تبلیغات شما


لود


۱۴۰۰ / ۵ / ۶ ۰۱:۳۹

صفحه اصلی / سلامت


طرح صیانت از حقوق کاربران پایان اینترنت در ایران!

دقیقا در همین لحظه ای که همه ما از قضیه بی آبی خوزستان ناراحت هستیم و به هر نحوی برای حق آنان تلاش میکنیم یک طرحی در حال تصویب شدن است که تا 2 و یا 3 سال آینده هیچ چیزی از این اینترنتی که همه ما امروزه میشناسیم وجود نخواهد داشت.

کلیت طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی

طرحی که در آن 34 بند وجود دارد و می‌خواهد تمام خلا های قانونی که برای فضای مجازی و حوضه دیجیتال وجود دارد پوشش دهد. بله قابل انکار نیست که ایران در فضای مجازی و در زمینه دیجیتال مملو از خلا قانونی است اما تمام این خلا ها باید اصولی و درست پیش گرفته و پر شوند نه با این طرحی که می‌خواهد تمام این خلا ها را در یک قانون فشرده و گنجانده و اجرایی کند!

برای پر کردن این خلا ها باید سالیان سال زیر ساخت و زمینه سازی می‌شده اما نشده و حالا می‌خواهند با یک طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی تمام این ها را پر کنند! این کار چه از نظر کارشناسی و چه از نظر یک انسان عاقل کاملا غیر ممکن و پر از ضرر و زیان است!

اما این قرارداد چیست و واقعا چه بلایی دارد سر ما می‌آید؟

بلایای طرح صیانت از حقوق کاربران

یک کمیسیون وجود دارد که خیل بزرگی از اختیارات عجیب را دارا هستند و می‌توانند هرکاری بکنند. می‌توانند جلوی هر شغل و کسب و کاری را چه کوچک و چه بزرگ را بگیرند، متوقف کنند، نظر بدهند، برای آن قانون گذاری کنند و بسیاری از کارهای دیگر که ما نمی‌دانیم!

هم اکنون چیزهایی گفته شده که اگر این ها اجرا شود تا 2 و یا 3 سال آینده تمام کسب و کارهایی که در فضای مجازی و برنامه هایی مانند اینستاگرام هستند دیگر نمی‌توانند به شغل و کسب و کار خود ادامه دهند!

در یکی از بند ها کاملا مشخص شده است که خدمات پایه کاربردی چه خدماتی هستند. بعد از خواندن آن بند متوجه می‌شوید که تمام کسب و کار ها خدمات پایه کاربردی هستند. مانند دیجی کالا و فروشگاه های اینترنتی تا آپارات و ویودی های مختلف.

اما چرا داریم درمورد خدمات پایه کاربردی حرف میزنیم؟

در یکی از تبصره های این طرح آمده که اگر یک وبسایتی 1 درصد از ترافیک کاربران اینترنت ایران را داشته باشد خدمات پایه کاربردی محسوب می‌شود و می‌توان قوانینی بر روی آن تصویب کرد که موجب جلوگیری و یا محدود کردن کارشان شود!

یکی دیگر از بند های طرح صیانت از حقوق کاربران رصد گذرگاه های اطلاعات مرزی است. یعنی هر سرویسی بخواهد داخل ایران خدمات خودش را ارائه دهد باید شخصا به کشور ایران آمده و خود را ثبت کند!

این سرویس ها شامل

سرویس های جهانی و ضروری مانند گوگل، فیسبوک، یاهو، میکروسافت، اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ و… می‌شود!

یعنی این برنامه ها و سرویس ها بعد از اجرایی طرح صیانت از حقوق کاربران باید به ایران آمده، داخل یک کار گروه خود را ثبت کنند، بعد از پروسه ثبت باید مجوز فعالیت بگیرند و بعد از اینکه مجوز را گرفتند باید یک نماینده داخل ایران داشته باشند که پاسخگوی هر اتفاقی در این سرویس ها و پلتفرم ها باشند!

وقت برای تصویب 

داستان در آنجایی خنده دار تر می‌شود که پس از تصویب طرح به تمام این سرویس ها  و برنامه های ذکر شده تنها 4 ماه وقت داده می‌شود. در یکی دیگر از بند آمده است که اگر تحت شرایط خاصی امکانش وجود داشت تا 8 ماه نیز برای آمدن و ثبت کردن فرصت خواهند داشت!

بطور خلاصه ما 1 سال بعد از تصویب این طرح دیگر برنامه های ضروری و لازمه ای مانند اینستاگرام، گوگل، جیمیل، یاهو، فیسبوک، واتس اپ، تلگرام و… را در ایران به صورت دائم نخواهیم داشت آن هم به صورت کاملا قانونی!

آیا در این روش فیلترینگ دخیل است؟

در این محدودیت فیلترینگی نخواهد بود. این سرویس ها باید به ایران آمده و مجوز می‌گرفتند، حالا نگرفتند ما آن هارا فیلتر نکرده ایم ما آن هارا مسدود کردیم چون آن ها خودشان نیامدند!

این کمیسیون خود می‌داند که این سرویس ها به خودی خود نخواهند آمد و این ساده ترین روشی است که جلوی همه چیز را بگیرند!

جذاب ترین و جالب ترین بند طرح صیانت از حقوق کاربران این است که:

((سهم ترافیک هر یک از خدمات پایه کاربردی داخلی باید بیش از سهم ترافیک خدمات پایه کاربردی خارجی باشد.))

منظور از این بند چیست؟

یعنی ترافیکی که در پیام رسان های داخلی در جریان است باید بیشتر از جریان ترافیک موجود در پیام رسان های خارجی باشد که اگر اینگونه نباشد پهنای باند و ترافیک پیام رسان های خارجی را کم می‌کنند!

برای مثال به اینستاگرام 0/3 درصد پهنای باند خارجی رو اختصاص خواهند داد و یا به واتس اپ 0/2 دهم درصد و…

با این کار چه اتفاقی می‌افتد و پهنای باند چه اثری بر ما خواهد داشت؟

در این روش فیلتری نخواهد بود اما دیگر اینستاگرام و یا واتس اپ بالا نخواهد آمد یا اگر هم بالا بیاید فرستادن و Send کردن پیامی مانند سلام 40 دقیقه به طول خواهد انجامید.

با این طرح به راحتی و بدون فیلترینگ این برنامه ها کاملا غیرقابل استفاده و غیرقابل دسترس می‌شوند!

بله این قانون در حال تصویب شدن است و بله این کمیسیون قدرت این را دارد که بسیار راحت پهنای باند برنامه های خارجی را محدود کند و این سرویس ها را کاملا غیرقابل استفاده کند.

دیگر از انگ فیلترینگ خود را خلاص می‌کنند و کسی پاسخگو نخواهد بود اگر هم سخنی شود این کار به صورت قانونی انجام شده و فیلترینگی انجام نشده است!

خواهش های ما از شما!

 1. خواهشا بروید طرح صیانت از حقوق کاربران را کامل ببینید. بند بند این طرح پر از اتفاقات و قوانین و طرح هایی است که کاملا غیرممکن است!
 2. لطفا این طرح را اطلاع رسانی کنید تا همه درمورد این طرح بدانند. این اتفاق کاملا به صورت نامحسوس در حال انجام شدن است و به زودی تصویب خواهد شد.
 3. آخرین خواهش ما این است که در این لینک مانند بسیاری از هموطنان رای بدهید تا برای این طرح بازنگری شود.

برای شفاف سازی، ما با اینکه خلا های قانونی پر شود مشکلی نداریم اتفاقا این بسیار عالی است ولی نه با این روش و این طرح!

در آخر ما فقط می‌خواهیم شما از عمق فاجعه خبر دار شوید. چقدر کسب و کار کوچک و بزرگ بعد از اجرای این طرح نابود می‌شود چقدر اتفاقات بدی برای اینترنت کشور ما خواهد افتاد و تمام این ها بخاطر خلا قانونی بزرگ کشور که تمام آن قرار است با یک طرح 34 بندی تصویب و اصلاح شود که کاملا غیرممکن است انقدر که این طرح غیرکارشناسی و غیراصولی است!

لطفا اطلاع رسانی کنید این داستان می‌تواند باعث نابودی تمام کسب و کارهای اینترنتی که چند سالی است داخل ایران در حال شکل گرفتن است شود همه این ها بخاطر نبود یک زیر ساخت مناسب است!

روش های بهتر برای طرح صیانت از حقوق کاربران

تماس با شماره تلفن مجلس 132

روش بهتر و قانونی تر برای به اتمام نرسیدن این طرح آن است که شما با شماره تلفن 132 که برای مجلس می‌باشد تماس بگیرید و در تماس خود برای پیغام گذاشتن شماره را بزنید و در پیغام خود به این موارد اشاره کنید:

 1. یک شهروند ایرانی هستید
 2. اسم و فامیل خود را بگویید
 3.  بگویید که مخالف این طرح بخاطر محدودیت ها و ایراداتش هستید
 4. بگویید که باید وقت بیشتری بر روی این طرح گذاشته شود
 5. بگویید که نمی‌خواهید طبق اصل 85 پیش برود و باید به صورت عمومی به آن پرداخته شود و نباید به صورت مخفیانه به آن پرداخته شود

از نماینده های شهر خود بخواهید تا به این طرح رای منفی بدهند

 1. از آن ها بخواهید نگذارند تا این طرح به شکلی که هست پیش برود
 2. به آن ها پیشنهاد بدهید که این طرح را کامل مطالعه و بررسی کنند
 3. شما می‌توانید از طریق تماس با دفتر نماینده مجلس شهرتان یا دایرکت ایستاگرامی و فضای مجازی به آن ها این پیغام را برسانید

نگران این نباشید که حرفتان اهمیتی نخواهد داشت

زیرا نمایندگان مجلس سوگند یاد کرده اند که نماینده مردم باشد و نام مجلس خانه ملت است و آنان باید نماینده ما باشند و برطبق قانون اساسی باید از منافع ما دفاع کنند.

پس نگران شنیده نشدن حرف های خود نباشید و به راحتی پیغامتان را از این راه ها به گوششان برسانید.

این به معنای پایان اینترنت است!

اگر می‌خواهید این اینترنتی که همین الان موجود است به سمت نابودی نرود با ما همکاری کرده و درمورد این طرح اطلاع رسانی کنید و در دادن امضا و رای در لینک بالا و یا تماس با 132 و نماینده شهرتان درخواست کنید که این طرح به سمت اجرا شدن و تصویب شدن نرود.


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...