تبلیغات شما


لود


۱۴۰۰ / ۸ / ۲۵ ۰۲:۳۵

صفحه اصلی / سلامت


کد شهاب چیست ؟ نحوه دریافت کد شهاب به صورت آسان

کد شهاب چیست؟ با افزایش تعداد بانک های زیر نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی و برخی اختلاس های موجود در بانک های مختلف، بانک مرکزی با تصمیم ثبت تمامی اطلاعات مشتریان بانک های مختلف در یک سامانه واحد تصمیم به طراحی سامانه نهاب و اجرای کد شهاب گرفت. در این گزارش شما با کد شهاب و سامانه نهاب و نحوه کار با آن ها را بیشتر آشنا خواهید شد. در ادامه نیز با نحوه دریافت کد شهاب بانک ملی به صورت تصویری آموزش داده می شود. کد شهاب برای چلوگیری از پول شویی فواید زیادی دارد .

فهرست مطالب

سامانه نهاب چیست؟

کد شهاب چیست ؟

اهمیت و ارزش کد شهاب چیست و سیستم نهاب

سامانه نهاب چیست؟

پیش نیاز معرفی کد شهاب سامانه نهاب می باشد پس قبل از اینکه تعریفی جامع از کدشهاب ارائه شود لازم است تعریف زیر از سامانه نهاب را مطالعه کنید:

سیستم نهاب با نگهداری اطلاعات مشتریان بانکی در خود، امکان ارائه انواع استعلام های مرتبط با مشتریان بانکی را به سایر سامانه های مجاز خواهد داشت. سامانه نهاب جهت انجام وظایف خود نیاز به ارتباط با سیستم های اطلاعاتی سایر ارگانها نظیر سامانه ثبت احوال، سامانه ثبت شرکت ها، اداره پست، سیستم های نیروی انتظامی و سایر دستگاه های قضایی و دولتی دارد.

کد شهاب چیست ؟

کد شهاب چیست ؟

کد شهاب، شناسه هویت الکترونیکی بانکی است. برای هر مشتری بانکی یک شناسه هویتی منحصر به فرد توسط سامانه نهاب ایجاد می شود. این شناسه رابط اصلی میان سامانه های بانکی و نهاب می باشد. سامانه نهاب برروی شبکه ملی کشور (NiBN) برای تمامی بانک ها و موسسات مالی دارای مجوز رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قابل استفاده خواهد بود. بدیهی است درصورت نهایی و Online شدن سامانه مذکور کد شهاب به صورت آنی از سوی سامانه نهاب صادر و در صورت عدم اخذ کد شهاب توسط شعبه افتتاح کننده حساب، حساب مذکور مسدود خواهد شد.

 

همچنین بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی حساب های فاقد کد شهاب مسدود گردیده و هیچگونه خدماتی به این دسته از مشتریان ارائه نخواهد گردید. لذا در راستای بازاریابی، تجهیزمنابع، حفظ مشتریان بانک و جلوگیری از مسدود شدن حسابهای ناقص، اصلاح و تکمیل حساب های دارای اطلاعات ناقص ضروری می باشد. هچنین به جهت منحصر به فرد بودن کد شهاب بسیاری از معضلات مربوط به شناسایی مشتریان (KYC) رفع خواهد شد. شایان ذکر است که دسترسی به کد شهاب با درج کدملی در سایت اصلی بانک قابل دستیابی برای کلیه مشتریان بانک می باشد.


شناسه هویت الکترونیک بانکی (کد شهاب) : شناسه ای 16 رقمی می باشد که برای سهولت خوانایی به صورت گروه های چهار رقمی قابل تقسیم می باشد


اهمیت و ارزش کد شهاب چیست و سیستم نهاب

همان گونه که می دانید یکی از هویتهای اساسی و پر اهمیت در نظام بانکی کشور مشتریان آن‌ها می باشد . اتخاذ سیاست‌های تشویقی برای پیشبرد اهداف عالی بانک ازجمله تعیین اعتبار و امتیاز مشتری، جلوگیری از مفاسد اقتصادی، و سوء استفاده های احتمالی، امکان پاسخگویی شبکه بانکی به سایر ارگان‌ها و نهادهای قضایی و دولتی و بسیاری موارد دیگر همگی نیازمند نگهداری اطلاعات کامل مشتریان بانکی به صورت یکپارچه و حفظ کیفیت و اعتبار آن ها در سیستم های بانک مرکزی و بانک های زیر مجموعه است.

همچنین با توجه به استقلال سیستم های اطلاعاتی بانکی ، ایجاد یک ساختار و دستورالعمل یکسان و جامع برای نگهداری و بروز رسانی اطلاعات مشتریان بانکی و فراهم آوری زیرساخت های الزم جهت جمع آوری و پردازش اطلاعات تجمیعی مشتریان بانکی ضروری است. برهمین اساس بانک مرکز اقدام به ایجاد و استقرار نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی (نهاب) در شبکه سراسری بانکی کشور نموده است.سامانه نهاب به صورت یک سیستم اطلاعاتی متمرکز در بانک مرکزی وظیفه نگهداری و استعلام اطلاعات هویتی مشتریان بانکی را بر عهده خواهد داشت.

نحوه دریافت کد شهاب

برای دریافت کد شهاب باید به شعبه بانکی که در آن افتتاح حساب نمودید مراجعه کرد و بعد از ارائه مدارک زیر نسبت به دریافت کد شهاب خود اقدام کنید. برخی بانک ها مانند بانک کشاورزی نسبت صدور کد شهاب به صورت آنلاین اقدام کردند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد شهاب/کد شهاب چیست؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد شهاب/کد شهاب چیست؟

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، بانک‌ها و مؤسسات مالی برای صدور کد شهابی مشتریان، نیاز به در اختیار داشتن اطلاعات هویتی کامل مشتریان دارند؛ بر همین اساس باید نام، نام خانوادگی، کد ملی، شماره شناسنامه، آدرس منزل، شماره تماس، شغل و … از مشتریان که برای آن‌ها کد شهاب در شبکه بانکی به دلیل نقص اطلاعات صادر نشده، اخذ شود تا کد شهاب صادر و حساب بانکی به کارکرد ادامه دهد و در غیر این صورت حساب بانکی مسدود خواهد شد؛ همچنین در صورت عدم اخذ کد فراگیر یا فیدا کد برای اتباع بیگانه، کد مذکور باید اخذ شود تا فعالیت حساب بانکی ادامه داشته باشد.

کد شهاب بانک ملی چیست؟/کد شهاب چیست

با توجه به اطلاعیه بانک ملی در خصوص مسدودی حساب های بانکی که فاقد کد شهاب می باشند؛ لازم است تا مشتریان بانک ملی قبل از هر کاری نسبت به استعلام کد شهاب خود اقدام کنند؛ سپس در صورت عدم وجود کد شهاب نسبت به صدور آن از طریق شعب بانک ملی درخواست های لازم را ارائه دهند. در ادامه نحوه استعلام و دریافت کد شهاب بانکی را به صورت تصوری آموزش خواهیم داد.

برای دریافت کد شهاب بانک ملی بعداز ورود به سایت بانک ملی به نشانی https://www.bmi.ir و انتخاب گزینه « استعلام وضعیت کد شهاب » در بین گزینه های خدمات الکترونیکی (طبق تصویر زیر) وارد صفحه حاوی اطلاعات درخواستی خواهید شد که در ادامه به تشریح آن ها خواهیم پرداخت.

 

کد شهاب چیست ؟ نحوه دریافت کد شهاب [ بانک ملی ]

بعداز انتخاب گزینه فوق الذکر صفحه جدیدی برای شما نمایش داده می شود که در تصویر زیر با توجه هر گزینه و شماره آن توضیحات تکمیلی در زیر تصویر ارائه شده است.

 

1.در این کادر مشتریان حقیقی باید کد ملی خود را وارد کنند و مشتریان حقوقی شناسه ملی خود را برای استعلام کد شهاب وارد کنند.

2.در این مرحله باید نوع حساب خود را برای استعلام وارد کنید که از چهار گزینه باید یکی از آن ها انتخاب گردد؛ مشتریان حقیقی به افراد گفته می شود که افتتاح حساب خود را با کدملی انجام داد و شخص حقیقی ایرانی محسوب می شوند و شرکت هایی که با شناسه ملی اقدام به افتتاح حساب کردند مشتریان حقوقی بانک ملی محسوب می شوند

3.درکادر مشخص شده باید اعدادی که در تصویر بالا نمایش داده شده است را وارد کنید این اقدام برای تشخیص انسان از ربات می باشد.

4.بعداز وارد کردن اطلاعات درخواست شده در این قسمت باید بر روی « استعلام کد شهاب » کلیک کنید تا کد شهاب در صفحه بعد ( طبق تصویر زیر ) برای شما مشخص شود.

امیدواریم این آموزش به راحتی کار شما کمک کند. و هر گونه سوالی دارید با ما در میان بگذارید تا ما اطلاعات خود را در اختیارتان قرار دهیم.


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...