تبلیغات شما


لود


۰۱ / ۲ / ۱۸ ۰۲:۱۴

صفحه اصلی / سلامت


بهترین روش از بین بردن شپش چیست؟ ( دلایل و درمان شپش سر )

شپش در زمان های گذشته یکی از رایج ترین مشکلات بود و از درمان شپش سر هم کسی چیزی نمی دانست زیرا آن زمان بهداشت پوست و مو بسیار ضعیف یا اصلا وجود نداشت. شپش موجودات بسیار ریز و کوچکی بودند که در لابه لای موهای سر قرار داشتند و کار آنها تغذیه از خون سر بود، کسانی که در سرشان شپش وجود دارد اغلب خارش بسیار زیادی دارند، اگر با کمی دقت به لابه لای موها نگاه شود متوجه دانه ی ریز بسیار سفیدی می شوید که بیشتر شبیه به شوره سر است اما به راحتی از موی سر جدا نمی شود زیرا درمان شپش سر کمی دشوار تر از شوره است. این شپش ها براحتی می توانند به پوست سر آسیب جدی وارد کنند و باید اقدام لازم نسبت به درمان شپش سر انجام شود. اما در دنیای امروزی افراد کمتر دچار این مشکل در مو و پوست سر خود می شوند البته این را بدانید که این موضوع به معنای این نیست که مردم در مقابل شپش سر در امان هستند. نه این شپش ها می توانند در بهداشت کامل هم در سر افراد ایجاد شوند. زیرا این شپش های کوچک می توانند از راه استفاده کردن شانه ی دیگران در آرایشگاه ها یا حتی ملحفه های کثیف و آلوده به موی سر ما انتقال یابند. نکته ی اصلی که باید بدانید این است که اگر هر کدام یک از اعضای خانواده شما شپش سر داشته باشند دیگر اعضای خانواده هم به این مشکل دچار می شوند.‌ در نهایت می توانید شپش را بدون رفتن به دکتر و با جدید ترین روشها موهای خود را در خانه درمان کنید پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

شپش سر چگونه موجودی است؟

شپش ها موجوداتی خیلی کوچکی هستند با طول یک ممیز شش میلی متر و بدون بال هستند و تغذیه و محل زندگی کردن این حشرات پوست سر است. تغذیه این موجودات از خون پوست سر می باشند و عمر این حشرات دو تا چهار هفته است. در صورتی که شپش ها تغذیه خوبی داشته باشند خیلی زود شروع به افزایش و تخم گذاری می کنند و بیشتر می شوند.
تخم این حشرات از راه ماده چسبناکی که از بدن مادر تولید می شود به پوست سر می چسبد و جدا کردن آن خیلی سخت است. این تخم ها خیلی شبیه به شوره سر می باشند و به همین خاطر تشخیص دادن این تخم ها خیلی دشوار است؛ و تفاوتی که با شوره سر دارند این است که شوره به آسانی از پوست سر جدا می شود اما تخم ها این ویژگی را ندارند. این موجودات خیلی کوچک و همچنین به رنگ موها هستند و به همین خاطر پیدا کردن این موجودات در لابه لای موها کار خیلی دشواری است. هر کسی به خاطر به کار بردن از ابزار آلوده یا ارتباط با کسانی که دارای شپش سر هستند می تواند گرفتار این مشکل شوند؛ اما بروز این موجودات در بین کودکان سه تا چهارده ساله رواج دارد و اغلب از راه آن ها در بین خانواده ها پخش می شود.

روش های جلوگیری و درمان شپش سر:

روش های جلوگیری و درمان شپش سر:

پیش از آنکه به فکر درمان شپش سر باشید، بهتر است جلوی وقوع آن را بگیرید. نکته اساسی این است که رعایت کردن دستورات بهداشتی نمی تواند روش های خوبی برای درمان شپش سر باشد و باید ارتباط خود را با کسانی که آلوده شده اند را کم تر کنید. به کار بردن روش های زیر می تواند جلوی به وجود آمدن آن را بگیرید و بهترین درمان شپش سر شود.
●تمام ابزار های شخصی خود مثل روسری، گیره، برس، حوله، شانه، تل، و کلاه را از تمام اعضای خانواده جدا کنید.
●وقتی که به آرایشگاه می روید وسایل شخصی خود را به همراه داشته باشید.
●لباس های خود را در مکان های عمومی مثل استخرها و رستوران ها جدا کنید.
●در مکان های عمومی، مسافرخانه ها و هتل در زمان اقامت کردن از ملحفه مطمئن و تمیزی بر روی بالش، تخت و تشک استفاده کنید.
●از خوابیدن روی تخت هایی که از تمیزی آن اطمینان ندارید دوری کنید.
●در هنگام ورزش یا دوچرخه سواری از کلاه محافظ دیگران استفاده نکنید.

و توجه نکردن به نشانه ی مبتلا شدن به شپش سر و اقدام کردن دیر برای درمان شپش سر می تواند موجب به وجود آمدن بیماری های عفونتی و عفونت های پوستی شود. وجود این موجودات ریز در مدت زمان طولانی روی سر کودکان موجب به وجود آمدن عفونت و زخم های بیشتر می شود. یکی از خطرناک ترین این عفونت ها بیماری تیفوس می باشد که از راه شپش های آلوده به وجود می آید‌. علاوه بر این ساقه موها، ریزش موهای سر، عفونت شدن ساقه موها و عوض شدن رنگ پوست و نابود شدن آن ها از دیگر عوارض عدم درمان شپش سر است.

روش های درمان شپش سر خانگی:

با اشاره به اینکه شپش سر یک مشکل جهانی به شمار می آید و از زمان های گذشته وجود داشته است، روش های بیشتری برای درمان شپش سر در منزل وجود دارد. این روش ها می تواند موجب نابودی برخی از تخم ها و موجودات بالغ شوند. توجه کنید اگر بر روی پوستتان خارش سر خیلی بیشتری دارید یا زخمی مشاهده می کنید خوب است به دنبال روش هایی دارویی که اثر بخش سریع تر و زیادی دارند بروید.
پیش از درمان شپش سر خوب است موهای خود را تا حد ممکن کم کنید تا بتوانید زخم موجود یا خراشیدگی که بر روی سر وجود دارد آن را تشخیص دهید و شپش ها را بر روی سر پیدا کنید. کم کردن موی سر احتمال منتقل شدن شپش به همه ی افراد را کاهش می دهد.

شانه کردن موها با شانه ضد شپش برای درمان شپش سر:

شانه های ضد شپش، شانه های دندانه ریز فلزی هستند که باعث می شود تمام تخم های این موجودات ریز را به صورت کامل از پوست سر جدا کند. به کار بردن این روش معمولا در مرحله ی نخست که هنوز مقدار شپش های بالغ بیشتر نشده است کاربردی خواهد بود؛ در زمان بیشتر شدن شپش ها نیز برای پیشگیری از تکثیر آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام شانه زدن موها باید شپش ها را به طور دسته ای از هم جدا کنید و برای اینکه تخم های چسبیده به پوست سر را جدا کنیم باید شانه را در نزدیکی پوست سر بکشید. و برای اینکه تخم ها در معرض دید قرار بگیرند می توانید چراغ های ذره بینی کوچک را به کار ببرید این شانه ها تاثیر بسزایی در درمان شپش سر دارد.

برای درمان شپش سر از سس مایونز استفاده کنید:

برای درمان شپش سر از سس مایونز استفاده کنید:

استفاده از سس مایونز نقش بسیار مهمی در درمان شپش سر دارد و برای بکاربردن از آن روش های زیر را ادامه می دهیم.
به مقدار مناسبی سس مایونز بر روی موهایتان آغشته کنید و اطمینان داشته باشید که تمام موها و قسمت های کف سر را پوشش داده اید. با به کار بردن پلاستیک یا کلاه حمام موهای خود را بپوشانید و یک حوله یا یک روسری بر روی آن قرار دهید. پس از مدت زمان پنج الی شش ساعت موهای خود را به طور کامل شستشو دهید. پس از شستن موهای سرتان با به کار بردن باد گرم سشوار موهای خود را خشک کنید تا بیشتر شدن حرارت نیز موجب نابودی این موجودات موذی شود. و در آخر با به کار بردن شانه ضد شپش، شپش های مرده و تخم ها را از پوست سر جدا کنید. به کار بردن این ماسک یک بار در هفته و برای مدت زمان دو ماه پیشنهاد می شود. و بهترین روش درمان شپش سر می باشد.

برای درمان شپش سر از سرکه استفاده کنید:

بکاربردن از سرکه سیب و انگور از تاثیر گذار ترین روش های درمان شپش سر در منزل می باشد. موهای فردی که به شپش سر مبتلا شده است را با سرکه آغشته کنید و پس از بیست دقیقه موهای سر را شستشو دهید. پس از شستن موها می توانید مقداری روغن نارگیل بر روی شانه افشانه کنید تا به آسانی شپش های مرده از پوست جدا و بیرون بیایند. به دلیل وجود مواد اسید استیک که در سرکه وجود دارد و آن را به میزان مساوی با روغن معدنی مخلوط کنید و بعد از روش های زیر استفاده می کنیم.
ترکیب سرکه و روغن مایع را به موهایتان آغشته کنید و آن ها را با کلاه حمام بپوشانید. از شب تا صبح صبور باشید و بعد موهایتان را با شامپو شستشو دهید. پس از آبکشی موها به میزان مساوی آب را با سرکه رقیق کرده و آن را بر روی موها و کف سر افشانه کنید. پس از ده دقیقه دوباره موها را بدون آنکه از شامپو استفاده کنید شستشو دهید. به منظور اینکه برای درمان شپش سر با سرکه به طور کامل موثر باشد از این ماسک به مدت سه بار در هفته و در طول دو ماه از آن استفاده کنید. و پس از هر دفعه شستن موها را با شانه ضد شپش شانه بزنید تا تخم ها و شپش های مرده حل شده در سرکه و از پوست سر جدا شوند.

در پایان در صورتی که خارش پوست سر شما بسیار زیاد است و زخم های کوچکی در آن مشاهده می کنید. از روش های خانگی برای درمان شپش سر دوری کنید و به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. دکتر مربوطه نیز با انجام معاینات و بررسی دقیق آن بهترین داروها را برای درمان شپش سر شما تجویز می کند. و در کوتاهترین مدت و بدون گسترش بیشتر آن از شپش موجود در سر خلاص می شوید. به یاد داشته باشید در صورتی که راهکارهای دیگری را در خانه برای درمان شپش سر خود انجام داده اید به دکتر بگویید.


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...