تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۱۲ / ۲۴ ۰۹:۳۲

صفحه اصلی / سلامت


چگونه باتری گوشی همراه خود را سالم نگه داریم؟

 

باتری گوشی همراه اصلی ترین بخش گوشی یعنی هسته‌ ی آن محسوب می‌شود چرا که اگه باتری شارژ نداشته باشد و انرژی تلفن همراه را تامین کند هیچ کاری نمی توانید با آن انجام دهید چرا که تمام نیازها از طرف باتری تامین می شود. شما به عنوان یک مصرف کننده یا کاربر باید اطلاعات کافی در مورد گوشی خود را داشته باشید چرا که اکثر افراد در بازار و جامعه امروزی گوشی های تقلبی با باتری های تقلبی به مردم می فروشند و این یک تقلب حساب می شود چرا که شخص بعد از خریدن این گوشی بعد از مدتی باتری خراب می‌شود  چون باتری اورجینال نیست. در واقع باتری گوشی همراه اصلی ترین بخش سخت‌افزاری گوشی هست که باید هنگام خرید به مارک و مشخصات آن دقت کنید چون ممکن است باتری فیک به شما بدهند و بعد از مدتی شروع به داغ شدن بکند و شارژ کمی نگه دارد. در خصوص این کار افراد زیادی سوال دارند که چگونه باتری گوشی همراه را سالم نگه داریم چگونه کار کنیم که شارژ بیشتری نگه داد یا اصلا چه گوشی هایی قابلیت این را دارند که باتری‌های قوی دارند و شارژ بیشتری نگه می‌دارند دلایل زیادی و علت های زیادی برای این کارها وجود دارد که اکثر کمپانی ها و شرکت ها راه های مختلفی را ارائه داده اند. می‌توان گفت که باتری ها عملکرد متفاوتی دارند چون هر کدام از یک شرکت و تولیدی خاصی تهیه می‌شوند به عنوان مثال بعضی باتری ها با کامل شارژ شدن مخالف هستند و به این موضوع حساس هستند که نباید آنها را کاملاً تا ۱۰۰ درصد شارژ کنیم یا بعضی باتری ها باید نرسیده به ۱۰۰ درصد برداشته شوند و بعضی ها هنگام شارژ نباید از آن استفاده کرد.

استفاده از گوشی همراه در حین شارژ/باتری گوشی همراه

استفاده از گوشی همراه در حین شارژ/باتری گوشی همراه

مصرف کنندگان به این عقیده اند که وقتی گوشی همراه را در حین شارژ استفاده کنیم یا باتری گوشی همراه منفجر می شود یا خراب می شود و یا آسیب می رساند ولی این درست نیست و یک فرضیه و گمان است چون در چند سال گذشته گفته شده بود که شخصی در حین استفاده از باتری گوشی همراه در شارژ باتری منفجر شده و یا سوخته است. البته توصیه شده است که هنگام شارژ شدن گوشی از آن کار های سنگینی نکشید مثل بازی های گرافیکی تماس های تصویری آنلاین یا دانلود برنامه های سنگین چون این امر باتری گوشی همراه را داغ کرده و به عملکرد لیتیوم یونی تاثیراد بدی میگذارد و گوشی سنگین کار میکند ولی در کل هیچ مشکلی ندارد این که شما از گوشی همراه در حین شارژ استفاده کنید تنها مشکلی که هست اینه که یکم شارژ کردن طول میکشد چون صحفه روشن است و دارید از آن استفاده میکنید.

شارژ باتری تا 80 درصد

کارشناسان بر این باورند که شارژ باتری گوشی همراه تا 80 درصد می تواند سلامت آن را تامین کند در واقع عملکرد باتری های لیتیوم به این شکل است که شارژ آن ها بین 50 تا 80 درصد بماند این کار باعث می شود آسیب کمتری به باتری گوشی همراه برسد و بلند مدت کارکرد داشته باشد. باید یک میزان و نوسان برای شارژ کردن گوشی تعیین کنید و یک برنامه ریزی کنید که گوشی از درصدی به چه درصد برسد یا از چند درصد کم نشود. یعنی استفاده کنید تا شارژ باتری گوشی همراه از 60 یا 50 درصد کم شود و نگذارید تا باتری از 80 درصد بیشتر شود این کار باعث میشود که سلامتی باتری گوشی تضمین شود و طول عمر بیشتری داشته باشد. میتوان گفت که شارژ باتری در بازه های زمانی کوتاه بهتر از شارژ 0 تا 100 است. و این کار میتواند طول عمر باتری را افزایش دهد. مخصوصا شما هنگامی که برای اولین بار گوشی همراه را خریداری میکنید در مرحله اول باید گوشی را چند ساعت کامل در شارژ نگه دارید و شارژی که در گوشی موجود است شارژ مجازی است و زودتر تمام می شود در این حال گوشی باید تا 100 درصد شارژ شود ولی بعد آن با تایم تایین شده شارژ شود.

داغ کردن باتری

هنگامی که شما در فصل های گرم تابستان از قاب های ضخیم استفاده می کنید باتری گوشی همراه هنگام شارژ داغ می کند و گرم می شود و این عمل برای گوشی بسیار خطرناک است و می تواند عملکرد را از کار بیندازد پس به هیچ عنوان از قاب های ضخیم و چرم یا مخمر برای گوشی استفاده نکنید و هنگام شارژ آن را از گوشی جدا کنید. فراموش نکنید که بهتر است برای سریع شارژ شدن و طول عمر باتری گوشی همراه آن را در هنگام شارژ خاموش کنید و سعی کنید که از آن استفاده نکنید مخصوصا در بازی های سنگین مکالمه ها و اینترنت و… هنگام خرید گوشی به اورجینال بودن آن و اصل بودن آن دقت کنید و همیشه از باتری گوشی همراه اصل استفاده کنید چون ستفاده از باتری های جدا و تقلبی برای گوشی مضر است و می تواند سرعت شارژ گوشی را کاهش دهد.

شارژ سریع برای گوشی

خیلی ها باور دارند که شارژ سریع درست نیست ولی اگه مشکلی در قطعات الکترونیکی باتری وجود نداشته باشد شارژ سریع هیچ مشکلی برای باتری گوشی همراه نخواهد داشت. در واقع شارژ سریع در دو حالت کار می کند در حالت اول شارژ و ولتاژ زیادی وارد باتری خالی می شود و دلیل شارژ باتری ها تا 50 تا 70 درصد در 30 دقیقه همین موضوع است. در مرحله اول باتری گوشی همراه می تواند با سرعت و بدون اثر منفی بلند مدت شارژ را نگه دارد. شرکت آیفون ادعا دارد که در نیم ساعت با شارژ سریع باتری گوشی تا 50 درصد شارژ می شود. احتمالا متوجه شارژ طولانی 20 تا 30 درصد شده اید این به دلیل فناوری شارژ سریع است این فناوری بر دو مرحله  نظارت می کند و سرعت شارژ را در مرحله دوم کاهش می‌دهد و کم میکند دلیل این کار این است که در مرحله دوم سرعت شارژ در جهت و تاثیر کاهش دما افزایش می یابد و طول عمر باتری کاهش پیدا می کند کارشناسان سعی بر این دارند که در اثر این فناوری شارژ آسیب رسیدن به باتری گوشی همراه را به حداقل برسانند. کارشناسان معتقدند که باتری گوشی همراه نباید بیش از حد به شارژر وصل باشد چرا که ممکن است آسیب‌های جدی به باتری گوشی برساند ولی افرادی هستند که با این موضوع مخالفند و از خود دفاع می‌کنند و می‌گویند که اتصال بیش از حد گوشی به شارژر باعث شارژ بیش از حد و ظرفیت باتری می شود و باتری را ناپایدار می‌کند. به مرور زمان به باتری آسیب می‌رساند آنان معتقدند که شارژ بیش از حد ممکن است موجب تولید حرارت و داغ شدن باتری شده و باعث انفجار و آتش‌سوزی باتری شود از طرفی دیگر باید بدانید سیستم مدیریت باتری و تکنولوژی به گونه‌ای طراحی شده است که ظرفیت شارژ وقتی به ۱۰۰ درصد رسید به صورت خودکار و اتوماتیک آن را قطع می‌کند و دیگر هیچ الکتریسیته دریافت نمی‌کند. ولی فراموش نکنید که شارژ کامل باتری هم می‌تواند باتری را زیر فشار قرار دهد در واقع افراط و تفریط را هیچ وقت در شارژ انجام نداده و حد توسط را انتخاب کنید.

شارژ باتری را خالی نکنید

شارژ سریع برای گوشی

اکثر افراد بر این باور هستند که شارژ باتری گوشی همراه باید تا ۳۰ درصد برسد و ۱۰۰ درصد شارژ شود ولی این کار کاملا اشتباه است. در سال‌های گذشته شارژ گوشی را اجازه می‌دادند تا صفر درصد برسد و گوشی خاموش شود یا حتی کالیبراسیون نمایش میزان شارژ دیده شود ولی این امر برای باتری های امروزی کاملاً بی فایده است. شما نباید اجازه دهید که شارژ گوشی از ۲۰ درصد یا ۳۰ درصد پایین آید و یا از ۸۰ و ۹۰ درصد بالا برود این امر می تواند طول عمر باتری را افزایش دهد و بر سلامت باتری تاثیرات مثبتی بگذارد یعنی برای شارژ باتری گوشی همراه  حد و حدود از ظرورات سلامتی است.

در پایان خالی شدن باتری گوشی همراه می تواند به آن آسیب های جدی بزند و این موضوع به قدری مهم است که سازندگان گوشی هوشمند باتری هارا تا 40 یا 50 درصد شارژ کرده و بعد وارد بازار فروش می کنند. به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان گوشی را در مقابل نور خورشید یا دمای گرم قرار ندهید و از آن جلوگیری کنید چرا که منجر به کاهش طول عمر باتری می شود. از ویبره و لرزش دوری کنید و تا حدی که می توانید گوشی را در ویبره و لرزش قرار ندهید اگر در موقعیتی هستید که نمی توانید با صدای گوشی هماهنگ شوید آن را روی ویبره قرار دهید ولی در حالت عادی آن را روی ویبره نداشته و صدا را تا حدی کم کنید که کمک به ذخیره باتری شود. سعی کنید از فلش دوربین استفاده نکنید و تا حدی که می توانید عکس‌ها را در روشنایی بگیرید اگر دقت داشته باشید شارژ در ۱۰ درصد یا ۲۰ درصد فلش کار نمی‌کند و اخطار می‌دهد که باتری ضعیف است و فلش هنگام عکس های پشت سر هم مصرف زیادی دارد.


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...