تبلیغات شما


لود


۰۰ / ۱۰ / ۲۱ ۰۱:۵۷

صفحه اصلی / سلامت


آیا تصمیم عجیب تحویل سفارت افغانستان به طالبان حقیقت دارد؟

چند ماه پیش، با سقوط دولت افغانستان و خروج اشرف غنی (رییس جمهور مخلوع و فراری افغانستان) این کشور به دست گروه طالبان افتاد. گروه طالبان که در یک پیش‌روی عجیب و بی‌سابقه فقط طی چند روز توانست کابل را در اختیار بگیرد.حالا دنبال برقراری روابط بین المللی، از جمله در اختیار گرفتن کرسی این کشور در سازمان ملل و تحویل سفارت افغانستان در کشورهای مختلف است.

با این حال کشورهای بسیاری به این دلیل که این گروه را تروریست می‌دانند از به رسمیت شناختن آن‌ها سر باز می‌زنند. به رسمیت شناختن طالبان به عنوان حکومت افغانستان و تحویل سفارت افغانستان به طالبان نیز بحث داغ یکی دو روز اخیر سیاست کشور است. آیا واقعاً تحویل سفارت افغانستان به طالبان حقیقت دارد یا در حد شایعه است؟


بیشتر بخوانید: طالبان: اگر بایدن به توافق دوحه پایبند نباشد جنگ علیه آمریکا از سر گرفته می‌شود


سخنان خبرگزاری صدای افغان در رابطه با تحویل سفارت افغانستان به طالبان

در ابتدا خبرگزاری صدای افغان (آوا) با ورود مولوی امیر خان متقی به ایران و استقبال رسمی ایران از او، به نقل از منابعی نامعلوم خبر از تحویل سفارت افغانستان به طالبان داد. در ادامه‌ی این خبر تأکید شده بود که تحویل سفارت افغانستان در تهران به طالبان علی رغم به رسمیت نشناختن طالبان اتفاق افتاده و هدف از این امر، صرفاً حل شدن مشکلات و رسیدگی به امورات مهاجران، مسافران و شهروندان افغانستان در ایران است.

منابع آگاه سفارت افغانستان

در واکنش به این خبر، یکی از منابع آگاه سفارت افغانستان در تهران با شایعه خواندن این خبر تحویل سفارت افغانستان در تهران به طالبان را کذب و بی‌اساس خواند. این منبع آگاه در مصاحبه با خبرگزاری صدای افغان (آوا) تحویل سفارت افغانستان به طالبان را کاملاً رد کرد.

توییت حفیظ ضیا احمد معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان

توییت حفیظ ضیا احمد معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان

حفیظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان در شام، روز شنبه در یک توییت تازه خبر از دعوت وزارت خارجه‌ی دولت طالبان توسط دولت ایران داد و نوشت که هیئت عالی رتبه‌ی طالبان مورد استقبال گرم مقامات جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

هدف اصلی از سفر هیئت عالی رتبه طالبان به تهران از زبان حفیظ ضیا احمد در توییت وی

حفیظ ضیا احمد در ادامه‌ی توییت خود نوشته است که هدف از سفر این هیئت عالی رتبه طالبان به تهران، حل و فصل برخی مسائل سیاسی، توافقات اقتصادی و ترانزیتی و مسائل مربوط به مهاجران افغانستانی درایران بوده است.

هدف از سفر هیئت عالی رتبه طالبان به تهران از زبان حفیظ ضیا احمد در توییت وی

توییت اخیر این مقام گروه طالبان، به شایعات تحویل سفارت افغانستان در تهران به طالبان دامن زده است و این نقطه را به ذهن‌ها متبادر کرده است که یکی از محورهای مذاکرات و گفتگوها احتمالاً به رسمیت شناختن دولت طالبان در افغانستان از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران و تحویل سفارت افغانستان در تهران به این گروه است.

این اولین حضور وزیر امور خارجه دولت موقت طالبان در ایران است. مولوی امیر خان متقی پیش از این، به دو کشور پاکستان و قطر سفر کرده است.


بیشتر بخوانید: حکومت طالبان در افغانستان و زنان ناامید از آینده


خواسته های دولت ایران از طالبان

جمهوری اسلامی ایران بارها خواستار تشکیل دولت فراگیر ملی در افغانستان شده و این مسئله را پیش شرطی برای به رسمیت شناختن دولت جدید وتحویل سفارت افغانستان در تهران به دولت جدید این کشور دانسته است.

پیش از این نیز وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان نیز اعلام کرده است که با سفارت خانه‌های افغانستان در کشورهای مختلف در ارتباط است و از آن ها خواسته است تا همانند گذشته به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

آیا شما حکومت طالبان بر افغانستان را مشروع می دانید؟ آیا شما با تحویل سفارت افغانستان به طالبان موافقید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را بیان کنید.

محقق: رها مقصودی

ویراستار: حسام همتی

سردبیر: آرزو دیبا


حجت میرزایی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...