تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۷ / ۱۰ ۱۰:۱۷

صفحه اصلی / سلامت


7 فیلم کمدی ایرانی نوستالژی دهه 60 برای دورهمی های خانوادگی!

طنز، مزاح در هنر نمايشى سنتى ايران و ادبيات فارسي، سابقه‌اى طولانى و درخشانی دارد. حضور درخشان کمدین و بذله‌گويانى نيز در تاريخ هنر ايران، خنده و شادی مردم را فراهم مى‌آورده است. دلقک‌ها، مقلدان و سياه‌بازان نيز در اوج هنرنمايى و بذله‌گويى و ايجاد خنده با طعنه و کنايه نکاتى را يادآ‌ور مى‌شدند که ديگران جسارت بيان آن‌را نداشتند.
طنزپردازان در دوره مشروطه فعاليت‌هاى مثبت و تأثيرگذارى را داشتند و با سلاح هزل، هجو و طنز در خدمت مشروطيت درآمدند مانند سيداشرف‌الدين گيلانى و جليل محمد قلى‌زاده و نيز على‌اکبر دهخدا و على‌اکبر طاهرزاده صابر است.
نمايش‌هاى سنتى روحوضى در دوران مشروطه رنگ کمدى انتقادى و اجتماعى به‌خود گرفتند. گرچه هدف‌شان سرگرم کردن بود.

فیلم کمدی ایرانی در دهه 30

در دهه 30، تخته روحوضى در سينما زنده شد و با الهام از شکل طنزگونه نمايش‌هاى سنتى و گونه‌هاى مختلف آن در ميان مردم، سهم مهمى در شکل بخشيدن به فیلم کمدی ایرانی داشتند.
سينماى فیلم کمدى ايرانی در آغاز براى ايجاد خنده و تنها اثرشان نوعى تأثيرگذارى عاطفى و تفکر لحظه‌اى بود، به‌تدريج نوعى بى‌قيدى و ابتذال در گفتار و رفتار پديد آورد که در اواخر دهه چهل و پنجاه به‌خصوص آشکار گشت.


که فیلم آقای هالو از نخستین فیلم کمدی ایرانی است. آقای هالو نام فیلمی از داریوش مهرجویی به نویسندگی از داریوش مهرجویی و علی نصیریان است که در سال ۱۳۴۹ بر اساس نمایشنامه هالو از علی نصیریان توسط استودیو کاسپین ساخته شد. عنوان‌بندی این فیلم کمدی ایرانی کاری از فرشید مثقالی است و موسیقی فیلم را هرمز فرهت ساخته‌است. جریان این فیلم کمدی ایرانی به این صورت است که آقای هالو از شهرستان عازم تهران می‌شود تا همسر مناسبی اختیار کند. (اسپویل ) در گاراژ تهران، از بد روزگار چمدانش ربوده می‌شود.
در خیابانی که املاک محمدپور، (دوست همولایتی هالو) با زنی به نام مهری آشنا می‌شود و با او قرار ملاقات می‌گذارد. محمدی‌پور دوست آقای هالو که بنگاه معاملات ملکی دارد او را وارد معامله‌ای پردردسر و بی‌سرانجام می‌کند. آقای هالو وقتی مهری را می‌بیند او را از فتح‌الله که صاحب کافه‌ای در شمیران است، خواستگاری می‌کند اما بعد درمی‌یابد که مهری دختر صاحب کافه نیست و معشوقه مرد باج‌گیری به نام حبیب است که حبیب از او به‌عنوان کارگر جنسی در کافه فتح‌الله استفاده می‌کند. آقای هالو به حبیب می‌گوید که قصد دارد آب توبه بر سر مهری بریزد و او را به عقد خود درآورد. اما حبیب او را کتک می‌زند. سرانجام آقای هالو با احساس سرشکستگی سوار بر اتوبوس به زادگاه خود بازمی‌گردد؛ این فیلم کمدی ایرانی جزؤ اولین فیلم کمدی سینمای ایران است. ما در این مقاله قصد داریم 7 فیلم کمدی ایرانی نوستالژی دهه 60 برای دورهمی های آخر هفته شما معرفی کنیم پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

1.شهر موش ها

فیلم کمدی ایرانی شهر موش ها، که محصول سال 1363 و به کارگردانی مرضیه برومند است؛یکی از موفق‌ترین برنامه‌های تلویزیونی و فیلم کمدی ایرانی دهه‌ی 60 سریال عروسکی «شهر موش‌ها» بود. مرضیه برومند تصمیم گرفت قصه‌ای برای آن کاراکترها و عروسک‌ها بنویسد و آن‌ها را روی پرده سینما بیاورد. کاراکترهای موش‌ها خودشان بامزه بودند. نارنجی با آن حساسیت‌هایش، کپل با خوردن زیاد، مبصر و عینکی همه‌شان از حالت تیپ درآمده و تبدیل به کاراکترهایی شیرین شده بودند. در این فیلم کمدی ایرانی دشمن موش‌ها، گربه‌ای است که حتی از گفتن اسمش هم میترسند و به او اسمشو نبر می‌گویند. (سال‌ها بعد در کتاب‌های هری پاتر جادوگرها همین لقب را به جادوگر سیاه، لرد ولدمورت می‌دهند که از او وحشت دارند). گربه هر از چند گاهی به شهر موش‌ها حمله می‌کند در نتیجه موش‌ها تصمیم به مهاجرت می‌گیرند و به شهر دیگری می‌روند. بزرگترها قبل از همه می‌روند که شهر را آماده کنند و بچه موش‌ها هم با آقای معلم از راه طولانی‌تر می‌آیند و خطرات هم در کمین‌شان است. این فیلم کمدی ایرانی یکی از خاطره‌انگیزترین فیلم ها برای دهه شصتی هاست.
در سال ۱۳۶۴ بودجه‌ی ساخت این فیلم کمدی ایرانی بالای یک میلیون تومان شد که جزو هزینه‌های زیاد برای تولید یک فیلم بود اما با استقبال فوق‌العاده‌ی مخاطبان هم روبه‌رو شد و دهه شصتی ها خاطرات خوبی را با این فیلم کمدی ایرانی دارند.

2. اجاره نشین ها

فیلم کمدی ایرانی به نام اجاره نشین ها محصول 1365 و به نویسندگی و کارگردانی داریوش مهرجویی که یکی از بهترین های فیلم کمدی ایرانی است. چندباری هم در نظرسنجی‌های ماهنامه فیلم هم جزو بهترین کمدی‌های سینمای ایران قرار گرفته است. با اینکه 35 سال از پخش این فیلم کمدی ایرانی می‌گذرد، اما هنوز طرفداران بسیار زیادی دارد و جزو ده فیلم برتر ایرانی از دیدگاه منتقدین است. در آن سال که اکثراً فیلم‌های شعارزده و سطحی اکران می‌شدند، اجاره نشین‌ها فیلمی متفاوت بود که به موضوعات اجتماعی و سیاسی نیز می‌پرداخت. این فیلم کمدی ایرانی با اینکه بسیار کمدی و خنده‌دار است، اما در سال 1365 به مشکلات سیاسی و اجتماعی هم اشاره‌ای کرده است.

فیلم کمدی ایرانی در دهه 30
داستان این فیلم کمدی ایرانی از این قرار است که یک ساختمان که هیچ وارثی ندارد و عباس آقا سوپرگوشت مباشر ساختمان است و به نوعی جای صاحبخانه را گرفته. عباس آقا فکری به حال تعمیر ساختمان نمی‌کند و مستأجران هم از طبقات مختلف فرهنگی و اجتماعی هستند. مادر عباس آقا میانه را می‌گیرد و دعوای عباس آقا با مستأجران را خاتمه می‌دهد. اما فردای آن روز که قرار است تعمیرات را انجام دهند، دوباره شایعات و بحث ها عباس آقا را منصرف می‌کند تا دست آخر کل ساختمان روی سر ساکنانش خراب می‌شود.
در این فیلم کمدی ایرانی ستارگانی چون عزت‌الله انتظامی، حمیده خیرآبادی، حسین سرشار و اکبر عبدی در فیلم به یادماندنی است و مهرجویی یکی از بهترین و خنده‌دارترین کارگردانی‌هایش را به نمایش می‌گذارد.

3. جعفرخان از فرنگ برگشته

فیلم جعفرخان از فرنگ برگشته یک فیلم کمدی ایرانی به کارگردانی و نویسندگی علی حاتمی محصول سال ۱۳۶۶ است. این فیلم کمدی ایرانی «جعفرخان از فرنگ برگشته» اقتباسی از نمایشنامه‌ای به همین نام است که نویسنده‌ای به نام حسن مقدم آن را سال ۱۳۰۰ نوشته بود.
داستان این فیلم کمدی ایرانی از این قرار است که حاجی یک مرد ثروتمند سنتی است که تنها پسرش جعفرخان را به فرنگ(خارج) فرستاده تا درس بخواند. اما غافلگیر و متعجب می‌شود وقتی پسرش با سر و وضع عجیب و غریب و با یک سگ به ایران برمی‌گردد. جعفر که خودش را جفری می‌داند همه را وادار می‌کند به ساز او برقصند و از طرف دیگر پدر در تلاشی ناکام می‌خواهد دوباره پسر را به دل خانواده و ایران برگرداند.
در این فیلم کمدی ایرانی ، مرحوم حسین سرشار در به تصویر کشیدن چهره کاریکاتوری جعفرخان درخشان عمل می‌کند و مرحوم عزت‌الله انتظامی هم در نقش پدر سنتی و بینوا یکی از نقش‌آفرینی‌های نفس‌گیرش را دارد.

 

4. مأموریت

فیلم کمدی ایرانی به نام مأموریت در سال 1365 به کارگردانی حسین زندباف ساخته شد. داستان این فیلم بدین صورت است که دختر آقای سعادت با مهندس مهران قرار ازدواج گذاشته است و آقای سعادت هم، که آدم بدخیالی است، آقا تقی خیالاتی و دست و پا چلفتی را مأمور می کند تا مهران را زیر نظر بگیرد. آقا تقی ادعا می کند که مهران عضو باند قاچاق هروئین است.
در این فیلم کمدی ایرانی ستارگانی چون اکبر عبدی، علی شعاعی، مرتضی احمدی، مهین شهابی، طیب شرافتی، سرور نجات الهی، سروش خلیلی، ملیحه نیکجومند، حسین شهاب، محسن یوسف بیک، مرتضی ضرابی، حسین صفاریان، مرتضی اردستانی، مختار سائقی به هنرمندی پرداخته‌اند.

5. روز باشکوه

این فیلم کمدی ایرانی نیز در دهه 60 ساخته شده؛ فیلم روز باشکوه در سال 1367 به کارگردانی کیانوش عیاری تولید شد. داستان فیلم از این قرار است که قهرمان دوچرخه سواری به نام گل آقا پس از کسب مدال قهرمانی آسیا، در بازگشت به زادگاه خود با استقبال پرشور همشهریانش مواجه می شود. مقامات دولتی شهر او را بلافاصله به فرمانداری می برند تا در جلسه ای که برای استقبال ورود یکی از اعضای خانواده سلطنتی به شهر تشکیل شده شرکت کند. فرماندار و مقام های نظامی و امنیتی از گل آقا می خواهند تا با استفاده از محبوبیت خود مردم را ترغیب کند که قالی های منازل خود را در اختیار فرمانداری بگذارند تا مسیر استقبال را با آن فرش کنند. ولی گل آقا همکاری نمیکند و ادامه ماجرا .
در این فیلم بازیگرانی چون علیرضا خمسه ، جمشید هاشم پور، علی نصیریان، ایرج طهماسب، مصطفی کریمی، گوهر خیراندیش، حسن رضایی، ولی شیراندامی، روح انگیز مهتدی ، مهری مهرنیا، سعید امیرسلیمانی ، فاطمه طاهری , روح الله مفیدی به هنرمندی پرداخته‌اند.

6. ای ایران

این فیلم کمدی ایرانی در سال 1368 و یک کار فوق‌العاده‌ی دیگر به کارگردانی ناصر تقوایی که به مناسبت دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ساخته شده و داستانی از انقلاب را روایت می‌کند. قبل از انقلاب گروهبان مکوندی با بازی اکبر عبدی مأمور ژاندارمری در ماسوله است اما در حقیقت نمادی است از دیکتاتوری حکومت شاهنشاهی. معلم سرود مدرسه که نقش‌اش را حسین سرشار بازی می‌کند می‌خواهد به مناسبت آمدن یکی از مقامات بلندپایه به شهر به بچه‌ها آموزش خواندن سرود ای ایران را بدهد. پسر دانش‌آموز گروهبان مکوندی می‌خواهد وارد گروه سرود شود اما پسر بچه‌ای بی‌استعدادی است. معلم تا حد امکان مقاومت می‌کند اما در نهایت قدرت لابی گروهبان مکوندی می‌چربد غافل از این که طوفانی در راه است.
ناصر تقوایی استاد کارگردانی‌های شوخ‌طبعانه و کمدی است از سریال درخشان «دایی جان ناپلئون» بگیرید تا «ای ایران» و بعدتر «کاغذ بی‌خط». بازی‌های بازیگران از بچه‌ها گرفته تا سرشار و اکبر عبدی عالی است و دیدنش شبیه تماشای یک کمدی بزن بکوب سرحال است که میتوان گفت از بهترین گزینه ها برای تماشای فیلم های کمدی آخر هفته است.

7. آپارتمان شماره 13

این فیلم کمدی ایرانی نیز در سال 1369 و به کارگردانی یدالله صمدی ساخته شد. یدالله صمدی یکی از مهم‌ترین کارگردانان دهه‌ی شصت سینمای ایران بود که البته بیشتر فیلم‌های درام می‌ساخت. درام‌هایی که اتفاقاً پرفروش هم شدند. آپارتمان شماره ۱۳ جزو تعداد کم فیلم‌های کمدی یدالله صمدی است که نشان داد او در ساخت فیلم کمدی هم مهارت بالایی دارد.
بازیگران علیرضا خمسه، جمشید اسماعیل‌خانی و کتایون ریاحی این فیلم هستند و طبیعتاً کمدی فیلم بیشتر روی دوش علیرضا خمسه است. علیرضا خمسه در دهه‌ی ۶۰ یکی از مهم‌ترین چهره‌های کمدی سینمای ایران بود.
داستان فیلم بدین صورت است که مردی به نام ایرانمنش که به تهران می‌آید تا آپارتمانی را که از پدرش به او به ارث رسیده است را بفروشد و با دختری که دوست دارد در شهرستان ازدواج کند. اما ساکنان آپارتمان‌ آدم‌های سمج و لجوجی هستند که مانع فروش رفتن آپارتمان می‌شوند. ایرانمنش باید به یک نحوی سازش با آن‌ها دست بزند و ادامه ماجرا .

 


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...