تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۹ / ۳ ۰۸:۱۸

صفحه اصلی / سلامت


علی لندی نوجوان 15 ساله فداکار!

امروز می خواهیم درمورد علی لندی این قهرمان ملی سخن بگوییم. اگر داستان ها و افسانه های زیادی شنیده اید از فداکاری و از خود گذشتگی همه را بگذارید کنار چون میخواهیم در مورد چیزی فراتر از داستان و افسانه با شما سخن بگوییم. علی لندی قهرمان است که برای نجات دو خانم از آتش سوزی اقدام میکند و پس از نجات آنها خود دچار آتش سوزی شده و پس از چند روز بستری بودن در بیمارستان و سوختگی شدید و عمیق جان خود را از دست می دهد. این شیر مرد غیور ایذه ای از جنوب کشور بار دیگر غیرت و جوانمردی را معنا کرده و با این کار خود به خیلی ها آموخت که هنوز در نوجوانان و جوانان این مرز و بوم جوانمردی و فداکاری وجود دارد.

علی لندی و ماجرای فداکاریش

همه چیز از خبر خبرنگار اهوازی شروع شد که نوشته بود آیا کسی خبر دارد علی لندی چه فداکاری کرده است یا قصه قهرمانانه او را در کتاب های درسی چاپ کند. بعد از این خبر بود که خیلی ها به این خبر واکنش نشان داده و پیگیر اصل ماجرای این نوجوان غیور و فداکار شدند. اکثر مردم بعد از پیگیری خبر از روایتی بزرگ و بدون اغراق که فداکاری و جوانمردی یک نوجوان ۱۵ ساله را بگوید با خبر شدند. در این مقاله قصد داریم با زندگی علی لندی و خانواده اش بیشتر آشنا بشویم و ماجرای او را به طور کامل شرح داده و نحوه درمان و متاسفانه فوت کردن این قهرمان ایذه ای را بنویسم. همچنین به پیام های تسلیت و اقدامات مسولین نیز میپردازیم. و از آرزوی علی لندی و قهرمان های دهه هشتادی سخن بگوییم.

بیوگرافی علی لندی

علی لندی متولد سال ۱۳۸۵ و از شهر ایذه استان خوزستان میباشد. او که در پایه نهم به درس خواندن مشغول بود. علی در خانواده پنج نفری زندگی میکرد و به جز پدر و مادر خود یک برادر بزرگ ۱۷ ساله داشته و یک خواهر ۸ ساله دارد. پدر علی کارمند اداره اصناف است و دارای یک زندگی معمولی کارمندی می باشند.

شرح ماجرا و فداکاری علی لندی:

بعد از ظهر یکی از روزهای تابستان که علی لندی در خانه خاله خود بود و مشغول بازی در کنار پسرخاله خود می شود که با صدای جیغ و داد زن ها خود را سراسیمه به کوچه می رساند. علی لندی که متوجه صدا از آپارتمان همسایه بغلی میشود خودش را سریعا به آنجا می رساند. علی وارد خانه شده و یک پیرزن ۸۰ ساله و یک زن میان سال را می بیند که دچار آتش سوزی شده اند. به گفته کارشناسان این مادر و دختر مشغول روشن کردن پیک نیک گاز بوده اند که پیک نیک آتش گرفته اول منجر به آتش گرفتن صورت خانم میانسال میشود و سپس با افتادن گاز پیک نیک زن مسن هم دچار آتش سوزی میشود. و علت اینکه این مادر و دختر از گاز پیک نیک استفاده میکردند نو ساز بودن خانه آنها می باشد که گاز آنها وصل نبوده است. علی که پا برهنه و سراسیمه وارد آپارتمان شده بود با دیدن ارتفاع شعله و هراس این دو خانم سریع خود را به پیک نیک رسانده و قصد بردن آن به تراس خانه را داشته ولی با ریختن گاز مایع به روی علی لندی متاسفانه علی نیز دچار آتش سوزی میشود. در این ماجرا که شاهدان زیادی نیز داشته خیلی ها خواسته اند که مانع علی بشوند ولی علی قبول نکرده و برای نجات جان آن دو نفر خود را به صحنه آتش سوزی میرساند.

نقش دیگران در این ماجرا

علاوه بر علی لندی خیلی از افراد به دلیل سر و صدا شاهد این ماجرا بودند. به گفته شاهدان دیگر یک مرد میانسال نیز به آنجا رفته و توانسته آتش سوزی خانم مسن را با پتو خاموش کند. و بعد از آتش سوزی علی ؛ دختر خاله و پسر خاله علی که تقریبا با او هم سن بودند قصد داشتند با آب او را خاموش کنند. آنها توانستند آتش لباس های علی را با دوش آب خاموش کنند ولی بدن علی لندی دچار سوختگی شدیدی شده بود. ولی آنها باز سعی کردند بدن ضعیف او را از آتش نجات دهند و تا آمدن آمبولانس درد او را مقداری کم کنند‌. و بعد از مدتی کوتاه آمبولانس میرسد و علی را که حال خوبی نداشته خیلی سریع به بخش آی سی یو انتقال می دهند. افراد زیادی در آنجا بودند که با اداره آتشنشانی تماس می گیرند تا خود را به سر صحنه برسانند. آتشنشانی نیز بعد از مدتی کوتاه به سر صحنه آمده و تراس خانه را که در حال آتش سوزی بود را خاموش میکند.
روند درمان علی لندی تا….!!!!
پس از این حادثه و آتش سوزی شدید علی لندی او را توسط آمبولانس به بیمارستان طالقانی شهر خوزستان میبرند ولی به علت شدید بودن حادثه و عمیق بودن سوختگی او را به بیمارستان امام کاظم اصفهان انتقال دادند. و با اطلاع یافتن مسئولان کشوری و استانی از ماجرا بر بهتر شدن و سریعتر شدن روند درمان علی لندی تاکید کردند. دکتر ضمن تشریح وضعیت علی سوختگی او را بیش از ۹۰ درصد اعلام کرد. و سوختگی وی را بسیار عمیق اعلام کرد. همچنین ایشان اعلام کرد که از زمان ورود آقای علی لندی به این مرکز درمانی تمام اقدلمات پزشکی از جمله تامین کمبود آب و غذا و همچنین رفع مشکلات تنفسی و اجرا کردن بهترین روش ها و پانسمان ها بر روی علی انجام گرفت. او همچنان ادامه داد که از بهترین داروها و آنتی بیوتیک ها برای کاهش درد او استفاده کردند. ولی سوختگی وی بسیار شدید و به قدری سوختگی عمیق بود که سیستم دفاعی بدن را تحت تاثیر قرار داده و مقاومت بدن او کاهش یافته بود. و علی لندی پس از کشیدن سختی های زیاد روی تخت متاسفانه جان به جان آفرین تسلیم کرد.

نقش دیگران در این ماجرا

پیام تسلیت رهبر انقلاب و معاون رئیس جمهور:

پس از فوت جان سوز و قهرمانانه علی لندی از دفتر مقام معظم رهبری با خانواده این نوجوان غیور و دلاور تماس گرفته شد و پیام همدردی و تسلیت رهبر انقلاب به خانواده ایشان اعلام شد. و برای بازماندگان این قهرمان بزرگ طلب صبر از خداوند متعال کرد.
همچنین معاون اول رئیس جمهور جناب آقای محمد مخبر نیز در پیامی مصیبت فقدان این قهرمان غیور را به خانواده ، مردم شهر ایذه ، دوستان و آشنایان این نوجوان تسلیت گفته و برای بازماندگان آن از خداوند متعال طلب صبر و مغفرت کردند‌. همچنین در پیام های جداگانه استاندار خوزستان و مقام های کشوری و استانی نیز این مصیبت بزرگ را تسلیت گفتند.

شهید تلقی شدن علی لندی :

پس از فوت شدن علی لندی واکنش های مختلف را مردم و مسئولین به این حرکت ارزشمند علی داشتند و معتقد بودند به حرکت علی باید بیشتر پرداخته شود. پس از چند روز از درگذشت علی ؛ امیر حسین قاضی زاده هاشمی رئیس بنیاد و امور ایثار گران با اشاره کردن به حرکت ارزشمند و فداکارنه و از خود گذشتگی بی مثال این نوجوان ایذه ای برای نجات دو نفر از هموطنان مان از رهبر انقلاب درخواست کرد که با اعلام کردن علی لندی به عنوان شهید موافقت کنند. و رهبر انقلاب نیز با شهید تلقی کردن علی این نوجوان غیور شهر ایذه موافقت کرد.

ثبت در کتب درسی ، عطای نشان ها مختلف :

ثبت در کتب درسی: پس از جریان داستان علی لندی رئیس انجمن دانش آموزان ایران اعلام کرد. که این حرکت قهرمانانه و با ارزش که با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست باید مانند فداکاری های افرادی مثل دهقان فداکار تا ابد در اذهان مردم بماند. و دانش آموزان از همان کودکی با الگوهای عملی رفتار های انسانی آشنا شوند. وی همچنین ادامه داد که حرکت علی و ایثارش برای همه دانش آموزان و مردم درس آموز است. همچنین رئیس جمهور نیز تاکید کرده که برای ماندگاری حرکت علی لندی اقدام شود.

مدال عالی پدافند غیر عامل:

رئیس مدیر عامل پدافند غیر عامل کشور از اعطای نشان عالی این سازمان برای علی لندی بزرگوار یکی از کمترین کارهایی است که ما برای این حرکت فداکارنه و غیر قابل توصیف برای ایشان انجام دادیم.
نام گذاری اماکن : استاندار خوزستان و مدیر کل ورزش و جوانان این کشور از نام گذاری یک خیابان ، یک مجتمع ورزشی ، مراکز آموزشی و مراکز آتشنشانی به نام علی لندی خبر دادند و اعلام کردند که در سریع ترین زمان این کار را انجام خواهند داد.
ساخت فیلم : بسیاری از کارگردان ها و سازنده های فیلم از این حرکت ارزشمند علی لندی برای ساخت فیلم در جشنواره رشد استفاده کرده و همچنین احتمال دارد این حرکت بسیار بزرگ و قهرمان ملی کشور را در پروژه های بزرگ فیلم به کار ببرند.

آرزوی علی لندی و رفتار والدین او بعد از شهادت:

علی لندی قهرمان دوست داشتنی ما میخواست حسینی باشد و اربعین امسال به همراه خیلی از مردم مسافر کربلا شود. ولی علی بهتر از هر کسی می دانست که کربلایی شدن فقط سفر کردن به کربلا نیست به دل انسان است که کربلایی شود. این آرزوی علی شاید در کنار خیلی از آرزوهای خود و پدر و مادرش به خاک سپرده شد ولی کیست که نداند علی لندی کربلایی واقعی است و همه به احترام او از جای خود بلند می شوند. علی که با از خود گذشتگی برای نجات مادر و خواهر شهید ابراهیم عزیزی اقدام کرد و دعوت حق را لبیک گفت. رفتار پدر و مادر علی لندی بعد از فوت پسرشان نیز جالب بود و نشان از شخصیت بالای این دو بزرگوار داشت. وقتی از مادر علی در مورد این ماجرا سوال میشود گریه به او امان نمی دهد و بعد از چند ثانیه می گوید از علی پرسیدم پسرم چه شد که او جواب داد وقتی صدای جیغ و گریه دو خانم را که بر اثر آتش سوزی انجام شده بود شنیدم نتوانستم جلوی خود را بگیرم و اقدام کردم تا پیک نیک را بردارم تا آنان بیشتر از این نسوزند و اگر بار دیگر هم در این شرایط قرار بگیرم باز هم این کار را خواهم کرد. پدر علی نیز در برابر درخواست شکایت از متولیان این کار اعلام کرد که به هیچ عنوان این کار را نخواهم کرد من به تصمیم پسرم علی احترام میگذارم و با این کارهای بی مورد اجر کار او را هیچ وقت ضایع نمیکنم.

قهرمانان دهه هشتادی…..

علی لندی و خیلی از نوجوانان دهه هشتادی هستند که شاید در حق آنها اجحاف شده است. شاید اگر میدان مناسبی باشد خیلی از فرزندان این مرز و بوم جان فشانی و فداکاری های خود را در همه عرصه ها مانند علی دوست داشتنی ایذه ای به نمایش بگذارند. شاید علی هم در آن لحظه مثل از این بچه های دهه هشتادی به درس و کتاب مشغول بوده یا فیلمی را در تلویزیون میدید یا اصلا به بازی در گوشی خود مشغول بوده یا در فضای مجازی سرگرم بود ولی با شنیدن صدای جیغ و گریه دو خانم سراسیمه به کمک آنها شتافت تا جان آنها را نجات دهد. شاید بگویید نوجوانان زیادی مثل علی نباشد ولی با برگشتن به زمان جنگ و نگاه کردن به نوجوانان و جوانانی که درس و کتاب را ول کردند و شتابان به جبهه های جنگ رفتند تا از این مرز و بوم دفاع کنند و غیرت را بار دیگر معنی کردند. با خبر فوت شهید علی لندی شاید همه به شدت ناراحت شده و حتی گریستیم ولی این را هم خوب می دانیم که علی با فداکاری و رشادت خودش برای خیلی از کودکان و نوجوانان آینده الگوی مناسبی شد.

در نتیجه شاید در دنیای امروز ما خیلی از قهرمانان ما همین ورزشکاران ،هنرمندان ، خوانندگان و در کل همه سلبریتی ها باشند. هر چند مردم بسیاری از این افراد را دوست دارند ولی امثال علی لندی عزیز جایگاه ویژه ای در نزد مردم و کل کشور دارد. پس از فداکاری این نوجوان غیور خیلی از مردم به تحسین کار او پرداخته و حتی در فضای مجازی نیز به این ماجرا بسیار پرداخته شد. شهید علی لندی نه تنها ایثار کرد و جان هموطنان خود را نجات داد بلکه او توانست شرافت را معنی کند. او شاید جان داد تا مردی و مردانگی در این کشور نمیرد و همه ما در این نسل و نسل های آینده بدانیم که جوانمردی و ایثار و فداکاری نمرده است. علی لندی قهرمان ملی لقب گرفته ولی قهرمان دل همه مردم ایران است.
همه قهرمانان علی سیرتند که در سربلَندی از آن غیرتند

محقق : محمد حسین محسنی


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...