تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۶ / ۱۱ ۰۲:۰۶

صفحه اصلی / سلامت


تلاش خنده دار دونالد ترامپ برای نشان دادن پیروزی در انتخابات

دونالد ترامپ با وجود شکست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حاضر به پذیرش این ناکامی نبود و اعلام کرد که برای حفظ مقام خود از ” امکانات حقوقی ” استفاده می کند.

هرچند رسانه های آمریکا براساس نتایج شمارش آراء جو بایدن را برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده اند، ولی دونالد ترامپ حاضر به قبول این شکست نبوده و بدون ارائه هیچ سند و مدرکی از ” تقلب انتخاباتی ” سخن به میان آورد و همچنان خود را برنده این رقابت دانست. و مطرح کردن این موضوع تلاش خنده دار دونالد ترامپ برای نشان دادن پیروزی در انتخابات را می رساند.

شانس موفقیت تلاش خنده دار دونالد ترامپ برای این شکایات چقدر است؟

دونالد ترامپ و اعضای تیم انتخاباتی اش در تلاش بودند که با مظرح کردن ادعای ” تقلب انتخاباتی ” جلوی ادامه شمارش آراء را بگیرند و یا بر روند شمارش آراء نفوذ کنند. شکایاتی که در این رابطه در ایالت های جورجیا و میشگان ارائه شد، از سوی دادگاه های این ایالت ها رد گردید.

حزب جمهوری خواه به همراه تیم انتخاباتی دونالد ترامپ در ایالت آریزونا نیز به دادگاه شکایت نمود، چون مدعی بود که هزاران رای در منطقه فونیکس شمارش نشده بودند. پیش از آن نیز یک شکایت دیگر ارائه کرده و از طرف دادگاه رد گردید. جمهوری خواهان در این شکایت مدعی بودند که استفاده از ماژیک های خاص باعث بی اعتبار شدن تعدادی از رای ها شده بود.

ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ همچنین در ایالت پنسلوانیا دست به شکایت زده بود و خواهان توقف شمارش آراء در پنسلوانیا شده بود. دونالد ترامپ از طریق محکمه عالی ایالت متحده آمریکا تلاش می کرد مانع شمارش آن آرای پستی شود که بعد از مسدود شدن مراکز رای دهی به دست می رسند. قانون در این ایالت اجازه خواهد داد که آن آرای پستی که بعد از مسدود شدن مراکز رای دهی به دست می رسند هم شمارش شوند. از این جهت بعید به نظر می رسید که شکایت دونالد ترامپ و ستاد انتخاباتی اش شانس موفقیت داشته باشند.


بیشتر بخوانید: آغاز تحقیقات درباره پرداخت رشوه به ترامپ برای استفاده از عفو ریاست جمهوری


دونالد ترامپ همچنین به فرماندار جورجیا فشار آورد تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را در این ایالت به سود او تغییر کند. او هم در تماس تلفنی و هم چنین در چند پیغام توییتری به برایان کمپ، فرماندار ایالت، وی را ترغیب نمود که با برگزاری یک جلسه ویژه مجلس ایالتی به تغییر آرای انتخاباتی به نفع وی کمک بنماید.

دونالد ترامپ شامگاه شنبه ( پنجم دسامبر ) در گردهمایی تبلیغات انتخاباتی فرماندار جورجیا حضور داشت و برای دوستداران و هواداران خود سخنرانی پرشوری کرد. وی در حقیقت برای حمایت از دو نامزد جمهوری خواه مجلس سنا در محل سخنرانی حاضرشد. ولی سخنرانی خود را مبنی بر ” پیروزی ” در انتخابات اختصاص داد.

برایان کمپ، فرماندار فعلی جورجیا نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات سنای ایالات متحده می باشد.

دونالد ترامپ تلاش می کرد برای چندمین بار بر ” تقلب ” در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پافشاری نمود و به هواداران و دوستداران خود اعلام کرد که همچنان به تلاش برای به پیروزی رساندن وی ادامه داده و ناامید نشوند. وی به آنها اطمینان خاطر داد که بار دیگر نیز رئیس جمهور آمریکا می شود.

وی همچنین تاکید کرد که حزب دموکرات ” آرای انتخابات را ربوده و نتایج را دستکاری ” نموده است.

دونالد ترامپ درخواست کرد که آرای انتخاباتی در ایالت جورجیا به طور کامل بازشماری شوند. وکلای وی اعلام نمودند که شکایتی تازه به نهادهای قضائی ارائه داده اند. در این ایالت جو بایدن بیش از 12 هزار رای بیشتر از ترامپ کسب نموده است. این نتیجه پیش از این در یک بازشماری مجدد تایید شده است و اکنون بار دیگر بازشماری صورت می پذیرد.

دونالد ترامپ در والدوستای ایالت جورجیا تاکید نمود که از ” حق پیروزی ” خود دست بر نخواهد داشت و به اقدامات قضائی بیشتری، تا بالاترین ارگان های دادگستری، اقدام خواهد کرد.

دونالد ترامپ همواره تلاش می کرد که انتخاباتی که رقابت ها در آن بهم نزدیک هستند را به چالش بکشد. به هر حال او ماه ها تلاش کرد رای گیری پستی را به تقلب در انتخابات ربط دهد بدون اینکه شاهد و مدرکی داشته باشد. اقدامی که به نظر می رسید با این پیش بینی ها درباره این مورد که شمارش آرای صندوق های دور دست در روزهای بعد از انتخابات می تواند به نفع جو بایدن باشد، مطابقت دارد.

او مدعی بود که میلیون ها نفر به وی رای داده اند و برای گروهی از مردم که تلاش می کنند این گروه را نادیده بگیرند ابراز تاسف کرد.

تارنمای پولیتیکو نوشت: تصمیم ترامپ برای از اعتبار انداختن نتیجه انتخابات قبل از شمارش کامل آرا در چند ایالت میدان رقابت، یکی دیگر از هنجارهای سیاست آمریکا را ضعیف خواهد کرد. تلاش دونالد ترامپ ماه ها برای به زیر سوال بردن نظام انتخاباتی این کشور و همچنین برای به زیر سوال بردن نتایج انتخاباتی موضوع عجیبی نبود.

تاکنون شکایت های زیادی از طرف وکلای ترامپ در ایالت های میشیگان، پنسیلوانیا، جورجیا و نوادا انجام شده، ولی به موفقیت نرسیده و تغییر محسوسی در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایجاد نکرده است.

کارشناسان بر این باور بودند که حتی اگر برخی از موارد شکایات مطرح شدن از طرف ترامپ در دادگاه قبول می شد، این امر تاثیری بر نتیجه انتخابات و پیروزی جوبایدن نداشت، چرا که فاصله آراء بایدن و ترامپ بیش از اندازه زیاد بود.

آیا شمارش مجدد آراء در برخی از ایالات بر نتیجه انتخابات تاثیر داشت؟

آراء در بعضی از ایالات که جو بایدن با فاصله کمی در آن ها پیروز شده بود، قرار بود بازشماری شوند. بازشماری آراء اما به این معنی نبود که شمارش پیشین و نتیجه شمارش آراء اشتباه بوده است.

بسیار به ندرت پیش می آید که بازشماری آراء نتیجه انتخابات را دگرگون یا تغییر دهد. طبق اعلام سایت اینترنتی (Fair Vote) ” رای عادلانه ” در بین سالهای 2000 تا 2019 فقط 31 مورد بازشماری آراء صورت گرفته بود که از بین این بازشماری، فقط در سه مورد نتیجه رای گیری تغییر پیدا کرده بود.

آیا دیوان عالی آمریکا می تواند نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تغییر دهد؟

اگر چه سه نفر از قضات فعلی دیوان عالی آمریکا از طرف دونالد ترامپ منصوب شده بودند و شش عضو این دیوان نیز محافظه کار بودند، ولی بعید به نظر می رسید که دیوان عالی آمریکا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تغییر دهد.

رسانه پولیتیکو اعلام داشت که ترامپ در صورت شکست در انتخابات از قدرتمندترین فرد جهان به یک فرد غرسمی تبدیل خواهد شد و ترامپ به دنبال راهی برای به چالش کشاندن انتخابات ریاست جمهوری می باشد. جین او مالی مدیر کمپین بایدن، وعده ترامپ را در به چالش کشاندن نتیجه انتخابات « ظالمانه، بی سابقه و نادرست » خواند. و همچنین اظهار داشت که تقریبا 100 میلیون نفر قبل از روز انتخابات ریاست جمهوری رای داده بودند که به دلیل اطمینانی بوده که از مقامات انتخاباتی در ایالت های خود دریافت کرده بودند و این که آرای آنها شمرده می شود. و حال ترامپ تلاش داشت آرای رای دهندگان را که به این وعده اطمینان کرده بودند نا معتبر نشان دهد.

ترامپ تلاش داشت که بدون ارائه هیچ سند و مدرکی ادعای خود را تکرار کرده و اذعان داشت که ” تقلب انتخاباتی ” صورت گرفته است. وی مدعی بود که آراء پستی پس از به پایان رسیدن انتخابات شمارش شده بودند.

نکته تعیین کننده اینجا بود که این آراء پستی طبق مقرارات قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یا در روز انتخابات ارائه شده اند. و در حال حاضر هیچونه نشانه ای مبنی بر اینکه تخلفی در این ارتباط صورت گرفته وجود ندارد و تلاش خنده دار دونالد ترامپ برای اثبات این ادعا به نتیجه نرسید.

در نتیجه با وجود تلاش خنده دار دونالد ترامپ برای اثبات ” تقلب “، در آرا جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری پیروز میدان شد. ولی ترامپ شکست را نپذیرفت.


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...