تبلیغات شما


لود


۱۴۰۱ / ۱ / ۲۷ ۰۹:۲۸

صفحه اصلی / سلامت


روش های ذهن خوانی

روش های ذهن خوانی همواره از جذاب ترین عناوینی هست که انسان کنجکاو در پی آن است. و حتی شاید با چشم خود دیده باشیم! اما اساسا چنین توانایی وجود ندارد. افرادی که ادعای این کار را دارند به واسطه شغل خود و شناخت فرایند تفکر انسان می توانند افکار آنها را حدس بزنند. ذهن خوانی یک فرایند پیچیده است که توسط توسط کامپیوتر انجام می شوذد.

در این مقاله درباره تکنیک ذهن خوانی و اشتباهاتی که توسط جامعه درباره این فرایند وجود دارد را بررسی خواهیم کرد.

 

روش های ذهن خوانی

انسانها عموما موجودات کنجکاوی هستند و خواندن افکار و رازهای پنهان، آنها را به وجد می‌آورد؛ قسمت جالب‌ تر ماجرا اینجاست که آنها بتوانند ذهن دوست یا همسرشان را بخوانند؛ البته که این کار به همین سادگی که تصور می‌کنید نیست؛ از موثرترین روش های ذهن خوانی، درک زبان بدن است، در واقع افراد در حین سخن گفتن، به صورت ناخودآگاه قسمتی از بدنشان را تکان می‌دهند، این حرکات را می‌توان نشان دهنده احساسات درونی شخص نسبت به موضوع جاری دانست.

توجه داشته باشید که هیچ دلیل علمی اثبات نمی‌کند که از طریق احساسات، کلمات و زبان بدن افراد، بتوان تفکرات ذهنیشان را به طور دقیق ترسیم کرد، لیکن هیچ دلیلی نیز ذهن خوانی توسط زبان بدن و احساسات درونی را انكار نمي‌كند، در واقع توسعه مهارت هاي تند خواندن ذهن امكان پذير است، تکنیک‌ها و روش های ذهن خوانی مختلفی وجود دارد که در این مقاله به تفضیل به ارائه آن می‌پردازیم.

 

روش های ذهن خوانی/تکنیک‌ها و روش‌های موثر

 

1. روش های ذهن خوانی/ رمزگشایی انواع عبارات غیرکلامی

در میان انواع روش های ذهن خوانی این تکنیک یک مهارت فوق العاده پیچیده است که به تمرین زیادی نیاز دارد. همانطور که این اصطلاح می‌گوید، لازم است احساسات غیرکلامی طرف مقابل را بخوانید. لحن صدا، کیفیت لمس، حالت های چهره، سبک دست خط، نشانه های اصلی درک احساسات کسی هستند. نوزادان، بنا به دلایلی واضح، افکار خود را از طریق حالت های صورت غیر کلامی منتقل می‌کنند و مادران آنها بهترین رمزگشاهای ارتباطی غیر کلامی طبیعی هستند. مادران در واقع در هر زمان بهترین رمزگشایی از عبارات غیرکلامی فرزندان خود هستند.

به عنوان مثال چناچه فردی هنگام صحبت کردن با شما چشم هایش را می‌بندد، قطعا سعی دارد که چیزی را از دنیای بیرون از شما پنهان کند و سعی دارد از دست جواب دادن به شما خلاص شود؛ در واقع با بستن چشم دوست دارد که شما را از جلوی چشمانش محو کند.

روش های ذهن خوانی/ رمزگشایی انواع عبارات غیرکلامی

2. روش های ذهن خوانی/ جویدن دسته عینک

جویدن دسته عینک یکی از روتین ترین روش های ذهن خوانی به حساب می‌اید، چناچه فردی هنگام برخورد با شما دسته عینک خود را می‌جود، تمام تلاش خود را به کار گیرید و از این افراد حمایت کنید یا آن ها را بخندانید زیرا این حرکت بدن نشان دهنده اضطراب در ذهن ناخودآگاه آن ها می‌باشد؛ این افراد سعی دارند که با این کار که شبیه شیر خوردن در دوران نوزادی می‌باشد، به خودشان احساس امنیت بدهند، همچنین جویدن مداد، خودکار، سیگار یا جویدن آدامس نیز می‌تواند همین حالت را نشان دهد.

روش های ذهن خوانی/ تکنیک آینه

3. روش های ذهن خوانی/ تکنیک آینه

می‌توانید موقعیت های بدن یا ویژگی های شخصیتی طرف مقابل را تکرار کنید، به عبارت دقیق تر تا حدی شبیه پا گذاشتن در جای دیگران است؛ این تکنیک به شما کمک خواهد کرد تا با احساسات طرف مقابل همدلی کنید. علاوه بر این، کپی کردن عملکردهای شخصی که می‌خواهید ذهن او را بخوانید ناخودآگاه به سمتی سوق داده می‌شود که فرد تمام مهارت های خود را کنار گذاشته و برخوردی منفعلانه داشته باشد.

 


بیشتر بخوانید: چگونه بر کرونا غلبه ذهنی داشته باشیم؟


 

4. روش های ذهن خوانی/ تکنیک حدس زدن

تکنیک حدس زدن، در بین روش های ذهن خوانی این تکنیک شاید بیشتر کاربرد داشته باشد و همگی ما برای یکبار هم که شده از این تکنیک استفاده کرده‌ایم اگر شخصی را که به نظر می‌رسد کمی زیاد چیزها را پنهان می‌کند می‌شناسید، می‌توانید موارد تصادفی مرتبط با آن شخص را حدس بزنید؛ به محض اینکه حدس بزنید که فکر دقیق ذهن آنهاست، باید اصطلاحات آنها تغییر کند و اگر تقریباً در مورد افکار بیان نشده آنها مطمئن هستید اما می‌خواهید آنها خودشان آن را فاش کنند، می‌توانید در مورد آن با آنها صحبت کنید.

به عبارت بهتر یکی از روش هایی ذهن خوانی که می‌تواند بسیار مفید باشد شروع مکالمه و گفتگو با طرف مقابل است، در این مرحله می‌توانید افکار و احساسات یک فرد را کشف کنید، شما می‌توانید موضوع دلخواه خود برای مکالمه را انتخاب کرده و از وی در مورد کار یا زندگی سوال کنید، افکاری که به ذهن شما خطور می‌کند ممکن است دقیقا همان افکاری باشد که در ذهن فرد است، نکته کلیدی این است که هر فکری که در این نقطه به ذهنتان خطور می‌کند را محترم بشمارید و از آن استقبال کنید.

 

5. روش های ذهن خوانی/ عضلات رازها را بیان می‌کند

در بین روش های ذهن خوانی این تکنیک بسیار رایج است و بیشتر اوقات نتایج دقیقی به دست می‌دهد؛ هیچ کس واقعاً نباید متخصص باشد تا درک کند که یک فرد ریلکس، معمولا  می‌تواند بسیار پر تنش باشد، چرا که چیزی در ذهن دارد، با این وجود چیزی به نام عضله خوانی نیز وجود دارد؛ به عنوان مثال شما می‌توانید هنگام حدس احساسات و یا تفکر فرد، دست های او را بگیرید به محض این که درست حدس زده باشید، متوجه احساس تنش عضلات آنها خواهید شد. اینگونه است که بدن فرد به راحتی راپورت افکار پنهان را می‌دهد.

 

 

6. روش های ذهن خوانی/ تله پاتی یک روش کاملاً بحث برانگیز و پیچیده

یکی از پیچیده ترین روش های ذهن خوانی که البته به عنوان یک تکنیک کاملاً  کارآمد به حساب می‌آید تکنیک تله پاتی است، از تله پاتی به هنر “خواندن فکر” بدون استفاده از هر یک از حواس پنجگانه اشاره دارد. این روشی است که بین فرستنده و گیرنده فکر انجام می‌شود؛ به عنوان مثال اگر فرستنده سعی دارد افکار بستنی شکلاتی را به گیرنده منتقل کند، فرستنده مجبور است آن را کاملاً در ذهن خود نگه دارد و او باید کل روند را دقیقاً تصور کند که چگونه می‌توانست عملاً اتفاق بیفتد.

هنگامی که فکر منتقل می‌شود، فرستنده احساس قوی می‌کند که همان را اعلام می‌کند و این احساس را هرگز نمی‌توان از دست داد، از طرف دیگر گیرنده باید خود را با افکار فرستنده هماهنگ کند، در حالی که کاملاً آرام است او باید مدام آنچه را که فکر می‌کند و دریافت می‌کند یادداشت کند، حتی اگر عجیب ترین چیزها باشد، این تکنیک نیاز به تمرین زیاد دارد و نمی توان یک شبه بر آن تسلط یافت. همچنین، هنوز توسط علم ثابت نشده است، اما برخی از مردم همچنان آن را با نتایج برنده انجام می دهند

 

روش های ذهن خوانی/ هوش هیجانی

7. روش های ذهن خوانی/ هوش هیجانی

چنانچه فردی را که در حال صحبت با او هستید را می‌شناسید، می‌توانید از او بپرسید که آیا احساس یکسانی با شما دارد یا خیر؟ البته که باید در این مسیر صبور باشید چرا که بیشتر افراد در برچسب گذاری و مشخص کردن احساسات خود زیاد خوب نیستند، ممکن است زمانی که واقعا استرس و اضطراب دارند احساس عصبانیت بکنند، اگر فردی که با او صحبت می‌کنید با احساس شما موافق بود، در مورد دلیل این موضوع از او سوال کنید. در نهایت شما می‌توانید پیشنهادهای خود در مورد کارهای بعدی برای افزایش یا کاهش این احساسات را ارائه کنید.

این موضوع بیشتر شبیه خواندن روان انسان‌هاست تا خواندن ذهن اما بدون شک یکی از روش‌های کلیدی برای توسعه مهارت‌های طبیعی است.

 

نتیجه گیری

خواندن ذهن کاری است که هر کسی می‌تواند آن را انجام دهد و مربوط به فرد خاصی هم نیست، ممکن است در آغاز کار موفقیت چشمگیری به دست نیاورید اما با تمرین وممارست بی شک قادر خواهید بود پیشرفت کنید. هرگز از توانایی جدید خود برای سوء استفاده کردن از افراد استفاده نکنید، اگر قادر هستید به خوبی احساسات آن‌ها را تشخیص دهید، پس می‌توانید از آن در یک روش مثبت استفاده کنید. سعی کنید از توانایی خود برای کمک به افراد استفاده کنید، افرادی که قادر به خواندن ذهن افراد هستند می‌توانند دوستان عالی باشند.

چناچه شما مخاطب گرامی  از مهارت ها و تکینک های فوق بهره جسته اید، نتایج و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


فاطمه ریاضی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...