تبلیغات شما


لود


۹۹ / ۹ / ۵ ۱۱:۵۳

صفحه اصلی / سلامت


آنکارا: اقدامات لازم را در واکنش به بازرسی از کشتی ترکیه‌ای انجام می‌دهیم

شورای امنیت ملی ترکیه بازرسی کشتی باری ترکیه به مقصد لیبی توسط یک کشتی جنگی آلمان را محکوم کرد.

به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری رخ، شورای امنیت ملی ترکیه روز چهارشنبه عملیات «بازرسی غیرقانونی» یک ناو آلمانی از یک کشتی باری ترکیه که عازم لیبی بود را محکوم کرد.

در قالب عملیات موسوم به «ایرینی» در   از یک کشتی باری ترکیه‌ای که عازم لیبی بود را محکوم کرد.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» در نشست شورای امنیت ترکیه به ریاست «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور بر عزم آنکارا برای برداشتن گام‌های لازم در واکنش به بازرسی کشتی ترکیه‌ای در قالب عملیات تحت رهبری اتحادیه اروپا به نام «آیرینی» تأکید شد.

بر اساس این گزارش، روز دوشنبه یک کشتی جنگی آلمان یک کشتی باری ترکیه را که ادعا می‌شود مشکوک به حمل سلاح به مقصد لیبی بوده را در دریای مدیترانه متوقف کرد.

وزارت دفاع آلمان روز دوشنبه اعلام کرد نیروهای مستقر در ناوچه هامبورگ آلمان در قالب ماموریت محوله ازسوی اتحادیه اروپا (آیرینی) به کشتی «روزالین» مشکوک شده و سپس خواستار تفحص این کشتی می‌شوند، اما با ممانعت خدمه کشتی ترکیه ای و اعتراض آنها مواجه شده و مجبور به ترک این کشتی ‌شدند.

وزارت خارجه آلمان افزود که در بازرسی صورت گرفته، هیچ مورد مشکوکی یافت نشد. این در حالی است که منابع امنیتی ترکیه گفتند که کشتی روزالین حاوی مواد غذایی و رنگ بوده و این کشتی آلمانی بود که قوانین بین‌المللی را نقض کرده است.

یک منبع امنیتی ترکیه در توضیحی در این باره گفت که نیروهای آلمانی بعد از ساعاتی بازرسی در صبح دوشنبه و پی بردن به این که بار این کشتی رنگ،مواد غذایی و بیسکویت است، کشتی را ترک کردند.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز در همین رابطه بازرسی غیرقانونی کشتی ترکیه‌ای روزالین  که عازم لیبی بود اعتراض کرد. «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «عملیات ایرینی عملیاتی یک طرفه است. این عملیاتی است که هدف آن مجازات دولت قانونی لیبی است و تجهیزات تسلیحاتی ارسال برای “ژنرال خلیفه حفتر” را بازرسی نمی کند.»

آکسوی خاطرنشان کرد که ناخدای کشتی ترکیه‌ای با نیروهای عملیات آیرینی همکاری کرده و اطلاعات گسترده‌ای راجع به بار و ناوبری این کشتی را  به اشتراک گذاشت، اما علیرغم این همکاری، خدمه کشتی ترکیه‌ای با بازرسی چند ساعته روبرو شدند.


بیشتر بخوانید:

آنکارا: پاسخ آلمان در بازرسی کشتی ترکیه را در میدان خواهیم داد

تقابل ناو نیروی دریایی آلمان در مدیترانه با کشتی باری ترکیه

اردوغان و امیر قطر فردا در راس ششمین نشست کمیته عالی استراتژیک در آنکارا


فاطمه ریاضی


نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری رخ در وب سایت منتشر خواهد شد

در حال بارگزاری نظرات ...