تبلیغات شما


لود


۰۱ / ۱ / ۲۴ ۱۰:۲۸

صفحه اصلی / سلامت


کرونا در کودکان

کرونا در کودکان ، کودکان در هر سنی می‌توانند به ویروس کرونا مبتلا شوند، اما اکثر کودکانی که آلوده هستند به طور معمول به اندازه بزرگسالان بیمار نمی‌شوند، بعضی از آنها ممکن است هیچ علامتی نداشته یا علائم خفیف‌تری داشته باشند؛ همچنین میزان بستری کودکان در بخش مراقبت‌های ویژه نیز بسیار کم و حدود نیم تا ۲ درصد است.


بیشتر بدانید: کدام گروه خونی بیشترین مبتلا به کرونا را دارد؟


 در این مقاله به طور مبسوط به بررسی موضوع کرونا در کودکان می‌پردازیم و شما خواننده گرامی بعد از خواندن این مقاله خواهید دانست در صورت ابتلاء کودکان به کرونا این بیماری خود را به چه نحوی نشان می‌دهد؟ چه علائمی دارد؟ و در نهایت راههای پیشگیری از آن چیست؟

کرونا در کودکان

کرونا درکودکان/ احتمال ابتلا کودکان به کرونا چقدر است؟

کرونا در کودکان موضوعی که این روزها به مسئله ای پرچالش بدل گشته است، آنچه که باید به عنوان مهمترین مسئله مطرح شود این است که همه کودکان مستعد ابتلاء به ویروس کرونا هستند اما آنها به اندازه بزرگسالان بیمار نمی‌شوند؛ بیشتر کودکان علائم خفیف دارند و یا علائمی ندارند. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد كودكان كوچكتر از 10 تا 14 سال در مقایسه با افراد 20 سال به بالا كمتر به ویروس عامل COVID-19 آلوده می‌شوند.

با این تفاسیر برخی از کودکان به شدت با COVID-19 بیمار می‌شوند و حتی ممکن است لازم باشد در بیمارستان بستری شوند و در بخش مراقبت های ویژه تحت معالجه قرار بگیرند یا زیر دستگاه ونتیلاتور قرار بگیرند تا به آنها کمک کند تا نفس بکشند؛ علاوه بر این کودکان مبتلا به بیماری های زمینه ای، مانند چاقی، دیابت، آسم، کودکانی که به بیماری مادرزادی قلب، شرایط ژنتیکی و … مبتلا هستند در معرض خطر بیشتری قرار دارند.


بیشتر بخوانید:  تحلیل روند آمار کرونا در جهان


کرونا در کودکان/ علت واکنش متفاوت کودکان به کرونا چیست؟

هنوز بعد از گذشت یکسال از همه گیری ویروس کرونا نمی‌توان به طور دقیق عنوان کرد که چرا کرونا در کودکان به شکل‌های متفاوت بروز می‌کند؛ یکی از نظریه‌های مطرح شده بر این باور است که شاید ریه‌ کودکان گیرنده کمتری دارد، همان گیرنده‌ای که ویروس کرونا از طریق آن وارد سلول می‌شود، ولی هنوز شواهد کافی برای اثبات آن وجود ندارد.

برخی از متخصصان نیز بر این اعتقادند که کودکان ممکن است تحت تأثیر شدید COVID-19 نباشند چرا که انتشار ویروس کرونا در جامعه اغلب به شکل بیماری هایی همچون سرماخوردگی صورت می‌گیرد و در این میان سیستم ایمنی بدن کودکان برای محافظت در برابر COVID-19 آماده‌تر است چرا که ممکن است سیستم ایمنی بدن کودکان متفاوت از سیستم ایمنی بدن بزرگسالان با ویروس ارتباط برقرار کند.

برخی از بزرگسالانی که به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند به نظر می‌رسد سیستم ایمنی بدن بیش از حد در برابر ویروس واکنش نشان می‌دهد و باعث آسیب بیشتر به بدن آنها می‌شود این اتفاق ممکن است در کودکان کمتر باشد.

کرونا در کودکان/ چگونه نوزادان تحت تأثیر COVID-19 قرار می‌گیرند؟

نوزادان زیر 1 سال ممکن است در معرض خطر بیماری شدید با COVID-19 نسبت به کودکان بزرگتر باشند؛ این احتمالاً به دلیل سیستم ایمنی نابالغ و مجاری تنفسی کوچکتر است که باعث می‌شود بیشتر دچار مشکلات تنفسی با عفونت ویروس تنفسی شوند.

نوزادان تازه متولد شده می‌توانند به ویروس عامل COVID-19 هنگام زایمان یا قرار گرفتن در معرض مراقبان بیمار پس از زایمان آلوده شوند، اگر COVID-19 دارید یا به دلیل علائم در انتظار نتیجه آزمایش هستید، توصیه می‌شود هنگام بستری شدن در بیمارستان پس از زایمان، از ماسک صورت پارچه ای استفاده کنید و هنگام مراقبت از نوزاد خود دست تمیز داشته باشید؛ نگه داشتن تخت نوزاد تازه متولد شده در کنار تخت خود در حالی که در بیمارستان هستید مشکلی نیست اما توصیه می‌شود که در صورت امکان فاصله معقولی از کودک خود داشته باشید؛ وقتی این مراحل انجام می‌شود خطر ابتلا نوزاد تازه متولد شده به ویروس COVID-19 کم است.

با این اوصاف اگر به شدت به بیماری COVID-19 مبتلا هستید، ممکن است لازم باشد موقتاً از نوزاد خود جدا شوید؛ نوزادانی که COVID-19 دارند یا نمی توانند آزمایش شوند و هیچ علائمی ندارند، بسته به شرایط ممکن است از بیمارستان ترخیص شوند. توصیه می‌شود مراقبان کودک از ماسک صورت استفاده کنند و دست های خود را بشویند تا از خود محافظت کنند. پیگیری مکرر با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک از طریق تلفن، ویزیت های مجازی یا مراجعه به مطب به مدت 14 روز مورد نیاز است.

کرونا در کودکان/آیا واکسن COVID-19 برای کودکان وجود دارد؟

واکسن کرونا برای افراد 16 سال به بالا در دسترس است؛ چندین شرکت ثبت نام کودکان در سنین 12 سالگی را در آزمایشات بالینی واکسن COVID-19 آغاز کرده اند. مطالعات شامل کودکان خردسال نیز آغاز شده است.


بیشتر بخوانید: غلظت خون در بیماران کرونایی


کرونا در کودکان

علائم کرونا در کودکان

در حالی که کودکان و بزرگسالان علائم مشابه COVID-19 را تجربه می‌کنند، علائم کودکان خفیف و مانند سرماخوردگی است؛ بیشتر کودکان طی یک تا دو هفته بهبود می‌یابند. علائم احتمالی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

تب یا لرز

در کودکان زیر یک سال تب بالا اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابر این در صورت تبی که با درمان‌های عادی پایین نیاید والدین باید با اورژانس

گرفتگی بینی یا آبریزش بینی

سرفه کردن (گلو درد)

تنگی نفس یا دشواری در تنفس

خستگی

سردرد

درد عضلانی یا بدن درد

حالت تهوع یا استفراغ

اسهال

تغذیه ضعیف یا اشتهای ضعیف

بی میلی کودک نسبت به غذا خوردن و کاهش ادرار از علائمی است که والدین در صورت مشاهده باید نسبت به آن‌ها احساس خطر کنند.

از بین رفتن چشایی یا بویایی جدید

شکم درد

حالت اضطراب و پریشانی

اگر کودک شما علائم کرونا را دارد و فکر می‌کنید ممکن است به COVID-19 مبتلا باشد با پزشک کودک خود تماس بگیرید و تا جایی که ممکن است در خانه و دور از دیگران نگه دارید، مگر اینکه از مراقبت های پزشکی استفاده کنید. در صورت امکان از فرزند خود بخواهید از اتاق خواب و سرویس بهداشتی جداگانه از اعضای خانواده استفاده کند.

کرونا درکودکان

کرونا در کودکان/ نکات پیشگیری از کرونا

اقدامات زیادی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از ابتلای فرزندتان به ویروس عامل COVID-19 انجام دهید و در صورت بیمار بودن، از انتشار آن به دیگران جلوگیری کنید.

سازمان بهداشت جهانی به شما و خانواده تان توصیه می‌کند:

1. دستان خود را تمیز نگه دارید.

* دستان خود را حداقل به مدت حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید، یا از ضد عفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید که حاوی حداقل 60٪ الکل باشد.

* هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال خود بپوشانید، دستمال استفاده شده را دور بریزید و دستان خود را بشویید.

* از دست زدن به چشم، بینی و دهان خودداری کنید.

* از فرزندان خود بخواهید بلافاصله پس از بازگشت به خانه و همچنین پس از دستشویی رفتن و قبل از خوردن غذا یا تهیه غذا دست های خود را بشویند، به كودكان كوچك نشان دهید كه چگونه کف صابون را بین انگشتان بیندازند و تا انتهای انگشتان خود از جمله شست و پشت دستان خود، بیندازند.

* فرزندان خود را تشویق کنید که کل آهنگ “تولدت مبارک” را دو بار (حدود 20 ثانیه) بخوانند تا آنها وقت لازم را برای تمیز کردن دست خود بگذرانند.

2. فاصله گیری اجتماعی را تمرین کنید.

* اطمینان حاصل کنید که فرزند شما و همه افراد در خانه شما از تماس نزدیک ( 2 متر) با هر کسی که در خانه شما زندگی نمی‌کند اجتناب می‌کنند.

* از آنجا که افراد بدون علائم ممکن است ویروس را گسترش دهند، از حضور در بازی های حضوری اجتناب کنید؛ داشتن یک بازی غیر حضوری با همان خانواده یا دوستی که اقدامات پیشگیری را انجام می‌دهد، خطر متوسطی را به همراه دارد.

* برای کاهش خطر ابتلا به کرونا در کودکان، محدود کردن درگیری در فعالیتهایی که به تجهیزات مشترکی مانند بسکتبال نیاز دارند و یا اینکه نمی‌توانند فاصله فیزیکی را در خود جای دهند.

* ملاقات‌های حضوری کودکان خود را محدود کنید، کودک خود را به برقراری ارتباط تلفنی یا گفتگوی ویدیویی با دوستان و عزیزان تشویق کنید.

* سازماندهی وعده های غذایی خانوادگی، شب های بازی یا روزهای بازی را برای درگیر نگه داشتن فرزند خود در نظر بگیرید.

3. خانه خود را تمیز و ضد عفونی کنید.

* سطوح را هر روز در مکانهای مشترکی که مرتباً لمس می‌شوند نظیر میزها، دستگیره درها، صندلی های محکم، کلیدهای روشنایی، ریموت ها، وسایل الکترونیکی، دستگیره ها، تمیز کنید.

* قسمت هایی که به راحتی کثیف می‌شوند مانند میز تعویض کودک و سطوحی که کودک شما اغلب لمس می‌کند مانند قاب تخت خواب، میز کاردستی، صندوقچه اسباب بازی و اسباب بازی ها را تمیز کنید.

* برای تمیز کردن اسباب بازی هایی که کودک در دهان خود می‌گذارد از آب و صابون استفاده کنید، حتما صابون را بشویید و اسباب بازی ها را خشک کنید.

* ملافه و اسباب بازی های مخمل خواب دار قابل شستشوی کودک خود را در صورت لزوم در گرمترین محیط ممکن بشویید، وسایل خشک را کاملاً خشک کنید، دستان خود را پس از دست زدن به وسایل کودک بشویید.

* چناچه از کودکی که مبتلا به کرونا است مراقبت می‌کنید، پس از تعویض پوشک یا دست زدن به تختخواب، اسباب بازی ها یا بطری های کودک، دستان خود را بشویید.

4. از ماسک های صورت پارچه ای استفاده کنید.

* سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که از پوشش صورت پارچه ای در مکان های عمومی مانند فروشگاه مواد غذایی استفاده کنید، جایی که جلوگیری از تماس نزدیک با دیگران دشوار است.

* اگر کودک شما 2 ساله یا بیشتر است، برای جلوگیری از شیوع COVID-19 به دیگران، مجبور شوید هنگام حضور در اطراف افرادی که در خانه شما زندگی نمی کنند، از ماسک صورت پارچه ای استفاده کند.

* ماسک صورت را روی کودک زیر 2 سال، کودکی که هر گونه مشکل تنفسی دارد یا کودکی که شرایطی دارد که مانع از برداشتن ماسک بدون کمک شود، استفاده نکنید.

سخن آخر

رعایت دستورالعمل‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس COVID-19 برای کودکان بسیار دشوار است صبور بمانید و هر چه بیشتر و دقیق‌تر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید و الگوی مناسبی باشید چرا که فرزند شما بیشتر پیرو راه شما خواهد بود.


فاطمه ریاضی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...