تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۹ / ۱۱ ۰۱:۴۷

صفحه اصلی / سلامت


چگونه بدون رفتن به کارواش داخل ماشین خود را تمیز کنیم؟ (تمیز کردن داخل ماشین با بهترین روش)

آیا شستن ماشین با سرکه صحیح است؟ ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم روش هایی برای تمیز کردن داخل ماشین و شستشوی بهتر آن آموزش دهیم که دیگر نیازی به کارواش نباشد.

شستن ماشین از نظر بسیاری از ما کاریست بسیار خسته کننده به طوریکه کمتر کسی زحمت شستن و تمیز کردن داخل ماشین را به خود می دهد و گزینه آسانی همانند کارواش را به آن ترجیح می دهد. اما اگر هر یک از ما شستن ماشین را خود بر عهده گیریم نه تنها در هزینه های مصرفی می توانیم صرفه جویی کنیم بلکه می توانیم با استفاده از ترفندهایی ماشین خود را به مدت زمان بیشتری تمیز نگه داریم. همیشه به یاد داشته باشید که استفاده از چه ابزاری باعث تمیزی و براق شدن ماشین می شود و چه کنیم تا بعد از شستشو، جای لک آب باقی نماند. در ادامه با روش ها و راه حل هایی که ارائه می دهیم میتوانید علاوه بر اینکه خاطره ای دلچسب از شستن ماشین در حیاط منزل خود رقم زنید، بلکه می توانید ماندگاری تمیزی ماشین را هم افزایش دهید.

برای تمیز کردن داخل ماشین و شست شوی آن تنها چیزی که به ذهنتان می رسد رفتن به کارواش است اما از نظر اقتصادی و برای کاهش هزینه ها خودمان اقدام به شستن آن می کنیم! برای شستن ماشین باید بدانید که چه ابزارهایی نیاز است و با راه و روش آن آشنا باشید و اصولی ترین و بهترین روش ها را به کار برید.


بیشتر بخوانید: تمیزترین کشورهای دنیا را بشناسید!


استفاده از بخارشوی

برای تمیز کردن داخل ماشین، صندلی ها و سقف آن میتوانید از دستگاه بخارشوی استفاده کنید. در ابتدا به وسیله جارو برقی داخل ماشین را تمیز کرده و به صورت یکدست تمام قسمت هارا جارو بکشید.

تمیز کردن داخل و سقف ماشین با شامپو فرش

اگر دسترسی به بخارشو برایتان امکان پذیر نیست، از شامپو فرش برای تمیز کردن سقف ماشین استفاده کنید که می توان به سادگی آن را از مغازه ها تهیه کرد. برای برطرف کردن کثیفی و آلودگی های سقف ماشین، شامپو فرش را با آب ترکیب کرده و سپس با اسفنج نرم یا میکروفایبر بر روی سقف ماشین بکشید تا به خوبی سقف ماشین تمیز شود. اثربخشی شامپو فرش برای شستن سقف ماشین بهتر است. ولی اگر شامپو فرش در دسترس نداشتید میتوانید از شامپو های معمولی برای تمیز کردن سقف ماشین استفاده کنید.

تمیز کردن داخل ماشین و صندلی ها با استفاده از جوش شیرین

برای تمیز کردن داخل ماشین نخست با جاروبرقی کف صندلی ها را جارو می کنیم و بعد برای انجام مراحل بعدی دست به کار می شویم.

ابتدا آب گرم و کمی جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کرده و بر روی صندلی ها می کشیم. باید دقت کنیم که صندلی ها بیش از حد خیس نشوند تا برای خشک کردن صندلی ها دچار مشکل نشویم. سپس نیم ساعت صبر می کنیم و بعد با یک دستمال میکروفایبر و یا یک دستمال حوله ای که آب را به خود جذب کند به روی آن کشیده و خوب تمیز می کنیم.

از یک مسواک نرم برای تمیز کردن لکه های سخت تر استفاده می کنیم. برای شستن ماشین آب و مواد شوینده را در یک ظرف ریخته و سر ظرف را می بندیم و حسابی تکان می دهیم تا مواد داخل ظرف کف کند. لازم به ذکر است هر اندازه که لکه ها به مدت زمان بیشتری بر روی بدنه ی ماشین بماند در تمیز کردن آن به مشکل برخواهید خورد.

تمیز کردن داخل ماشین و صندلی ها با استفاده از جوش شیرین

تمیز کردن داخل ماشین با دستمال های مخصوص

برای تمیز کردن ماشین می توانیم از دستمال های مخصوص جیر استفاده کنیم. این دستمال ها برای تمیز کردن داخل ماشین و قسمت های مختلف ماشین همچون لوازم فلزی، چرمی و پلاستیکی بسیار مناسب است و کافیست که آن را با آب خیس کنیم و دست به کار شویم.

نکات کلیدی تمیز کردن داخل ماشین

1. تمیز کردن داخل ماشین و برق انداختن آن

برای تمیز کردن داخل ماشین از نرم کننده ی موی لانولین دار استفاده می کنیم. این روش قطرات باران را دفع کرده و از ایجاد لکه بر روی ماشین جلوگیری می کند و باعث درخشش هرچه بیشتر بدنه ی ماشین می شود.

2. تمیز کردن داخل ماشین و استفاده از نوشابه برای شستشوی شیشه جلوی ماشین

2. تمیز کردن داخل ماشین و استفاده از نوشابه برای تمیز کردن شیشه جلوی ماشین

باران علاوه بر اینکه رحمت الهی است، یک دردسر واقعی برای شیشه ماشین محسوب می شود. برای رفع این مشکل می توانیم از نوشابه مشکی برای تمیز کردن لکه ها و از بین بردن میکروبها استفاده کنیم. ابتدا حوله ای را مرز بین شیشه و کاپوت ماشین قرار می دهیم تا با جلوگیری از سرازیر شدن نوشابه مانع از تغییر رنگ کاپوت شویم (بهتر است از نوشابه مشکی استفاده کنیم چراکه نوشابه مشکی به علت حباب های زیادی که دارد نتیجه بهتری میسر می سازد) در نهایت شیشه ماشین را با دقت می شوییم باید توجه داشت که نوشابه موجود روی شیشه به دقت آبکشی شود در غیر این صورت به علت خاصیت چسبناک نوشابه چه بسا گرد و غبار بیشتری جذب شیشه شده و باعث لکه گیری هرچه بیشتر خودرو می شود.

3. تمیز کردن داخل ماشین و پاک کردن شیشه ها

برای راحتی در پاک کردن شیشه های ماشین از حوله نرم و لطیف کودکان استفاده می کنیم.

4. تمیز کردن داخل ماشین و برف پاک کن ها

برای تمیز کردن برف پاک کن ابتدا یک چهارم پیمانه آب سرد و یک پیمانه آمونیاک را با هم ترکیب می کنیم سپس یک پارچه نرم یا حوله ای را به محلول آماده شده آغشته کرده و بر روی برف پاک کن می کشیم سپس لبه های برف پاک کن را خشک کرده و در نهایت برف پاک کن را سر جای خود قرار می دهیم.

5. تمیز کردن داخل ماشین و برق انداختن شیشه های جلوی ماشین

یک چهارم پیمانه آب سرد را با یک چهارم پیمانه آمونیاک ترکیب کرده و داخل ظرف پلاستیکی می ریزیم و درب آن را محکم می بندیم. محلول بدست آمده گزینه بسیار مناسبی برای تمیزی شیشه های ماشین محسوب می شود هر وقت شیشه های خودرویتان کثیف شد می توانید به راحتی و بدون اتلاف وقت از آن استفاده کنید.

6. جوش شیرین برای تمیز کردن داخل ماشین

7. جوش شیرین برای تمیز کردن داخل ماشین

درون یک سطل بزرگ یک چهارم پیمانه جوش شیرین و یک چهارم پیمانه مایع ظرف شویی ریخته و به اندازه گنجایش ظرف آب اضافه می کنیم سپس درب سطل را گذاشته و به خوبی تکان می دهیم تا خوب باهم ترکیب شوند. اینک محلول شما آماده است فراموش نکنید که قبل از استفاده، آن را به خوبی هم بزنید تا در صورت ته نشین شدن مجددا محلول یکدستی حاصل شود سپس ماشین خود را با آن بشویید.

7. پاک کردن گل لای ماشین

روزهای بارانی در قسمتهایی از شهر که گل و لای خیابانها را فراگرفته، باعث می شود که خودرویتان بسیار گلی و کثیف شود. برای پاک کردن گل و لای شیشه ی جلو می توانیم از پتاسیم بی تارتارات استفاده کنیم. در آخر شیشه را با صابون شسته و بعد آبکشی میکنیم تا به خوبی تمیز شود.‌

8. تمیز کردن داخل ماشین بدون واکس و آبکشی

نفت سفید را به اندازه یک فنجان درون یک سطل بزرگ ریخته و سه گالن آب (به طور تقریبی 12 لیتر) به آن اضافه کنید سپس اسفنج نرم و لطیفی را که به این محلول آغشته است بر روی بدنه ی ماشین بکشید. برای استفاده از این محلول نیاز نیست خودرویتان را از قبل خیس کنید حتی بعد از استفاده از این ترکیب هم نیازی به آبکشی  نیست. با انجام دادن این کار هر بار که باران می بارد قطره های باران روی ماشین باقی نمی ماند و شیشه ماشینتان از لک در امان میماند.

9. مراقب گرمای تابستان باشید

وقتی که ماشین شما در برابر نور خورشید قرار دارد و یا بدنه ی آن بسیار گرم است هیچ گاه ماشین خود را نشویید زیرا با این کار رد اسفنج بر روی ماشین باقی مانده و باعث رسوب آلودگی روی خودرویتان می شود.

10. اجازه ندهید ماشین خودش خشک شود

سعی کنید بلافاصله بعد از آبکشی ماشین آن را خشک کنید به عبارتی دیگر اجازه ندهید که خودرویتان در معرض هوا خشک شود زیرا در این صورت لکه های آب بر روی ماشینتان خودنمایی می کند و کل زحمات شما را به باد می دهد. در نهایت بعد از شستشو آن را با پارچه ای نرم به خوبی خشک و تمیز کنید.

سرکه چه کاربردی در تمیز کردن ماشین دارد؟

  1. برای تمیز کردن داخل ماشین مقداری آب را با مقداری سرکه ترکیب می کنیم و پارچه ی تمیزی را به آن آغشته کرده و به داخل ماشین می کشیم با این روش علاوه بر اینکه سطوح داخلی خودرو تمیز می شود بلکه بوی بد سیگار از بین رفته و محیط خودرو ضدعفونی می گردد.
  2. در فصل سرد زمستان با آغشته کردن پارچه ی خشک و تمیز به سرکه و کشیدن آن بر روی شیشه ماشین از یخ زدگی آن جلوگیری کنید این روش برای کسانی که ماشین شان را در محیط باز پارک می کنند روش بسیار مناسبی است.
  3. سرکه برای برق انداختن شیشه های جلو ماشین بسیار مفید و تاثیرگذار است.
  4. همچنین سرکه میتواند رد باقی مانده از فضولات حیوانات را از روی خودرو پاک کند.
  5. یکی دیگر از ویژگی های سرکه این است که مقداری سرکه و آب را به طور مساوی ترکیب کنید و با آب پاش بر روی قسمت هایی که لک شده است بپاشید تا انها را از بین ببرید.
  6. با استفاده از سرکه می توانید بر چسب روی ماشین را به راحتی جدا کنید.

بیشتر بخوانید: 8 نکته برای قوی تر شدن کولر ماشین!


از چه نوع سرکه ای برای تمیز کردن داخل ماشین استفاده کنیم؟

برای تمیز کردن داخل ماشین و ضدعفونی آن، از سرکه ی معطر استفاده می کنیم که برای از بین بردن لکه های سخت بر روی قسمت های مختلف ماشین به کار می رود.

نتیجه گیری

در انتها باید بگوییم که مایع ظرفشویی، صابون، شیشه پاک‌ کن و … هرگز برای شستن بدنه ی ماشین پیشنهاد نشده است. زیرا استفاده از این مواد برای شستشوی بدنه ماشین، امکان دارد لایه ای موم مانند روی آن ایجاد کند و باعث شود خود با دستان خود روی بدنه ی خودروی خود خط و خش ایجاد کنید. پس با مطالب بالا و بدون نیاز به کارواش، ماشین خود را بشویید و آن را برق بیندازید.

محقق : سوران مروت پور


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...