تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۱۰ / ۸ ۱۲:۱۰

صفحه اصلی / سلامت


دلیل درگیری بین ایران و آذربایجان چیست (رزمایش ارتش ایران در مرز آذربایجان)

درگیری بین ایران و آذربایجان در این روزها، مورد توجه سیاستمداران و مقامات قرار گرفته است و از مقامات آذربایجان و ایران گفته هایی به گوش می رسد. در این درگیری چیزی که بیشتر سر و صدا کرد، رزمایش ارتش ایران در مرز آذربایجان است.
روابط ایران و آذربایجان، بعد از موضوع قره باغ تقریبا به حالت خنثی درآمده بود و بعد از جریان قره باغ، درگیری بین ایران و آذربایجان تا چند روز اخیر، زیاد خبرساز نشده بود که با رزمایش ارتش ایران در مرز آذربایجان، این مسئله خبر ساز شد.
الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان این رزمایش ایران را مورد انتقاد قرار داد و موضوع بازداشت راننده های کامیونهای ایرانی هم از طرف آذربایجان، مورد بازخورد منفی مقامات ایرانی شد.
رزمایش ایران در مرز آذربایجان، در روز جمعه، ۹ مهر سال جاری برگزار شد و درگیری بین ایران و آذربایجان به این واسطه زیادتر شد. در این امر، ایران هم اظهار داشت که چطور رزمایش (دوستی ۳ برادر) که بین ترکیه و آذربایجان و پاکستان صورت‌ گرفته بود ایراد نداشت و مورد انتقاد قرار نگرفت! ولی این رزمایش ایران که موضوع حاکمیتی دارد، مورد اظهارات منفی قرار گرفته است.
سعید خطیب زاده گفت: هدف از این رزمایش، ایجاد ثبات و آرامش برای منطقه است. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران است.

درگیری بین ایران و آذربایجان

رزمایش ارتش ایران در مرز آن کشور یکی از مباحثی است که خبرهایی در مورد آن زیاد داغ گرفته است و جزء مهمترین خبرهای روز های اخیر گشته است.
طبیعتاً هم مقامات و هم مردم درگیری بین ایران و آذربایجان را پیگیر هستند که ببینند چه خواهد شد. رزمایش ارتش ایران در مرز آذربایجان یک اتفاق کم سابقه می باشد و در رابطه بین دو کشور خیلی دخیل است و رابطه دو کشور ایران و آذربایجان از این امر هم تاثیر گرفته است.
رابطه سیاسی ایران با آذربایجان، این روزها حساس شده است و رزمایش ارتش ایران در مرز آذربایجان دچار انتقاد از طرف آذربایجان شد.
در زمینه درگیری بین ایران و آذربایجان نقل قول هایی از امیر عبداللهیان، مطرح کنیم که گفته است: رفتارهای ناصحیح مرزبانی کشور آذربایجان رضایت بخش نیست و راننده های کامیون که از ایران بودند، توسط نیروهای مرزبان آن کشور بازداشت شده اند، تعداد بازداشت شده ها ۲ نفر است و همچنین بیان داشت برگزار کردن یک رزمایش که نظامی می باشد زمانی که در محدوده حق مالکیت ملی باشد و در اراضی خود کشور صورت بگیرد، بدون اشکال است. در واقع منظورش این بوده که جایی برای انتقاد جمهوری آذربایجان نمی گذارد.

گفته های مقامات ایران درباره رزمایش و درگیری بین ایران و آذربایجان:

● در روند درگیری بین ایران و آذربایجان سخنگوی وزارت خارجه ایران که اسم این شخص سعید خطیب زاده است، این چنین گفته است که ماهیت رزمایش هایی که در منطقه مرزی صورت می گیرد یک موضوع حاکمیتی دارد و هدف از آن، ایجاد ثبات و آرامش برای منطقه است.
● در ۸ مهر روز پنجشنبه، فرمانده نیروی زمینی سپاه به اسم محمد پاکپور چنین گفت: دلیل رزمایش هایی که برگزار می شوند را خود دولتهای همسایه به آن آگاهی دارند و در ادامه افزود که کشور ما برای هر کشور دیگری که قصد دارد برای پیشرفت بنیه دفاعی، رزمایش انجام دهد، احترام قائل است. همان طوری که در ماه اخیر، از ۷ رزمایش بیشتر بوده است و در عرض چند ماه جدید هم به وسیله کشورهای متفاوت، تقریبا ۳۷ رزمایش به اجرا درآمده است و کشور ما هم به برگزاری این رزمایش ها واکنشی نشان نداده است.
● پاکپور همچنین اظهار نمود: انتظاری که کشورش از خاک همسایه های خود دارد، این است که زمینه ساز اقدامات اسرائیل نباشند و در این مقوله با حساسیت بیشتری رفتار شود.

مطالب گفته شده توسط مقامات آذربایجان در روند درگیری بین ایران و آذربایجان:

مطالب گفته شده توسط مقامات آذربایجان در روند درگیری بین ایران و آذربایجان:

در مورد درگیری بین ایران و آذربایجان، عده ای از مقامات آذربایجان گفته هایی داشتند:
■ الهام علی اف که رئیس جمهور آذربایجان می باشد در رزمایش نظامی ایران انتقاد وارد کرده است و بیان می کند: درست است که رزمایش ارتش ایران در مرز آذربایجان یک موضوع حاکمیتی است ولی چرا در مدت ۳۰ سال پیش که مناطق مرزی جبرائیل، زنگیلان و فضولی توسط ارمنستان به اشغال درآمده بود، رزمایش نظامی توسط ایران صورت نگرفت؟
■ نماینده پارلمان آذربایجان که اسم او المان محمد اف است در گفته های خود مطرح کرده است: آذربایجان، در صورت داشتن دم از ایران به قطع کردن آن دم اقدام خواهد کرد.
■ رهبر حزب دموکرات که اسم او جلال اوغلو است گفته است: درست لحظه ای که ایران بخواهد اقدامی علیه ما داشته باشد، نیروهایی از پاکستان در ایران مستقر خواهند شد و ایران باید از انجام این اقدامات امتناع کند.

نقش کامیون های ایرانی در درگیری بین ایران و آذربایجان:

اگر دقت کرده باشید درگیری بین ایران و آذربایجان با حمل و نقل کامیون های ایرانی بیشتر به چشم می آید. رئیس جمهور کشور آذربایجان (الهام علی اف) با انتقادهای خود مخالفت هایش را به نحوی ابراز می کرد.
ورود کامیون های اداری به قره باغ از طریق یک مسیر اصلی موجب تنش و انتقاد الهام علی اف شد و ایران از این حرکت و رفتار الهام علی اف به دخالت قلمداد کرده است.
الهام علی اف گفته است: رزمایش ارتش ایران در مرز آذربایجان فاصله زمانی زیادی با حمل و نقل کامیون ایرانی نداشته است. همچنین او افزود: ایران به آذربایجان در مورد تمامیت ارضی آن کشور، اهمیت قائل نیست. رئیس جمهور آذربایجان بر این مدعی است که باکو از ایران خواسته است تا حمل و نقل کامیون هایش را متوقف کند، ولی وارد شدن کامیون ها به قره باغ به صورت غیرقانونی بوده و از یازدهم اوت الی یازدهم سپتامبر که مجموعاً ۱ ماه محسوب می شود، به تعداد ۶۰ کامیون بوده است.
ایران طی ۳ دهه قبل، از اولین کشورهایی محسوب می شد که در ماجرای از هم گسستن شوروی، رسمیت استقلال کشور آذربایجان را قبول داشت. ولی با درگیری های صورت گرفته با ارمنستان که در سال قبل، ۴۴ روز طول کشید تنش ایجاد شده در بین باکو و تهران، بیشتر پرده نمایی شد.

تاثیر رزمایش دوستی ۳ برادر در درگیری بین ایران و آذربایجان:

درگیری بین ایران و آذربایجان توسط رزمایش دوستی ۳ برادر، پررنگ تر شد. اخیراً یک رزمایش که بین ۳ کشور ترکیه و آذربایجان و پاکستان مشترک بود، صورت گرفته و به دوستی ۳ برادر نام گرفته است.
همچنین رزمایش ترکیه و آذربایجان به برادران ناگسستنی ۲۰۲۱ نام گرفته که این رزمایش در مکانی به اسم نخجوان انجام گرفت.
ناراحتی ایران از این مورد است که چرا آن رزمایش ها مورد انتقاد قرار نگرفتند ولی انتقاد برای رزمایش ایران وجود دارد و مورد انتقاد واقع شده است.

تاثیر رزمایش دوستی ۳ برادر در درگیری بین ایران و آذربایجان:

تاثیر تحریکات ایجاد شده از سایر کشورها بر درگیری بین ایران و آذربایجان:

ایجاد تنش از سایر کشورها هم بر درگیری بین ایران و آذربایجان، بی تاثیر نیست و رنگ و بوی تحریکات ایجاد شده از کشور ثالث هم احساس می شود.
در سال قبل، تنش هایی بین آذربایجان و ارمنستان پیش آمده بود که این درگیری بخاطر منطقه قره باغ بود. اما هم اکنون از طرف ماکو، مقامات به ایران اظهار منفی داشته اند که این نشان می دهد احتمالا بازیگر سومی در این تحریکات وجود داشته است.
طبق اظهارات امیر عبداللهیان: نقش یک کشور دیگر در درگیری بین ایران و آذربایجان احساس می شود که این کشور به عنوان بازیگر ثالث و سومی، در این امر برای فاصله انداختن بین کشورهای آذربایجان و ایران نقش دارد. بازیگر سومی ‌که از دیرباز با تهران دشمن بوده است و با باکو رابطه خوبی دارد.
گزارشات برخی روزنامه ها: باکو را به عنوان حیاط خلوت برای اسرائیل بیان کرده است که زمینه برای توطئه اسرائیل علیه ایران، به این طریق فراهم شده است. البته عده ای ترکیه را هم در این امر بی تاثیر ندانسته اند.

انعکاس اقدامات اسرائیل در درگیری بین ایران و آذربایجان:

اگر بخواهیم درگیری بین ایران و آذربایجان را به صورت ریشه ای هم بررسی کنیم، به این موضوع پی می بریم که رابطه گرم باکو با اسرائیل، در درگیری بین ایران و آذربایجان دخیل بوده است. چون از دیرباز، دشمن کشور ایران است و از اسرائیل جز ضرر، هیچوقت منفعتی طرف ایران حاصل نشده است.
یکی از دانشمندان ایران به نام محسن فخری زاده که در امر انرژی هسته ای خیلی کارآمد بود، ترور شد و شنیده ها بر نقش اسرائیل در این زمینه اشاره می کند. همچنین در نطنز، تاسیسات هسته ای با اقدامات خرابکارانه مورد هدف قرار گرفت. هر چند که اسرائیل از قبول خیلی از این ها امتناع می کند و نپذیرفته است.
آذربایجانی ها حتی در جشن قره باغ در خیابان ها همراه پرچم ترکیه، پرچم اسرائیل را هم در دست می گرفتند و نشان از روابط گرم آن ها می باشد.

تاریخ رزمایش ایران در مرز آذربایجان و پررنگ شدن درگیری بین ایران و آذربایجان:

درگیری بین ایران و آذربایجان با رزمایش ارتش ایران در مرز آذربایجان، پررنگ شده و بیشتر به چشم میخورد. این رزمایش در ۹ مهر سال ۱۴۰۰، همزمان با ۱ اکتبر بود.
در پی این رزمایش، مقامات آذربایجان در واکنش به این امر بازخورد های منفی نشان دادند که الهام علی اف یکی از آن مقامات بود که اظهارات خود را با انتقاد بیان کرد و زمینه های درگیری بین ایران و آذربایجان بیشتر شد.
در حالت فعلی این موضوع به خاطر ماهیت خبری بودن آن، مورد توجه مقامات و اشخاص سیاسی قرار گرفته است و مقامات سیاسی پیگیر خبرهای مربوطه می باشند.

در نتیجه درگیری بین ایران و آذربایجان نشات گرفته از چند مولفه می باشد که تنش های بین ارمنستان و آذربایجان، ورود کامیون های ایرانی به قره باغ، رزمایش ارتش ایران در مرز آذربایجان و نقش اسرائیل در پوشش بازیگر ثالث، نمونه ای از این مولفه ها محسوب می شود و مجموعه این عوامل در درگیری بین ایران و آذربایجان ایفای نقش کرده است.

درگیری بین ایران و آذربایجان اگر از همین الان دچار اصلاح نگردد و فکر چاره ای جهت روابط حسنه بین دو کشور پیش بینی نشود و صورت نگیرد، امکان این حالت وجود دارد که بعدا باز سر مسائل دیگر به مشکل برخورد کنند.
پیشنهاد بر این است که مقامات هر دو کشور باهم به حل مشکلات پیش آمده اقدام کنند و اجازه ندهند این موضوع تبدیل به مشکل حادتر بشود.
درگیری بین ایران و آذربایجان، به خاطر رابطه آذربایجان با اسرائیل، ایران را حساس تر کرده است و لازم است آذربایجان مرز همسایگی ایران را تبدیل به دایره امن اسرائیل نکند و به درگیری بین ایران و آذربایجان دامن نزند‌، چون مشکل اگر درست ریشه یابی بشود به نقش اسرائیل پی برده میشود که در شعله ور شدن این درگیری ها، احساس می شود.

محقق: لیلا باغبان


حجت میرزایی