تبلیغات شما


لود


۱۴۰۱ / ۷ / ۶ ۰۸:۴۳

صفحه اصلی / سلامت


بعد از سفر های هوایی به اختلال گوش توجه کنید

سفر هوایی هرچند که خوبی ها و مزایایی دارد، مثلا سرفجویی در وقت ، سفری با آسودگی خاطر و کاهش هزینه های سفر و ….. ، معایبی هم ممکن است برای شما داشته باشد. که ما در اینجا به یکی از آن ها می پردازیم .
( اختلال گوش ) در هواپیما که معادل انگلیسی آن ( Airplane ear ) است، همان ناراحتی موقتی در داخل گوش شما در هنگام پرواز است. معمولاً در هنگام تغییرات سریع ارتفاع در طول پرواز( اختلال گوش ) عارض می شود( اختلال گوش ) را می توان با چند ترفند از بین برد.

 اختلال گوش  هواپیما یا گرفتگی گوش در سفر های هواپیمایی چیست؟

( اختلال گوش ) زمانی اتفاق می افتد که گوش شما تحت تأثیر فشار هوا در داخل هواپیما قرار می گیرد. به طور معمول، فشار هوا در داخل و خارج از گوش یکسان است. با این حال، هنگامی که هواپیما بلند می شود یا خود را برای فرود آماده می کند، تغییر سریع ارتفاع باعث تغییر فشار هوا در داخل کابین می شود.
هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است متوجه فشار یا انسداد ناراحت کننده در گوش شوید. دیگران ممکن است صدای تپش را در داخل گوش بشنوند یا درد موقتی را احساس کنند. موقعی که گوش ها هنگام فرود تنظیم می شوند، اختلال گوش  از بین می رود. در تعداد کمی از موارد، درد یا احساس مسدود شدن ممکن است باقی بماند. اگر این اتفاق افتاد، باید با یک پزشک متخصص صحبت کنید.

( اختلال گوش ) در هواپیما چقدر شایع است؟

( اختلال گوش ) بسیار رایج است، اما روی همه افراد متفاوت تأثیر می گذارد. برخی ممکن است احساس درد کنند، در حالی که برخی دیگر فقط از ناراحتی جزئی شکایت دارند (یا اصلا درد ندارند). اگر سرماخوردگی یا عفونت گوش دارید، علائم ممکن است ناراحت کننده تر باشد.
بیشتر افراد به محض فرود هواپیما و برابری فشار هوا از ( اختلال گوش ) به سرعت بهبود می یابند.

چگونه فردی دچار ( اختلال گوش ) می شود ؟

لوله های استاش لوله های باریکی هستند که گوش را با بینی و گلو متصل می کنند. آنها هر بار که قورت می دهید یا خمیازه می کشید باز و بسته می شوند تا فشار هوا حتی بین گوش ها و بینی و گلو حفظ شود. اگر فشار هوا برای واکنش سریع لوله استاش خیلی سریع تغییر کند ، ممکن است هوای بسیار کمی یا زیاد پشت طبل گوش وجود داشته باشد. شما می توانید این تفاوت فشار را احساس کنید. همچنین می تواند صداهایی را که از طریق طبل گوش و استخوان های شنوایی ارتعاش می کنند تداخل داشته باشد.
هر بار که یک هواپیما بلند می شود  و فرود می آید، فشار هوا تغییر می کند و گوش ها باید با آن سازگار شوند. تا زمانی که لوله های استاش فشار را یکسان کنند، تفاوت بین داخل و خارج به پرده گوش فشار می آورد. این اختلاف فشار باعث می شود صدمه ببیند و درست کار نکند. همچنین ممکن است صداها خفه شوند.
ناراحتی ( اختلال گوش ) هنگام پرواز با سرماخوردگی،  حساسیت بدتر می شود.

علائم ( اختلال گوش ) در هواپیما چیست؟

هنگامی که هواپیما در حال صعود یا نزول است ، علائم زیر ممکن است رخ دهد:
گوش های مسدود شده
ناراحتی یا درد در عمق گوش ها
اختلال شنوایی
علائم با فرود ( نزول ) شایع تر است، اما معمولاً پس از فرود هواپیما برطرف می شود.

( اختلال گوش ) در هواپیما چگونه تشخیص داده می شود؟

( اختلال گوش ) در سفر های هوایی معمولاً با فرود هواپیما از بین می رود. اصولا تشخیص پزشکی رسمی غیر ضروری است. با این حال ، در صورت بروز علائم زیر ، با پزشک خود تماس بگیرید:
درد مداوم.
انسداد مداوم شنوایی
سرگیجه
تخلیه یا خونریزی گوش.
پزشک شما گوش ها را معاینه می کند، ممکن است آزمایش شنوایی (شنوایی سنجی) یا اندازه گیری فشار طبل گوش (تیمپانومتری) نسخه کند . سپس ممکن است پزشک گزینه هایی را برای تسکین علائم انسداد و درد پیشنهاد دهد .

برای رفع علائم( اختلال گوش ) موقعی که در هواپیما سفر کرده اید چه می توان کرد؟

پیشنهاداتی که به کاهش عارضه ( اختلال گوش ) کمک می کند عبارتند از:

هنگام برخاستن و فرود بیدار بمانید. این امر به مسافر کمک می کند تا از تغییرات در گوش ها آگاهی بیشتری داشته باشد و بنابراین بهتر بتواند واکنش نشان دهد.
هنگام شروع ناراحتی گوشبرای رفع علائم( اختلال گوش ) موقعی که در هواپیما سفر کرده اید چه می توان کرد؟ ، قورت دهید و خمیازه بکشید. این به باز شدن لوله های استاش کمک می کند. لوله های استاش هرچه بیشتر باز شوند ، فشار هوا را بیشتر می کنند. در مورد نوزادان ، تغذیه آنها یا نوشیدن نوشیدنی یا پستانک در هنگام فرود هواپیما مفید است تا آنها بلعیده شوند.
در طول پرواز ، مخصوصاً هنگام برخاستن هواپیما و قبل از شروع فرود هواپیما ، آدامس بجوید تا به تساوی فشار کمک کند.
برای کاهش فشار ، بینی خود را به آرامی در یک دستمال بکشید.
در حالی که دهان خود را می بندید و بینی خود را فشار می دهید ، هوا را از طریق بینی خود عبور دهید. این تمرین ساده به هوا اجازه می دهد تا وارد لوله های استاش شود.
اگر از سرماخوردگی یا آلرژی رنج می برید ، ضد احتقان مصرف کنید. ممکن است قبل از فرود هواپیما گوش های شما را پاک کند. برای تنظیم فشار داخل گوش ، از گوش بند استفاده کنید.

( اختلال گوش ) در هواپیما چه عوارضی دارد؟

عوارض ناشی از گوش هواپیما نادر است. به ندرت ، فشار شدید در گوش ممکن است منجر به سوراخ شدن (پارگی) پرده گوش شود ، که با درد ناگهانی اتفاق می افتد و به سرعت از بین می رود. معمولاً سوراخ سوراخ گوش بدون مراقبت پزشکی پس از چند هفته بهبود می یابد. در صورت مشاهده این علائم که ممکن است با سوراخ گوش ایجاد شود ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

از دست دادن شنوایی.
احساس می کنید گوش شما زنگ می زند.
از گوش خود تخلیه کنید.
تهوع ناشی از احساس چرخش (سرگیجه).

آیا می توان از( اختلال گوش ) در هواپیما جلوگیری کرد؟

آیا می توان از( اختلال گوش ) در هواپیما جلوگیری کرد؟
در طول پرواز ، بهتر است در هنگام برخاستن و فرود هواپیما بیدار بمانید، زمانی که گوش های فرد بیشتر مستعد( اختلال گوش) در هواپیما می باشد، جویدن آدامس ، خوردن یا نوشیدن در این مواقع باعث بازتر شدن لوله های استاش می شود. ضد احتقان های مصرف شده قبل از پرواز ممکن است به باز شدن بهتر لوله های استاش در هنگام تغییر فشار کمک کند.

چه کسانی در معرض ابتلا به( اختلال گوش ) در مسافرت های هواپیمایی هستند؟

هرکسی که در هواپیما پرواز می کند می تواند عارضه ی ( اختلال گوش ) را به عینه تجربه کنند . کسانی که لوله های استاش بسیار باریک یا کوچک دارند (مانند کودکان خردسال) به ویژه مستعد ابتلا به آن هستند و ممکن است علائم بدتری را تجربه کنند. هر کسی که در گذشته دچار عفونت های مکرر گوش یا پارگی طبل گوش شده است ، بیشتر مستعد مشکلات گوش در سفرهای هوایی است.

در آخر اگر گوش های شما مسدود شده اند ، شنوایی به حالت عادی بر نمی گردد یا اگر درد چند ساعت پس از فرود همچنان ادامه داشت ، با پزشک خود تماس بگیرید. خونریزی ، سرگیجه یا تخلیه از گوش علائم آسیب گوش است و باید توسط پزشک بررسی شود. پزشک گوش های شما را معاینه می کند و ممکن است آزمایش شنوایی (شنوایی سنجی) یا تست فشار گوش (تمپانومتری) را تجویز کند تا مطمئن شود مشکل جدی تری وجود ندارد.


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...