|

twitterfacebookinstagram
logo

روش های پرپشتی ریش مردان

سحر نوری

۰۰ / ۶ / ۲۱

profile

پرپشتی ریش  مردان یکی از موضوعات مربوط به زیبایی و ظاهر است که برخی از مردان به دنبال راهکارهایی برای پرپشتی مو های خودشان هستند. موهای صورت مانند موهای سر به صورت مرحله رشد می کنند رشد یک روش کامل ممکن است دو تا چهار ماه طول بکشد. زیرا موهای صورت می‌توانند بین ۰.۳ و تا ۰.۵ میلیمتر هر ۲۴ ساعت رشد کنند رشد آنها بین یک سوم تا نیم اینچ در ماه رخ می‌دهد. در واقع پرپشتی ریش مردان  که از بهترین و مهمترین عوامل زیبا در مردان به شمار می‌آید که در اکثر آرایشگاه های مردانه این عمل با روش‌های خاصی انجام می‌شود یا به صورت دارو و یا به صورت عمل های دستی انجام می شود.

نکاتی برای پرپشتی ریش مردان

در واقع برای پرپشتی ریش مردان باید خیلی دقت کنیم. که از چه موادی و از چه داروهایی باید استفاده کنیم چون ممکن است این داروها شیمیایی باشد و به پوست ما آسیب برساند. در واقع برای پرپشتی ریش مردان  ممکن است اکثر آرایشگرها با توجه به تجربه کاری خود روش‌های مختلفی را ارائه بدهند بنابراین ممکن است این روش های اصولی و بهداشتی نباشد پس ما باید برای انجام این کار به مراکز پزشکی معتبر و داروخانه‌ها مراجعه کنیم. در پرپشتی ریش مردان بسیاری افراد به اشتباه معتقدند که روغن ریش می تواند پیش آنها را ضخیم تر کند روغن‌های ریش رشد موهای شما را تغییر نمی دهند روغن‌های ریش برای مرطوب سازی مو و پوست زیری شما طراحی شده اند تا از خشکی آنها جلوگیری شود با این حال یک پوشش براق روی ریش می تواند منجر به شبکه ضخیم تر به نظر برسند.

افزایش تستوسترون ریش را ضخیم تر میکند

برای پرپشتی ریش مردان از تستسترون میتوان استفاده کرد. در واقع تستسترون هورمون اصلی مردانه است سطح بسیار پایین تستسترون ممکن است رشد ریش را مهار کند با این حال تا زمانی که سطح تستسترون شما از نظر بالینی پایین باشد احتمالاً تاثیری در رشد ریش شما ندارم حساسیت فولیکول‌های مو به dht به احتمال زیاد روی رشد موهای صورت شما تاثیر می گذارد. ریش در حالت معمول فقط در صورت مردان پس از سن بلوغ رشد می‌کند هورمونی به نام تستسترون موجب تحریک فولیکول‌های موی صورت شده و باعث رویش ریش میشود. در بزرگسالان ترشح هورمون تستسترون و رویش ریش و سیبیل پسران در تابستان سریعتر صورت میگیرد.


بیشتر بخوانید: برای اطلاع بیشتر مقاله 10 فایده مهم ریش که مردان نمی دانستند! را مطالعه فرمایید


عوامل موثر در پرپشت کردن ریش مردانعوامل موثر در پرپشت کردن ریش مردان

برای پرپشتی ریش مردان میزان رشد ریش ها می‌تواند در افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. سرعت رشد ریش شما تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می‌شود هیچ مطالعه ای در مورد این میزان متوسط رشد ریش انجام نشده است با این حال بسیاری از افراد گزارش می دهند. که ریش آنها هر ماه حدود یک یا دو اینچ رشد می کند رشد ریش کوتاه احتمالاً حداقل یک ماه طول میکشد. هیچ قرص معجزه‌آسایی برای افزایش ضخامت و پرپشتی ریش مردان وجود ندارد اما باورهای غلطی در مورد چگونگی تحریک فولیکول های موی صورت کم نیستند و بسیاری از افراد به اشتباه معتقدند که تراشیدن مو باعث ضخیم شدن و پرپشتی موی مردان می شود در حقیقت اصلا هیچ تاثیری بر ریشه مو در زیر پوست شما ندارد و هیچ تاثیری بر نحوه رشد مو نخواهد داشت. اما قومیت سن ژنتیک و هورمون‌ها همه می‌توانند بر رشد و پرپشتی ریش مردان تاثیر بگذارند. اگر فکر می‌کنید رشد ریش های شما مدت زمان زیادی طول می‌کشد ممکن است یکی از عوامل گفته شده در آن نقش داشته باشد.

 

سن

در واقع سن تاثیر زیادی در رویش و پرپشتی ریش مردان دارد به طور کلی رشد کامل ریش از حدود ۱۸ سالگی امکان پذیر است اما در بسیاری از مردان ممکن است این زمان به ۳۰ سالگی هم برسد.

قومیت

همچنین پرپشتی ریش مردان در کشور چین بسیار نادر است به طور کلی مردان چینی موهای صورت کمتری نسبت به مردان سفید پوست دارند و مردان دارای نژاد مدیترانه ای ریش های ضخیم تری دارند.

هورمون ها

در واقع کاهش مقدار تستوسترون می تواند بر رشد و پرپشتی ریش مردان تاثیرات منفی داشته باشد و مدت زمان رشد آنها را طولانی‌تر کند در این جور مواقع باید با پزشک خود در مورد مصرف مکمل ها یا آزمایش تستوسترون درمانی برای کمک به مبارزه با کاهش تسترون مشورت کنیم.چرا که هورمون ها تاثیرات موثری در رشد مو های صورت در تمامی افراد دارند.

ژنتیک

همچنین می توانیم قدرت رشد و میزان پرپشتی ریش مردان را در ژنتیک نیز تشخیص دهیم ضخامت یک درجه اول توسط ژنتیک تعیین می‌شود اگر پدربزرگ و مادربزرگ شما ضخیمی دارند احتمال دارد که شما همیشه ضخیمی داشته باشید. آندروژن ها گروهی از هورمون هایی هستند که برخی ویژگی‌های مردانه مانند صدای عمیق و توانایی‌های رشد موهای تاثیر زیادی دارند آنزیمی به نام آلفا ردوکتاز در بدن هورمون آندروژن تستسترون را به هورمون دیگری به نام دی هیدروتسترون  تبدیل می‌کند. وقتی دی اچ تی  به گیرند های موجود در فولیکول های مو متصل شود رشد موهای صورت را تحریک می کند با این حال قدرت تاثیر آن نیز توسط حساسیت فولیکول‌های مو به دی اچ تی  تعیین می‌شود این حساسیت تا حد زیادی توسط ژنتیک شما تعیین می شود.

تاثیزات رژیم غذایی برای رشد مو

برای پرپشتی ریش مردان و رشد موهای صورت بهتر است رژیم غذایی را رعایت کنیم به همه افراد توصیه می‌شود برای سلامتی عمومی رژیم غذایی متعادلی داشته باشند که  برای پرپشتی ریش مردان تاثیر زیادی دارد  که شامل میوه ها سبزیجات غلات سبوس دار و پروتئینها بدن چربی باشد در حالی که از غذای فراورده شده و قندهای اضافه پرهیز شود علاوه بر آن مهم است که شاخص توده بدن خود را در محدوده طبیعی نگه دارید زیرا چاقی می‌تواند باعث کاهش تستوسترون شود. برای رشد سالم مو برخی از مواد مغذی اصلی باید در رژیم غذایی شما جای داشته باشند برخی از مواد مغذی مانند روی نیز ممکن است برای سطح تستوسترون مفید باشد که یک رژیم غذایی سالم ممکن است به رشد موهای سالم و درخشان شما کمک کند این رژیم شامل موارد زیر است.

عوامل موثر در پرپشت کردن ریش مردان

آهن مانند جگر

پروتئین بدون چربی مانند مرغ و ماهی

غلات کامل و سایر کربوهیدراتهای سالم

غذاهای سرشار از روی مانند آجیل و نخود

چربی‌های سالم مانند چربی‌های موجود در آووکادو میوه ها و سبزیجات مانند آنها که سرشار از انواع ویتامین ها مانند گروه  ب  و ویتامین‌های سی  . دی . آ .  هستند

این ویتامین ها ممکن است به رشد مو کمک کنند .

مدیریت استرس و ورزش

خواب زیاد و استراحت در پرپشتی ریش مردان و رشد ریشه های صورت می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد استرس زیاد و خواب کم می تواند منجر به بروز بیماری‌های بیشماری شود علاوه بر آنها می‌تواند در رشد ریشه تاثیر داشته باشد پس بهتر از هر شب ۷ تا ۸ ساعت بخوابید و راهکارهایی مانند مدیتیشن  با روش‌های تنفس عمیق  را برای کمک به استرس زدایی امتحان کنید. همچنین برای رشد و پرپشتی ریش مردان ورزش کردن یک بسیار تاثیر دارد ورزش جریان خون را بهبود می بخشد که به تحریک رشد فولیکول مو کمک میکند ورزش‌هایی مانند وزنه‌برداری و تمرینات قدرتی نیز ممکن است باعث افزایش موقتی تستوسترون شوند تمرینات را که انجام می‌دهید سطح تستوسترون به طور طبیعی در مردان جریان در طول روز نوسان می کند.

شستشو و مرطوب کنندگی

از جمله عوامل رشد و پرپشتی ریش مردان شستشو و مرطوب نگه داشتن است تمیز و مرطوب نگه داشتن پوست و مو می تواند تاثیر مثبتی در ظاهر ریش داشته باشد با لایه برداری از صورت منافذ پوست خود را باز نگه دارد کلاهبرداری به هسته سلول های مرده و باقیمانده از اطراف هر فولیکول مو کمک می کند. نرم کننده های مرطوب که به طور خاص برای ریش تجویز شده می‌تواند به تغذیه مو کمک کرده و در پرپشتی ریش مردان تاثیرات زیادی  داشته باشند و مو ها را نرم و مرطوب نگه دارند با این کار شوره ریش از بین می‌رود و ‌ریش پرتر به نظر می‌رسد می‌توانیم با استفاده از کرم‌ها روغن‌ها و لوسیون‌ها بهترین نوع متناسب با پوست خود را شناسایی کنیم. تمیز و مرطوب نگه داشتن ریش کمک می‌کند تا ضخیم تر به نظر برسد با این حال هیچ راهکارهای خاصی که از نظر علمی ثابت شده باشند برای ضخیم شدن موهای ریش مناسب هستند وجود ندارد برخی معتقدند استفاده از روغن زیتون و روغن آووکادو به عنوان ضخیم کننده های احتمالی ریش می‌تواند موثر باشد با این حال ممکن است که آنها مانند نرم‌کننده‌های دیگر با تغذیه‌ موهای ریش باعث شادابی و ضخیم‌تر شدن می‌شوند. ماینوکسیدیل محصولی است که برای تحریک رشد مو در پوست سرد طراحی شده است اگر چه ممکن است روی صورت نیز تا حدودی موثر باشد اما بیشتر برای موهای سر کاربرد دارد و تجویز می‌شود همچنین ممکن است استفاده از این روش عملی نباشد زیرا باید هر بار حدود ۴ ساعت روی پوست بماند.

تراشیدن ریش را ضخیم می کند؟

اکثر افراد برای رشد و پرپشتی ریش مردان موهای صورت خود را می‌تراشند شنیده باشه که تراشیدن موهای صورت باعث ضخیم شدن دوباره ماه صورت می شود با این حال تراشیدن ریش تأثیری در رشد ریش ندارد ما از ریشه در زیر پوست شما رشد می‌کند و بریدن انتهای موها به رشد آنها تاثیری ندارد. در واقع باورهای غلط زیادی در مورد رشد مو و پرپشتی ریش مردان و ضخیم شدن آنها در اینترنت وجود دارد بسیاری از این اطلاعات غلط ناشی از افرادی است که قصد دارند محصولاتی را برای ضخیم تر شدن رشد مو و رشد ریشه آنها به شما بفروشند.

نکاتی برای پرپشتی ریش مردان

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم.

پرپشتی ریش مردان یا رشد مو چه در روی پوست سر و یا چه در روی صورت می‌تواند منجر به بیماری شود و یا نشان دهنده بیماری باشد برخی بیماری‌های زمینه‌ای مانند آلوپسی بار با یا آلوپسی آره آنا  می‌تواند باعث ریزش مو در قسمت‌های ریش شود یا رشد ریش را در برخی قسمت‌ها کنتر کرده و یا به صورت تکه تکه شود. آلوپسی آره آنا شایع ترین بیماری است و زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فولیکول‌های سالمم حمله کند ریزش آلوپسی آره آنان در مردان میانسال می تواند منجر به ریزش مو معمولاً در امتداد خط فک شود در این صورت باید به پزشک متخصص مراجعه کنیم.

مکمل ها رشد را افزایش می دهند.

بسیاری از شرکت های مکمل سازی محصولات خود را به طور خاص برای رشد ریش و پرپشتی ریش مردم به بازار عرضه می‌کنند این احتمال وجود دارد که کمبود ویتامین و مواد معدنی به تواند رشد موهای شما را مهار کند با این حال هیچ چیز خاصی در مورد مکمل های رشد ریش وجود ندارد.

در نتیجه برای اینکه ریش های پرپشت و مرتب داشته باشید باید به گفته هایی که در بالا توضیح دادیم دقت فرمایید.

 

0

ارسال دیدگاه

دیدگاه شما پس از تایید ادمین نمایش داده می شود


دیدگاهی وجود ندارد