تبلیغات شما


لود


۰۱ / ۱ / ۲۷ ۰۹:۱۸

صفحه اصلی / سلامت


کرونای چینی و انگلیسی چه تفاوتی دارند؟/آیا کرونای انگلیسی کشنده تر است؟

تفاوت کرونای چینی و انگلیسی چیست؟ آیا کرونای انگلیسی کشنده تر است؟چگونه خود را از شر کرونای چینی و انگلیسی مصون داریم؟

کرونا … دیگر از اسمش هم خسته شده ایم آنقدر خسته که گاها دل میخواهد تسلیم شود و ذهن میخواهد انکارش کند …

اما باید بدانیم که همین تسلیم شدن و انکار کردن هاست که روز به روز بر شدت آمار می افزاید و عزیزان بیشتری کفن پوش می شود.

همین عادی انگاری هاست که باعث می شود نتوانیم از پس این موجود ریز خبیث که حتی با چشم هم دیده نمی شود بربیایم. این موجود نامرئی پشت پهلوانان زیادی را بر زمین زده است و همچنان هم می زند.

دسامبر 2019 بود که انتشار نوعی ویروس جدید در ووهان چین در سراسر جهان خبرساز شد. این سوغات چینی دیری نپایید که جهان را آلوده کرد و قربانیان زیادی را به کام مرگ فرو برد.

اما کار به همینجا ختم نشد این ویروس هزار چهره هر بار رنگ عوض کرد و نقابی دیگر به صورت خود آویخت و یک سال بعد از آن یعنی در سپتامبر 2020 اینبار در انگلیس از چهره جدید خود رونمایی کرد و نام ویروس انگلیسی را در کنار دیگر نام های خود به ثبت رساند.

با ما همراه باشید تا در این مقاله به بیان تفاوت چهره های این ویروس نامیمون بپردازیم.

کرونای چینی و انگلیسی

جهش ویروس چیست؟

جهش یک تغییر در ژنوم ویروس است. ژنوم مجموعه ای از دستورالعمل های ژنتیکی را در خود دارد و یک منبع اطلاعاتی در ویروس محسوب می شود که عملکرد های مختلف ویروس از طریق آن به انجام می رسد.

جهش زمانی اتفاق می افتد که ویروس با فرد میزبان ارتباط داشته باشد و خودش را تکثیر کند و در نتیجه تکثیر ویروس، این دستورالعمل ها هم کپی می شوند اما ممکن است در این بین اشتباهاتی رخ بدهد.

ناگفته نماند که در برخی موارد بعضی از جهش ها میتواند برای خود ویروس کشنده باشد.

تفاوت کرونای چینی و انگلیسی

زمان و مکان شیوع کرونای چینی و انگلیسی:

ویروس چینی کرونا ابتدا در دسامبر 2019 از ووهان چین آغاز شد و covid-19 لقب گرفت و سپس نوع جهش یافته آن یک سال بعد یعنی در سپتامبر 2020 در لندن یا کنت انگلیس مشاهده شد و covid-20 نامیده شد.

جالب است بدانید که نوع جهش یافته ویروس همیشه هم بد نیست یا به عبارتی جهش ویروس الزاما به معنای خطرناک شدن آن نیست. زیرا ویروس برای زنده ماندن نیاز دارد که وارد بدن یک موجود زنده شود و اگر این موجود زنده که میزبان ویروس است بمیرد طبیعتا ویروس نیز از بین خواهد رفت. بنابرین این امکان وجود دارد که در نوع جهش یافته ویروس قدرت سرایت و انتقال افزایش یافته ولی قدرت کشندگی آن کاهش یابد تا بتواند مدت زمان بیشتری زنده بماند. اما این مورد نیز به طور مطلق صادق نیست به عنوان مثال برخی از صاحب نظران عنوان می کنند که ویروس انگلیسی که نوع جهش یافته ویروس چینی است به مراتب خطرناکتر است.

قدرت شیوع کرونای چینی و انگلیسی

همانطور که قبلا گفته شد قدرت ویروس انگلیسی به مراتب بالاتر از ویروس چینی است. به طوریکه قدرت سرایت و انتقال این ویروس جهش یافته 50 الی 70درصد بیشتر است و می تواند با سرعت بیشتر و تعداد بالاتری از افراد را آلوده کند که این خود باعث فشار به مراکز درمانی و بیمارستان ها شده و منجر به خسته شدن کادر درمانی و کمبود تخت و امکانات درمانی میشود. و روند درمانی را با مشکل بزرگی مواجه می کند.

قدرت سرایت کرونای انگلیسی به گونه ای است که فرد مبتلا می تواند تنها با یک تماس کوچک فرد سالم را آلوده کند.

علائم و میزان ابتلای کودکان به کرونای چینی و انگلیسی

محققان با بررسی کرونای انگلیسی دریافتند که این گونه جهش یافته برخلاف کرونای چینی تمایل زیادی به آلوده کردن کودکان همانند بزرگسالان دارد. از جمله علائم این ویروس جدیدالظهور در کودکان می توان به

 • تب بالا
 • اسهال شدید
 • سرفه
 • سر درد
 • دل درد
 • استفراغ شدید
 • و در برخی موارد حتی تشنج هم اشاره کرد.

میزان ابتلای جوانان و سالمندان به کرونای چینی و انگلیسی

برخلاف باور عموم جامعه که معتقدند کرونا از پس جوانان برنمی آید و فقط سالمندان در معرض خطر هستند ولی باید گفت که کرونای انگلیسی برخلاف کرونای چینی جوانان را بیشتر دوست دارد و حتی جوانان زیر 20 سال و کودکان را هم آلوده میکند.

ولی کرونای چینی بیشتر در کمین سالمندان و افرادی است که بیماری خاصی دارند.

تحلیل روند آمار کرونا در جهان

آیا کرونای انگلیسی علائم شدیدتری نسبت به کرونای چینی دارد؟

پزشکان می گویند با اینکه قدرت سرایت کرونای انگلیسی دوبرابر کرونای چینی است ولی اسنادی که دال بر این باشد علائم کرونای انگلیسی شدید تر از کرونای چینی است وجود ندارد و تاکنون علائم جدید و یا شدید این ویروس جهش یافته مشاهده نشده است. علائم این بیماری عبارتند از:

 • سردرد
 • تب و لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس
 • کوفتگی بدن و خستگی
 • درد عضله
 • از بین رفتن حس بویایی و چشایی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • و در صورت پیشرفت بیماری احساس درد و فشار زیاد در قفسه سینه و تنفش دشوار از دیگر علائم این بیماریست که در این مرحله مراجعه فوری به پزشک ضرورت دارد.

نحوه تشخیص کرونای چینی و انگلیسی

برخلاف کرونای چینی که تشخیص آن تقریبا یک هفته زمان می برد کرونای انگلیسی ممکن است ماه ها قابل تشخیص نباشد ولی مشکل به همینجا ختم نمی شود و کار آنجا سختتر می شود که تشخیص کرونای انگلیسی روش آزمایشگاهی خاصی را می طلبد و بیشتر کشورها امکانات لازم برای تشخیص کروموزومی و ژنتیکی این ویروس نامرئی را ندارند به همین دلیل فرایند تشخیص این ویروس هرچه بیشتر طولانی تر میشود این در حالیست که کرونای چینی تقریبا در همه نقاط جهان و در بازه زمانی کوتاه تری قابل تشخیص است.

ناگفته نماند که خوشبختانه ایران توانایی تشخیص کرونای انگلیسی را با استفاده از تست پی سی آر دارد و پس از شناسایی ویروس مطالعات کروموزومی صورت می گیرد.

محققان "ام.آی.تی" آمریکا در حال توسعه واکسن "کرونا" هستند

آیا واکسن تولید شده از پس کرونای انگلیسی بر می آید؟

بیشتر محققان و صاحب نظران بر این باورند که در نوع جهش یافته کرونا ماهیت کلی ویروس تغییر نیافته است. به عبارتی تغییرات کروموزومی ویروس در حدی نیست که ماهیت کلی آن دگرگون شود. بنابرین احتمال مقابله واکسن تولید شده با کرونای انگلیسی بسیار بالا خواهد بود. ولی با این وجود هنوز تحقیقات و مطالعات بالینی برای تایید این موضوع در حال انجام است. اما این احتمال هم وجود دارد که اگر ویروس باز هم جهش کند دیگر واکسن ها کارایی خود را از دست دهند.

آیا رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با کرونای انگلیسی موثر است؟

باید گف که رعایت پروتکل های بهداشتی که برای کرونای چینی تعریف شده است برای کرونای انگلیسی هم موثر است نباید به شایعاتی مانند اینکه زدن ماسک هیچ تاثیری در مقابله با کرونای انگلیسی ندارد توجه کنید.

با رعایت پروتکل های بهداشتی مانند:

 • شستن مکرر دست ها با آب و صابون
 • زدن ماسک
 • رعایت فاصله گذاری اجتماعی
 • پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی ها
 •  پرهیز از دیدار با مسافران خارج از کشور

و توکل بر خالق یکتا و حفظ آرامش روحی، خود را از شر این موجود خبیث مصون دارید.

 


آرزو دیبا


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...