تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۸ / ۵ ۰۹:۳۶

صفحه اصلی / سلامت


محصولات زنبور عسل در درمان سرطان چه کمکی می کند؟

محصولات زنبور عسل از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. مواد اولیه ، عصاره های خام و ترکیبات فعال تصفیه شده از آنها دارای فعالیت های زیستی جالبی مانند فعالیت های ضد میکروبی ، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند. علاوه بر این ، آنها به طور گسترده ای در درمان بسیاری از بیماری های مرتبط با سیستم ایمنی و همچنین در دوران اخیر در درمان سرطان و تومورها مورد استفاده قرار گرفته اند. پپتیدهای محصول زنبورعسل باعث مرگ سلولهای آپوپتوز در شرایط in vitro در چندین رده سلولی تغییر یافته (سرطانی) انسانی می شوند، از جمله آنهایی که از سرطانهای کلیه، ریه، کبد، پروستات، مثانه و لنفوئید گرفته شده اند. بنابراین ، این محصولات طبیعی فعال می توانند به عنوان بخشی از درمان سرطان به صورت هدفمند و جدید مفید باشند. این بررسی به طور خلاصه دانش فعلی در مورد in vivo و in vitro پتانسیل انتخابی محصولات زنبور عسل در برابر سلول های توموری و سرطانی را نشان می دهد.

محصولات زنبور عسل درمان سرطان

زنبورها حشرات پرنده ای هستند که در راسته Hymenoptera قرار داشته و ارتباط نزدیکی با زنبورها و مورچه ها مشاهده شده است. گذشته از نقش مهم اکولوژیکی و اقتصادی آنها در گرده افشانی گونه های گیاهی طبیعی و تجاری، آنها همچنین به لحاظ تجاری به دلیل نقش خود در تولید محصولات طبیعی شناخته می شوند. علاوه بر عسل، محصولات تجاری زنبور عسل همچنین شامل موم، گرده زنبور عسل، ژل رویال و بره موم است. هر یک از این محصولات مختلف زنبور عسل از نظر اقتصادی اهمیت دارند یا در حال تبدیل شدن هستند و علاوه بر این دارای چندین فعالیت زیستی قوی می باشند. در واقع، محصولات زنبور عسل در طب سنتی در سراسر جامعه جهانی مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال، گرده زنبور عسل انرژی و استقامت را افزایش می دهد، بره موم برای حفظ سلامتی، ژله رویال برای حمایت از سیستم ایمنی و افزایش انرژی، در حالی که عسل ، عمدتا به عنوان شیرین کننده طبیعی در هر فرهنگ غذایی، همچنین به طور سنتی برای درمان سوختگی، گلودرد و به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود. مطالعات اخیر نشان داده است که چندین محصول زنبور عسل دارای فعالیت های درمان سرطان به شکل بالقوه در شرایط in vitro و in vivo هستند.

مطالعات در مورد محصولات زنبور عسل و درمان سرطان

چندین مطالعه اخیر گزارش داده اند که برخی از محصولات طبیعی زنبور از رشد و متاستاز سلول های توموری جلوگیری می کنند و باعث آپوپتوز سلول های سرطانی می شوند، که نشان می دهد کاربرد بالقوه این ترکیبات طبیعی (یا اجزای فعال آنها) به عنوان بخشی از درمان پزشکی جایگزین تومورهای انسانی است. هنگامی که شیمی درمانی و رادیوتراپی به طور سیستمیک یا در یک بافت وسیع جهت کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود ، همچنین به طور معمول به سلول های سالم آسیب می رساند و باعث عوارض جانبی نامطلوبی می شود که درمان سرطان (مدت و/یا دوز) و اثربخشی را محدود می کند. در بدترین موارد می تواند بیمار را سریعتر از سرطان از بین می برد. بر این اساس ، تحقیقات برای داروهای جایگزین ضد سرطان به موضوعی محبوب تبدیل شده است ، به ویژه در مورد محصولات طبیعی. به نظر می رسد محصولات طبیعی ضعیف تر اما بسیار ایمن تر هستند. در این رویکرد عنصری از اعتبار وجود دارد به این دلیل که ، اگرچه برخی از محصولات طبیعی برای سلولهای طبیعی سمی هستند ، برخی دیگر مستقیماً با سلولها تعامل ندارند ، بلکه سیستم ایمنی را فعال می کنند و بنابراین بر تمایز طبیعی ایمنی بین سالم و آلوده تکیه می کنند. سلولهای تبدیل شده از طرف دیگر ، برخی از محصولات طبیعی به طور متفاوتی بر روی سلولهای تغییر شکل یافته و طبیعی عمل می کنند. علاوه بر این ، منابع طبیعی منبع غنی و تا حد زیادی استفاده نشده از عوامل بالقوه جدید در برابر چنین بیماری هایی است. به عنوان مثال ، منشاء داروهای درمان سرطان فعلی به یک شکل است در حالی که بقیه از منابع طبیعی هستند، اما تنوع چنین ترکیبات طبیعی نسبتاً ناشناخته باقی مانده است. اگرچه تعداد کمی از ترکیبات جداشده واقعی به خودی خود به داروهای بالینی موثر تبدیل می شوند. اما ممکن است به عنوان الگویی برای تهیه آنالوگ های موثرتر با استفاده از سنتز کامل یا ترکیبی یا دستکاری مسیرهای بیوسنتز عمل کنند.
طی دو دهه گذشته ، ساده و پلی فنولیک ها به علاوه پپتیدهای محصولات زنبور عسل توجه بیشتری را برای استفاده بالقوه آنها در درمان سرطان جلب کرده است. هدف این مقاله خلاصه کردن فعالیت ضد سرطانی محصولات زنبور عسل است.

 

عسل و درمان سرطان:

قرنهاست که عسل به دلیل خواص دارویی و ارتقاء سلامت شناخته شده است. عسل مجموعه ای است که توسط گونه های مختلف زنبورهای عسل (Apis sp.) از شهد شکوفه های گیاه یا ترشحات حشرات تغذیه کننده آبکش گیاه (عسل) یا مخلوطی از هر دو تولید می شود. این تفاوت ها در منابع گیاهی مستقیم و غیر مستقیم (از طریق ترشحات حشرات گیاهی) ، و همچنین استراتژی های مختلف تغذیه جدا شده ها/گونه های مختلف زنبورعسل ، موجب تغییرات فصلی ، جغرافیایی (منطقه ای) و گونه های خاص در عسل های مختلف می شود. اگرچه عسل عمدتا محلول آبی غلیظی از قندهای معکوس (گلوکز و فروکتوز) است ، اما حاوی ساکاریدهای دیگر ، اسیدهای آمینه ، اسیدهای آلی ، ویتامین ها ، مواد معدنی ، آنتی اکسیدان ها ، فلاونوئیدها ، اسیدهای فنولیک و کاروتنوئیدها است. از بین انواع فیتوکمیکال های موجود در عسل، میزان فنولیک و فلاونوئیدها نسبتاً زیاد است و شامل ساده و پلی فنول ها مانند استات، آپیژنین، کافئیک اسید، فنیتیل استر کافئیک (CAPE) ، کریسین، گالانژین، کمفرئول، پینوکامبرین است. پینوبانکسین و کوئرستین که به فعالیت آنتی اکسیدانی آن کمک می کند.


بیشتر بخوانید: برای اطلاعات بیشتر مقاله علائم سرطان رحم در چه سنی بروز می‌کند  توجه فرمایید


فلاوانوئیدها به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی و همچنین توانایی آنها در تغییر بسیاری از مسیرهای پیام رسانی، از جمله تحریک عامل نکروز تومور آلفا (TNF-α) ، مهار تکثیر سلولی، القاء آپوپتوز و چرخه سلولی، به طور معمول دارای خواص درمان سرطان هستند. دستگیری. تصور می شود که عسل علاوه بر فعالیت آنتی اکسیدانی، طیف وسیعی از خواص درمانی از جمله فعالیت ضد میکروبی، فعالیت سیتوستاتیک و ضد التهابی [24] را از خود نشان می دهد. اما نکته جالب اینجاست که عسل می تواند زمینه را برای توسعه درمان های جدید برای بیماران مبتلا به سرطان بافت نرم و سخت (تومور) ، به ویژه عسل جنگل (عسل وحشی جمع آوری شده از مناطق جنگلی) فراهم کند. عسل جنگل علاوه بر تأثیرگذاری بر درمان سرطان و القای شیمی درمانی نوتروفیل ها و گونه های فعال اکسیژن، نشان داده است که دارای فعالیت ضد تومور قابل توجهی در شرایط آزمایشگاهی در برابر رده های سلولی ناشی از سرطان سینه، دهانه رحم، سرطان دهان و استئوسارکوم انسان است.

سم زنبور عسل در درمان سرطان :

با این حال، اثر in vivo یا in vitro عسل بر درمان سرطان های وابسته به هورمون انسان، مانند سرطان سینه، آندومتر و پروستات، و همچنین سرطان های تومور جامد در داخل بدن، تا حد زیادی ناشناخته است. عسل دارای فعالیت ضد توموری متوسط و اثرات ضد متاستازی علیه سرطان سلول های کلیوی و تومورهای موش است و اثر شیمی درمانی استاندارد را با 5-فلوروسیل یا سیکلوفسفامید تقویت می کند. برخی از فیتوشیمیایی های اصلی موجود در عسل (اپی گالوکاتچین گالات ، لیکوپن ، ژنیستئین و رزوراترول) برای درمان سرطان پروستات استفاده شده است. اگرچه ترکیب نسبی دقیق بین منابع مختلف منطقه ای ، فصلی و گیاهی متفاوت است. عسل شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد عسل یک عامل طبیعی ضد التهابی، ضد میکروبی، درمانسرطان و بالقوه برای بهبود زخم ها و به ویژه زخم های مزمن است. در حالی که اثرات ضد باکتریایی عسل تمیز یا با غلظت بالا به احتمال زیاد به دلیل پتانسیل اسمزی آن است، اما اثرات درمان سرطان in vitro و in vivo معمولاً در غلظت های بسیار کمتری مشاهده می شود (به عنوان مثال مقادیر IC50 100-200 µg/ml) حتی قبل از رقیق شدن سیستمیک در بافت و به همین دلیل به احتمال زیاد منعکس کننده فعالیتهای زیستی واقعی اجزای کمیاب آن است. برای این منظور ، عسل حاوی کافئیک اسید ، CAPE و آگلیکون های فلاونوئیدی است که بسیاری از مسیرهای آنزیمی سلولی ، از جمله پروتئین تیروزین کینازها ، سیکلواکسیژنزها و اورنیتین دکربوکسیلاز را تنظیم می کند. با این حال ، باید در نظر داشت که علاوه بر اثرات ضد تکثیر و ضد متاستیک فوق به علاوه القاء آپوپتوز در سلول های توموری، برعکس، عسل باعث تکثیر سلول های بدخیم شده است. البته تحت شرایط محدود مواد مغذی بود.

درمان تومور:

مکانیسم های عملکرد عسل در کاهش تکثیر تومور به طور گسترده ای از طریق افزایش پاسخ ایمنی در برابر سلول های توموری گزارش شده است. به عنوان مثال ، عسل باعث افزایش تولید اینترلوکین (IL) -1B ، IL-6 و TNF-α در رده سلولی تک سلولی انسان ، MM6 ، و همچنین مونوسیت های اولیه انسانی، افزایش آنتی بادی ثانویه پاسخ ایمنی تولید، و افزایش حلقه نوتروفیل و کموتاکسی تومور. سایر مکانیسم های متنوع شامل تعدیل مسیرهای پیام رسانی از جمله، مهار تکثیر سلولی و القاء آپوپتوز [20] ، توقف چرخه سلولی و مهار اکسیداسیون لیپوپروتئین است. با این حالمواد سرطان زای آریل آمین می توانند برخی از تومورها را در انسان ایجاد کنند ، اما این عوامل سرطان زا نیاز به فعال سازی متابولیک بیشتری دارند تا بتوانند سمیت ژنتیکی را در اندام های مورد نظر اعمال کنند. N-acetylation یکی از مسیرهای متابولیکی است که مواد سرطان زای آریل آمین را فعال می کند و همچنین تصور می شود که این یک گام مهم در متابولیسم آریل آمین است. N-acetylation کاتالیز شده توسط NAT نیاز به استیل کوآنزیم A به عنوان کوفاکتور دارد و یک آنزیم مهم در تغییر شکل و متابولیسم داروها و ترکیبات مختلف است که ممکن است نقش مهمی در علت شناسی سرطان مثانه ، سینه و روده بزرگ داشته باشد. در واقع ، ژنهای کد کننده برای NAT (NAT1 و NAT2) چند شکلی هستند و انواع خاصی از آنها ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان در افراد مرتبط باشند.


بیشتر بخوانید: برای اطلاعات بیشتر مقاله ژل رویال چیست؟خواص ژل رویال برای پوست (۳ ماسک خارق العاده ژل رویال برای پوست) توجه فرمایید


ژل رویال و درمان سرطان :

ژل رویال ، منشعب از غدد بزاقی زنبورهای کارگر ، یک غذای خاص است که بر رشد لاروهای زنبور عسل تأثیر می گذارد و شاید بشود راهی جهت درمان سرطان باشد. جایی که رژیم غذایی کم ژله رویال به رشد لاروها در بزرگسالان زنبور کارگر اجازه می دهد، اما لاروها به جای آن از ژل رویال کافی تغذیه می کنند. به ملکه زنبورها. این شامل اسیدهای آمینه آزاد، پلی پپتیدها، قندها، اسیدهای چرب (بیشتر 10-هیدروکسی-2-دکانوئیک اسید) ، مواد معدنی و ویتامین ها است. در انسان، مصرف خوراکی ژله رویال سطح کلسترول سرم را کاهش می دهد، اما می تواند باعث واکنش آنافیلاکتیک IgE در زنان آتوپیک شود. گزارش شده است که ژل رویال لیوفیلیزه برای جلوگیری از هایپرلیپیدرمی و بهبود وضعیت انعقادی خون در موش صحرایی. علاوه بر این، گزارش شده است که ژل رویال دارای فعالیت ضد توموری بالقوه و درمان سرطان موش ها است. رابطه بین ژل رویال و N-acetylation در متابولیسم 2-آمینوفلورن (2-AF) در سلولهای تومور کبد انسان مورد بررسی قرار گرفت، جایی که سیتوکروم P450 در متابولیسم AF- استیل شده (2-AAF) مهم تشخیص داده شد. با تبدیل N-hydroxy-2-AAF به محصول جهش زا و بالقوه سرطان زا R16. این که آیا ژل رویال می تواند فعالیت cP450 را در سلول سلولی J5 مشتق از سرطان سلولهای کبدی انسان مهار کند یا خیر ، یا به عبارتی درمان سرطان می شود یا خیر، مشخص نیست. اما باعث کاهش فعالیت NAT و استیله شدن N سلول های 2-AF می شود. در مطالعه دیگری تجویز ژل رویال قبل یا بعد از پیوند تومور در جلوگیری از رشد و نمو یا متاستاز تومور بی اثر بود ، اما هنگامی که همزمان با سلول های تومور همراه شد متاستاز را به طور inhibثر مهار کرد.

 

سم زنبور عسل در درمان سرطان :سم زنبور عسل در درمان سرطان :

سم زنبور عسل ، مخلوط پیچیده ای از مواد ، برای دفاع از کلنی زنبور عسل در برابر تنوع گسترده شکارچیان از بندپایان دیگر تا مهره داران استفاده می شود. سم زنبور عسل ، تولید شده در غده سمی واقع در حفره شکم ، شامل چندین پپتیدهای بیولوژیکی فعال از جمله ملیتین، آپامین، آدولاپین، پپتید دگرانولاسیون ماست سل و بسیاری از آنزیم ها، و همچنین اجزای غیر پپتیدی مانند هیستامین، دوپامین، فسفولیپاز A2 است. (PLA2) و نورفنفرین. به طور سنتی از سم زنبور عسل به عنوان یک داروی ضدالتهابی غیر استروئیدی برای تسکین درد و درمان بیماریهای التهابی مزمن مانند آرتریت روماتوئید و مولتیپل اسکلروزیس و همچنین در درمان سرطان و تومورها استفاده می شود.
سم زنبور عسل به دلیل تحریک پاسخهای ایمنی سلولی موضعی در غدد لنفاوی از تکثیر سلولهای سرطان و رشد تومور در داخل بدن جلوگیری می کند.پس خاصیت درمان سرطان را ساحب است. مکانیسم عمل سم زنبور عسل شامل آپوپتوز، نکروز و لیز سلولهای تومور است. تحقیقات کنونی نشان می دهد که سم زنبور عسل باعث ایجاد آپوپتوز در سلول های سرطان خون انسان می شود، اما در سلول های مغز استخوان موش ، از طریق القای بیان Bcl-2 و کاسپاز-3 از طریق تنظیم نادرست مسیرهای سیگنال فعال شده توسط میتوژن. همچنین گزارش شده است که سم زنبور عسل باعث ایجاد آپوپتوز از طریق فعال سازی کاسپاز 3 در فیبروبلاست های سینوویال و مهار بیان سیکلواکسیژنز -2 در سلول های سرطانی ریه انسان می شود.

بره موم در درمان سرطان :

ویژگی بارز همه کانون های نئوپلاستیک تکثیر نامحدود سلول است. بسیاری از سرطانهای انسانی ، اگر نگوییم همه ، از بین می روند برای تنظیم و کنترل چرخه سلولی و در نتیجه تکثیر سلولی کنترل نشده. تکثیر یک عنصر مهم در توسعه و پیشرفت ضایعات نئوپلاستیک است. این فرایند با اختلال در بیان و فعالیت پروتئین ها در چرخه سلولی و همچنین تغییر سیگنال دهی در بسیاری از مسیرهای سلولی همراه است.
چرخه سلولی توسط چندین مکانیسم کنترل می شود تا از تقسیم سلولی مناسب اطمینان حاصل شود تا درمان سرطان صورت بگیرد. سیکلینها با اتصال به کینازهای وابسته به سیکلین (Cdks) چرخه سلولی را تنظیم می کنند. فسفوریلاسیون اهداف خاص توسط مجتمع های cyclin -Cdk باعث ایجاد فرایندهایی می شود که چرخه سلولی را در لحظه مناسب فعال می کند. در ارگانیسم های یوکاریوتی، مراحل چرخه سلولی به دو فاز اصلی تقسیم می شود: اینترفاز و میتوز (فاز M). در طول اینترفاز، سلول رشد می کند و مواد ژنتیکی خود را کپی می کند. در مرحله M ، یک سلول سیتوپلاسم و DNA خود را به دو مجموعه تقسیم می کند تا دو سلول جدید ایجاد شود. آماده سازی برای تقسیم در سه مرحله G1، S و G2 انجام می شود. در مجموع، فازهای G1، S و G2 به عنوان اینترفاز شناخته می شوند. سلولهای موجود در فاز G1 ممکن است قبل از تکثیر DNA وارد حالت آرامش به نام G0 شوند. سلولهای G0 اکثریت سلولهای بدون رشد و بدون تکثیر را تشکیل می دهند.
برخی از مقالات تحقیقاتی منتشر شده فقط تأثیر بره موم و اجزای آن را بر مهار فرآیند تکثیر بدون نفوذ به مکانیسم مولکولی یا همان درمان سرطان بیان می کنند. با این وجود، نتایج تحقیقاتی نیز وجود دارد که این مکانیسم ها را نزدیک می کند.
در حال حاضر فرض بر این است که بره موم و اجزای آن تنظیم کننده چرخه سلولی مانند سیکلین D، کینازهای وابسته به سیکلین Cdk-2/4/6 و مهار کننده های کیناز وابسته به سیکلین گزارش شده است، در نتیجه پیشرفت چرخه سلولی سرطانی را متوقف می کند (G2 /مرحله M) ، و همچنین در مرحله G0/G1 ، با تنظیم مجدد بیان p21 و p27. بره موم کامرونی استخراج شده با اتانول میزان سلول های DU145 و PC3 را در فاز G0/G1 ، پروتئین های چرخه سلولی تحت کنترل پایین (CDK1 ، pCDK1 و سیکلین های A و B مربوط به آنها) را در هر دو سلول DU145 و PC3 و پروتئین های CDK2 و pCDK2 افزایش داد. فقط در سلولهای PC3 کاهش یافت.
CA و CAPE باعث توقف چرخه سلولی فاز S به صورت وابسته به دوز و زمان در سلول های سرطانی پستان MDA-MB-231 می شوند. کاهش وابسته به دوز برای فاز G0/G1 (CAPE) و همچنین حذف فاز G2/M (CAPE و فقط اثر خفیف برای CA) مشاهده شد.
در آخر مروری بر فعالیت های ضد سرطانی محصولات زنبور عسل
Pongsathon Premratanachai1 و Chanpen Chanchao2 ،*
1 برنامه بیوتکنولوژی ، دانشکده علوم ، دانشگاه Chulalongkorn ، جاده 254 Phayathai ، بانکوک 10330 ، تایلند
2 گروه زیست شناسی ، دانشکده علوم ، دانشگاه Chulalongkorn ، 254 Phayathai Road ، بانکوک 10330 ، تایلند


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...