|

twitterfacebookinstagram
logo

علائم بيماري آنفلوانزاي پرندگان چيست + راه هاي درمان آن

فاطمه ریاضی

۰۰ / ۶ / ۲۲

profile

آنفلوانزای پرندگان ، یک عفونت ویروسی است که می‌تواند نه تنها پرندگان، بلکه انسان و سایر حیوانات را نیز آلوده کند؛ با این وجود بیشتر اشکال ویروس به پرندگان محدود می‌شود.

به طور طبیعی آنفلوانزای پرندگان در پرندگان مهاجر آبزی “به ویژه اردک های وحشی” دیده می‌شود و ناقل طبیعی ویروس‌ آنفلوانزا هستند، این احتمال وجود دارد که عفونت از مرغ وحشی به طیور خانگی منتقل شود.

این بیماری از طریق تماس با مدفوع پرندگان آلوده، ترشحات بینی یا ترشحات از دهان یا چشم به انسان منتقل می‌شود و توانایی زنده ماندن برای مدت زمان طولانی را دارد، لذا لمس سطوح آلوده می‌تواند سبب گسترش بیماری شود.

در این مقاله به بیان علائم بیماری آنفلوانزاي پرندگان و راه‌های درمان آن خواهیم پرداخت لذا در ادامه با ما همراه باشید.

علائم آنفلوانزای پرندگان چیست؟

آنفلوانزای پرندگان یک بیماری ویروسی با علائمی است که بسته به نوع ویروس آلوده،، عوامل میزبان و عوامل تنش زای محیطی می‌تواند از یک بیماری خفیف با مرگ و میر کم یا بدون مرگ و میر به یک بیماری همه گیر بسیار کشنده و سریع گسترش یابد.

عوامل خطر ابتلا به آنفلوانزای پرندگان در افراد شامل ارتباط با پرندگان و مزارع طیور و مدفوع پرندگان و تماس نزدیك هنگام تهیه گوشت از حیوان آلوده است، البته که گوشت آلوده پس از پخته شدن تهدید بسیار کمی است.

ویروس آنفلوانزای پرندگان به راحتی بین انسان منتقل نمی‌شوند و موارد منفردی از انتقال انسان به انسان وجود داشته است، چرا که آنها برای پخش شدن خوب بین پرندگان سازگار شده اند.

علائم آنفلوانزای پرندگان چیست

علائم معمول آنفلوانزای پرندگان مانند:

  • سرفه کردن « معمولاً خشک یا غیر مولد خلط»
  • اسهال
  • مشکلات شدید تنفسی
  • تب (بیش از 100.4 درجه فارنهایت یا 38 درجه سانتیگراد)
  • سردرد و دردهای عضلانی
  • کسالت و درد مفصل
  • آبریزش بینی و گلو درد
  • حالت تهوع
  • ذات الریه و
  • سندرم دیسترس حاد تنفسی

آنفلوانزای فوق حاد از طریق لاشه و حتی ابزاری که در ارتباط با پرنده بیمار بوده یا کفش و لباس افرادی که با آن‌ها در تماس بودند نیز منتقل می‌ شود.

مصرف مرغ یا تخم مرغ کاملاً پخته شده از پرندگان آلوده، آنفلوانزای پرندگان را منتقل نمی‌کند لیکن باید کاملا پخته شود.

درمان آنفلوانزای پرندگان چیست؟

درمان آنفلوانزای پرندگان چیست؟

انواع مختلف آنفلوانزای پرندگان می‌تواند علائم متفاوتی ایجاد کند، در نتیجه درمان ها ممکن است متفاوت باشد.

بهترین راه برای جلوگیری از آنفلوانزای پرندگان پرهیز از مواجهه با پرندگان و مدفوع آنها است، به مردم توصیه می‌شود که به هیچ وجه به پرندگان مرده دست نزنند.

تشخیص قطعی بیماری نیاز به شناسایی سویه ویروسی توسط آزمایشات ایمونولوژیک دارد؛ درمان ممکن است شامل داروهای ضد ویروسی باشد و غالباً به مراقبت های ویژه حمایتی نیاز دارد.

در اکثر موارد، درمان با داروهای ضد ویروسی مانند اوسلتامیویر (تامیفلو) یا زانامیویر (رلنزا) می‌تواند به کاهش شدت بیماری کمک کند.

با این حال، دارو باید ظرف 48 ساعت پس از بروز علائم مصرف شود.

در حال حاضر، هیچ واکسنی در دسترس برای انسان علیه هر گونه سویه آنفلوانزای پرندگان وجود ندارد.

از جمله اقدامات کنترلی همچون، از بین بردن گله های آلوده و واکسیناسیون پرندگان سالم، گسترش سویه های آنفلوانزای پرندگان بیماریزا را محدود کرده است.

ویروسی که باعث شکل گیری آنفلوانزا در انسان می‌شود، می‌تواند در برابر دو نوع رایج داروهای ضد ویروس، آمانتادین و ریمانتادین «فلومادین» مقاومت ایجاد کند، این داروها نباید برای درمان بیماری استفاده شوند.

همچنین ممکن است به خانواده یا دیگران در تماس نزدیک با شما ضد ویروس تجویز شود، حتی اگر بیمار نباشند.

مدیریت صحیح و شستن دست ها قبل و بعد از دست زدن به مرغ و تخم مرغ و سطوحی که با غذا تماس گرفته اند بسیار مهم است.

0

ارسال دیدگاه

دیدگاه شما پس از تایید ادمین نمایش داده می شود


دیدگاهی وجود ندارد