تبلیغات شما


لود


۱۴۰۱ / ۷ / ۶ ۰۸:۴۷

صفحه اصلی / سلامت


بهبودی روحی بعد از طلاق چگونه اتفاق می افتد؟

همانطور که میدانید زندگی بعد از طلاق، در همه جای دنیا تلخ است. آیا میشود میزان جدایی ها را کاهش داد؟ آیا راه حل هایی برای کاهش آسیب های زندگی بعد از طلاق وجود دارد؟ آیا نهادهایی برای کمک به افراد که جدا شدن وجود دارند؟ با ما همراه باشید تا به بررسی راه حل های کاربردی برای بهبود زندگی های بعد از طلاق، بپردازیم.

بعد از طلاق چه حس هایی داریم؟

طلاق، حتی شنیدن این کلمه موج منفی بدی همراه خود دارد، واژه طلاق که به میان می آید توام میشود از احساسات عاطفی، استرس، نا امیدی، افسردگی، ترس از آینده، سردرگمی، انواع ناراحتی های سنگین و غیره… که برای شخص بسیار سنگین و طاقت فرسا است. ولی برای رهایی از این احساسات منفی و شروع دوباره باید به دنبال روش هایی برای رسیدن به آرامش، بعد از طلاق باشیم، باید تلاش کنیم روحیه خود را بعد طلاق، دوباره تقویت کنیم و این جمله، بعد از طلاق زندگی به پایان نمیرسد را این جمله را باید تکرار کنیم و بپذیریم که سختی ها و فشارهای بعد طلاق، هم جزئی از زندگیست، و ممکن است برای هر کس اتفاق افتد.

دو سوال مهم که بعد از طلاق ذهن فرد را درگیر میکند

بعد از طلاق رفتارهای  زیادی وجود دارد. که شما باعث نگرانی آن می شوید.و سوال هایی  که ذهن فرد را در گیر می کند.

1 – برای خلاص شدن از مشکلاتی که بعد از طلاق، رخ می دهد چه میتوان کرد

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا جدایی بعد از طلاق، انقدر عذاب آور است؟ واقعیت این است، احساسات و تعلقات ما از زمانی که مجرد بوده ایم، تا زمانی که ازدواج کرده ایم، متفاوت می شود، و طبیعی است بعد طلاق، احساسات فرد بسیار آشفتگی پیدا کرده و حالت شکننده گی به او دست می دهد. توجه داشته باشید که اگر در یک رابطه نامطلوب و متشنج هم قرار داشته باشید، باز تصور زندگی بعد طلاق، میتواند عذاب آور باشد، چون نشان دهنده آسیب های فراوان است، چرا که برای تمام آرزو های مشترک و اهداف دو نفره ای که قرار بر رسیدنش بود وحالا دیگر بر باد رفته اند حس پوچی وحشتناکی به شما میدهد، و این جدا شدن و زندگی بعد طلاق، شما را به یک دنیای پر استرس مبهم هدایت میکند، به گونه ای که رابطه های شما را با دوستان و خانواده تان تحت الشعاع قرار میدهد. پس باید سعی کنیم آن حس پوچی را، با انجام فعالیت های مهیج و مهم، که میتواند تاثیر زیادی بر زندگیمان بگذارد و حس مهم بودن را در ما زنده کند، بعد از طلاق انجام دهیم، به طور کلی هر حس ناراحت کننده ای که به ما دست میدهد، و باعث نا امیدی ما از زندگی میشود، باید در زندگی که بعد طلاق که میخواهیم شروع کنیم در نقطه مقابل آن احساسات به ایستیم.  فراموش نکنید  مقایسه آسیب های بیشتر، در صورت ادامه آن زندگی، با حس رهایی از آن عذاب، و فراهم شدن فرصت های جدید برای رسیدن به موفقیت بعد از طلاق، تاثیر فراوانی بر بهبودی ما خواهد گذاشت.

2- زندگی  بعد از طلاق و جای خالی شریک زندگی چگونه خواهد بود؟

متاسفانه در چنین شرایطی این سوال پیش می آید، بعد از طلاق، آیا می توانم شخص دیگری را جایگزین کنم؟ داشتن چنین دغدغه ای از آینده، و فشار شدید احساس تنهایی، بعد طلاق، میتواند انسان را از پای در آورد. اما برای پیش گیری از آن  باید سعی کنید خود را با این شرایط جدیدی که پیش آمده وفق دهید. سعی کنید خود را تبدیل به  فرد توانای  قوی و خیلی آگاه کنید.  با انجام مطالعات روانشناسی، راجع به، اقدامات مربوط به زندگی بعد از طلاق و در صورت امکان صحبت کردن با افرادی که تجربه زندگی بعد طلاق، داشته اند، موفق میشوید.

مراحل موثر، در درمان صدمه های روحی بعد از طلاق

مراحل موثر، در درمان صدمه های روحی بعد از طلاق

چند روش وجود دارد که ما می توانیم صدمه های وارد شده به خودمان را کم کنیم.

1- فرار از تنها ماندن و یک استراحت خوب بعد از طلاق

اگر احساسات خود را با دوستان، و آشنایان و خانواده خود، به اشتراک بگذارید کمک بزرگی در عبور از این شرایط سخت بعد طلاق، خواهد کرد. همچنین برای کم کردن اضطراب، و بالا بردن تمرکز میتوانید در جمع های گروهی به فعالیت بپردازید. برای اینکه بتوانید نیروی از دست خود را بازیابی کنید، بعد از طلاق، به خودتان زمان استراحت اختصاص دهید، نگران کمرنگ شدن در محیط کار و خانواده نباشید، اولویت شما باید بازیابی سلامت روانتان باشد.

2- مجاز کردن خود به درک حس وحشتناک آسیب های بعد از طلاق

دراین حالت ممکن است حس گرفتاری در تاریکی مطلق، به صورت ابدی یا ناتوان بودن شما در مقابل این احساسات خیلی قوی، شما را بعد طلاق، دچار نگرانی شدیدی کند. فراموش نکنید که داشتن احساس غصه و ناراحتی، حکم دارو را برایتان دارد، زیرا سبب فراموش کردن رابطه تلخ گذشته بعد از طلاق، و آرام شدن شما، در طول زمان دارد، و میفهمید که این شرایط موقت است و هر چقدر هم ناراحت باشید.  خواهد گذشت. این نکته حائز اهمیت است که بدانید شما باید فرصتی برای ناراحت شدن بعد از طلاق، داشته باشید، چرا که یک حس کاملا طبیعی برای از دست دادن ها می باشد، جدایی های بعد طلاق، تلافات چند سویه دارد، که با نابود شدن تجربه های مشترک همراه است.

3 -صحبت در مورد احساس درونی تان و ترس ازآینده پیش رو بعد از طلاق

 

میدانیم که برای شما خیلی سخت خواهد بود اما باید سعی کنید از افکار و احساسات خود، بعد از طلاق، با افراد دیگر حرف بزنید چون سبب می شود احساس تنهایی که ناشی از درد خودتان است از بین برود، و حالتان زودتر خوب شود. لطفا، بعد طلاق، تلاش نکنید که احساساتتان را سرکوب کنید، برعکس دست از مقابله با آنها بردارید، به یاد داشته باشید که داشتن عصبانیت، خشم زیاد،افسردگی، استرس، و احساسات متضاد در وجودتان امری بسیار نرمال است، و باید تلاش کنید آنها را پیدا کرده و مورد توجه قرار دهید. اگر به سرکوبشان بعد طلاق بپردازید، زمان ناراحتی را افزایش خواهید داد.

4 به یاد داشتن آینده جدید هدف نهایی و گرفتن کمک از بیرون بعد از طلاق

میدانیم که امید ها و آرزوهای مشترک، ساخته شده بعد از طلاق، خراب میشود چقدر سخت است اما همواره به خود بگویید که بعد از طلاق، می توان امید های جدید با آدم های جدید ساخت. به یاد داشته باشید که بعد طلاق، از بند حس های منفی رها شوید، زیرا گیر کردن در آنها انرژی شما را گرفته و مانع پیشرویتان بعد از طلاق میشود، صحبت با دیگران آزادتان میکند. گفتنیست اگر برقراری ارتباط با دیگران، بعد از طلاق، تاثیر نداشت، حتما از مشاوره ها و گروه های جمعی شاد یاری بطلبید، زیرا این آرامش روانی برایتان پیش می آید که مکان مناسبی، بعد طلاق پیدا کرده اید.

5 -مراقبت از خود بعد از جدایی ارتباط رو در رو با اطرافیان و اختصاص زمان برای افراد مثبت بعد از طلاق

متاسفانه جدایی، استرس و نا امیدی زیادی به همراه دارد، که بعد از طلاق، این تغییر و فروپاشی ناگهانی میتواند، جسم وروحتان را هدف قرار دهد. جالب است بدانید روبه رو شدن با خانواده، دوستان، و افرادی که جدا شده اند، میتوانند بعد از طلاق، بر اساس تجربه شان مفید باشند. رفتن به طرف افراد مثبت، از جهت عدم نگرانی از داوری و مورد انتقاد قرار گرفتن بعد از طلاق، عالی است.

6 -تلاش برای درس گرفتن از جدایی و سوال کردن از خود بعد از طلاق،

به هر حال گذشتن از مراحل جدایی که سرشاز از درد و نا امیدی میباشد آسان نیست اما نباید سبب ندیدن فرصت های جدیدتان بعد از طلاق، شود سعی کنید تمام اتفاقات بعد از جدایی را خوب بسنجید و از آن نتیجه ای که بعد طلاق کسب کرده اید درس بگیرید. بلاخره با یک بازنگری به گذشته وتحلیل کارهای مثبت انجام شده درادامه رابطه و دیدن اشتباهات انجام شده در آن بعد از طلاق، سعی کنید از انتخاب افراد اشتباه خود داری کنید.

 

نتیجه گیری: زندگی بعد طلاق، میتواند مشکلات شدید روحی و روانی برای فرد ایجاد کرده و روند زندگی عادیش را مختل کند.

پیشنهاد: برای آنکه کمتر شاهد زندگی های بعد از طلاق و آسیب هایش در جامعه باشیم، بهتر است درانتخاب همسر و نوع برخوردمان در رابطه مان دقت زیادی داشته باشیم.

گرد آورنده: آرزو اشرفی

 


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...