها را ازبین می برد که با ازبین رفتن این موادها پوستتان اسیب می بیند ودر نهایت باعث خشکی پوستتان می شود.

۲-استفاده از اسفنج یا لیف های زبر وکهنه:

۲- بهترین روش حمام کردن از سمت پایین به بالا است؛

طبق گفته برخی از پزشکان برای شستن بدن استفاده لیف اجباری نیست، در واقع برای شستشوی بدن دست کافی است، اما اگر به استفاده از لیف عادت دارید، بهتراست لیف های گیاهی را کنار بگذارید و از لیف های نرمی که برای کودکان استفاده می کنید، استفاده کنید.، چون الیاف های طبیعی و زبر لایه های محافظ پوست بدنتان را از بین میبرد.

و همینطور برای جلوگیری از رشد نکردن میکروبها در لیف هرچند مدت یکبار آنرا عوض کنید.

 

۳- با ناخن ها سرتان را نشورید:

هرگز نا ناخن هایتان سرتان را  نشورید، چون باعث آسیب بیشتر می‌شود، چون میتوانند پوست سر را پوسته  پوسته کنند؛ پس فقط با انگشتان خود برای ماساژ هنگام شامپو زدن در حمام کردن استفاده کنید و از ماساژ با ناخن های خود داری کنید.

 

۴– شستن صورت:

برای شستن صورت از شوینده های مخصوص صورت استفاده کنید، چون ممکن است از شامپو یا صابونی که برای شستن صورت در مواقع حمام کردن استفاده می کنید برای پوست صورتتان مناسب نباشد و باعث ایجاد مشکلاتی برای پوست شما شود.

همچنین جدا از موقع حمام کردن بهتراست مسئله شسشوی صورت و لایه برداری پوست بصورت منظم انجام دهید.

 

۵-دوش های طولانی مدت نگیرید :

 

اصلا خوب نیست مدت زمان حمام کردن طولانی شود  چون پوست راخشک می کند سعی کنید در 10 دقیقه دوش بگیرید بادوش گرفتن طولانی جوش های صورت برانگیخته می شود .  اگر آب حمام  در دمای بالا باشد و بطور طولانی انجام گیرد، گرمی آب موجب سستی بدن، بی قراری، آسیب عصب، کاهش اشتها نسبت به غذا و همچنین کاهش میل جنسی می شود.

نتیجه ای که در پایان می گیریم از شستن صورت زیر دوش تا استفاده کردن از لیف ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد که می تواند سلامتی هر فردی را با مشکل مواجه کند، حمام کردن نباید به کاری پیچیده و سخت تبدیل شود؛ اما از آنجایی هرکاری روش و قواعد خاص خودش را دارد، حمام کردن نیز باید یکسری کارها را انجام داد و انجام دادن یکسری کارهای دیگر خود داری کرد، همینطورروش صحیح حمام کردن  نه تنهامی‌تواند جلوی هدررفتن مقدار زیادی آب را بگیرد و باعث صرفه جویی در هزینه‌ها و زمان با ارزش شما شود. همچنین باعث جلوگیری از بیشتر بیماری ها می شود. روال نظافت بدن خود را با روش صحیح حمام کردن و خرید مواد شوینده مناسب پوست و موهایتان تغییر دهید تا پس از هر بار شست‌وشو، حس بهتر و داشتن پوست درخشان‌تر را تجربه کنید.

تهیه کننده؛ نازنین دل‌ربا


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...